Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • aline46

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,
sunt nou pe forum si sunt in cautarea unei masini.Dupa ce am cautat si citit multe topicuri nu am reusit sa am hotarasc care model ar fi mai bun ca si fiabilitate,consum.
Sunt din Timisoara,daca este vreun coleg care are bunavointa pentru un mic test drive,platesc deranjul.
Multumesc si astept parerile celor care am un astfel de model.
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
1.8 daca conduci ca un gentleman, de la A la B. Poate mai fiabila din lispa de turbo(nu sint probleme dese, ca la turbine diesel). Nu cred ca nu o sa faci vreodata vreo depasire gen Insignia - Matiz unde sa fi estimat gresit ca ai timp. Probabil vei fi uimit ca nu se 7ntimpla nimic sub 4000 ture, chiar 4500. Mai e si cutia de viteze ciudata, manual sau automata, e de conceptie veche. Am avut inchiriata 1.8 si mi s-a parut extrem de lenta in comparatie cu 1.6 T Passat sau chiar 1.6 tdi Octavia. Pentru 2 litri in plus merita privit catre 1.6T, care de la2500 ture e alt animal.
  • RayzaN

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut, eu am 1.6T (180 CP) si mi se pare un motor echilibrat, flexibil si destul de potent. Ofera reprize de acceleratie foarte bune dupa 3000 RPM, ajunge cu mare usurinta la 150 km/h. Cand merg constanta la 110-130 km/h se aud doar cauciucurile, motor fiind silentios, fara vibratii. Daca doresti sa faci o depasire "in forta" te va delecta totusi cu un sunet foarte sportiv, tinand cont si de tevile de esapament sport duble. Momentan am 120.000 de km si nu da semne de oboseala. La drum lung pe DN1 intre Brasov si Bucuresti scot cam 6.3-6.5 l/100km la un mers economic (majoritatea timpului cu 110 si cruise control). In oras consumul ajunge la 9-11 l/100km. Daca mai ai alte curiozitati nu ezita sa ma intrebi.
  • aline46

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut eu eu m-am gandit tot la 1.6 turbo dar nu am mers niciodata cu una.Zilele trecute am condus o insignia 2000 diesel 163cp automat si am ramas placut impresionat .Sper sa conduc si un 1.6 turbo sa imi fac o o idee, sa pun in balanta ce e mai ok pentru mine.
O seara placuta.
Skip ads

  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
aline46 a scris:Salutare,
sunt nou pe forum si sunt in cautarea unei masini.Dupa ce am cautat si citit multe topicuri nu am reusit sa am hotarasc care model ar fi mai bun ca si fiabilitate,consum.
Sunt din Timisoara,daca este vreun coleg care are bunavointa pentru un mic test drive,platesc deranjul.
Multumesc si astept parerile celor care am un astfel de model.


Cel mai bun model e cel care iti place tie !!!!
Daca parcurgi multi km (de la 30.000/an in sus, te uiti dupa un diesel), ..., daca te uiti la costuri.
Insignia e o masina grea, si de aici si cosumul maricel daca o compari cu alte modele Opel sau cu alte marci.
Te-ai oprit la Opel Insignia, inseamna ca iti place. Vrei Insignia ? nu mai sta pe ganduri....stabileste bugetul, fa-ti ista cu dotarile obligatorii si treci la cautare. Atentie insa, nu cheltui tot bugetul la achizitie, cand o ai deja, mai trebuie si intretinuta !
Daca ar fi sa aleg intre 1,8 aspirat si 1,6 turbo, as alege a doua varianta (chiar daca mi se pare un pic cam micut motorul, sigur va fi mai vioaie). Consumul urban va fi pe undeva in zona 12 - 13 l/100 km.
Tu alegi ce vrei, in functie de: dotari, performante, anul fabricatiei, rulaj, stare generala.....si buget, desigur.
Alege si fa doar ce iti spune inima! Masina iei pentru tine, nu pentru "sfatuitori" Wink
Succes!
  • aline46

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Merci,sper sa gasesc pe cineva cu un 1.6 turbo si atunci o sa stiu excat ce mi se potriveste.
O zi faina .
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Parerea mea sa un 1.8 aspirat. E mai simplu, nu ai turbo, mai fiabil. Desi nu la fel de puternic, dar e suficient de puternic pentru Romania. Acum tu o sa alegi ce iti place si ce iti convine.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si eu as merge pe 1.8. Stiu persoane cu acest motor si sunt multumiti,
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
1.6 urbo
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
aline46 a scris:Merci,sper sa gasesc pe cineva cu un 1.6 turbo si atunci o sa stiu excat ce mi se potriveste.
O zi faina .

In ce buget vrei sa te incadrezi ?....la ce an te-ai gandit ? Pentru masina noua, reprezentanta iti poate aranja un test drive cu diferite modele.
  • aline46

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut, caut mașinã second pe la 10 11 mii maxim, anul nu prea conteazã dacã e ok mașinã.
  • Mirabela

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu unul, ca posesor de Astra 1.8, nu mi-as putea imagina acest motor pe o Insignia. Pe Astra trage binișor la depãșiri, cu condiția sã o turezi corespunzãtor, însã o Insignia e MULT mai grea, motorul asta ar fi absolut depãșit de situație din cauza cuplului redus. Sã nu mai vorbim de consum. La mers exclusiv în oraș, Timișoara, Astra mea sta la 12%. Eu unul fac naveta însã și am mediul pe la 9%, ca merg încet (100km/h) și asa mai compenseazã consumul mare din mediul urban. Și nu sunt genul care îi da talpa la fiecare semafor și folosesc și frâna de motor tot timpul. Nu știu cum pot fi unii mulțumiți de acest motor pe Insignia, dar bãnuiesc ca totul depinde de ce puncte de referințã ai precum și de așteptãri.

Așa ca eu unul ti-as recomanda clar motorul 1.6 Turbo, e mult mai modern, consumul ar trebui sa nu fie mai mare ca la 1.8 aspirat, performante net superioare, cuplu mai mult si la turație mult mai redusã etc. Intradevar, are potențialul unor costuri de reparații mai mari dar asta e singurul dezavantaj.
Skip ads

  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu am Insignia 1,8 si sunt fff multumit de masina din toate punctele de vedere.Consumul e 11,5 in Buc si 7,5-8.5 in afara( depinde de viteza si folosirea climei).Am facut un drum pana in Germania in vara asta si masina s-a comportat exemplar...170 pe autostrazi la nemti si 140 in celelalte tari tranzitate......Iar daca ii bagi o benzina mai buna (la nemti I-am bagat Super plus Aral de 102) masina se infige super bine.....iar consumul afisat de CB cand am ajuns in tara ( mers 80% cu clima) a fost 8,00....in ultimii aprox 4000 km efectuati...Iar ca si costuri..un singur exemplu...o bujie GM la masina mea costa 20 lei la un diesel e 200 lei....
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
La diesel bujia simpla e 60 lei

LE Esti OFF TOPIC
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Asa o fi...am vazut aici colegi care se plangeau ca o bujie ii ajunge si 300 lei...
  • aline46

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Ce nu inteleg este ca majoritatea ar merge pe 1.6 chiar si eu care nu cunosc masina,dar la vanzare sunt doar 1.8 ,rar vezi 1.6 turbo.
  • RayzaN

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Benzinare in general gasesti rar SH, majoritatea sunt diesel. Si mie mi-a luat ceva pana am gasit-o pe a mea Razz
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
aline46 a scris:Ce nu inteleg este ca majoritatea ar merge pe 1.6 chiar si eu care nu cunosc masina,dar la vanzare sunt doar 1.8 ,rar vezi 1.6 turbo.


Am vazut destule masini OK in itervalul 9 - 11.000 euro! ai de unde sa alegi!
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Eu as alege un 2.0 BITURBO benzina asta sa se incadreze in limita taxelor si impozitelor iar daca chiar nu sunt bani de benzina la asa o masina as pune un tomassetto si as alimenta cu 2,3 ron litrul de gaz ! 2.0 BIturbo asta ca sa nu am emotii la fiecare depasire de carute !

Dar de pana la indeplinirea acestui VIS ma multumesc si cu ce am , murdarul cdti ..... SO succes in achizitie !

Stiu ca nu exista in oferta Laughing ......
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
biturbo de 2l benzinar ? Smile Hog, nu glumesti ?

Desigur, glumea....am vazut "Stiu ca nu exista in oferta Laughing ...... ", doar dupa ce am postat Smile. Sunt neatent, sorry


Ultima modificare facuta de Sorin_im la Lun 28 Sep, 2015 10:30 am
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR