Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • rubiniodj

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare colegi. Am si eu o problema cu masinuta...opel astra h 1.7 cdti 74kw 100 cp. motor Z17DTH.
mai exact ieri mi sa aprins becul la ulei in timpul mersului, am tras pe dreapta am oprit motorul,am verificat joja si surpriza nici pic de ulei pe ea...am pus ochii pe vasul de expansiune si acolo e ra problema. am incercat sa.l desfac usor si in momentul in care a facut putina presiune a inceput sa arunce pe la supraplin o spuma maronie spre capucino. Un mecanic mi-a spus ca este termoflotul. tot uleiul meu a intrat pe instalatia de racire si asta este cauza.
a mai patit cineva asa? Ce si cum a.ti procedat? Astept pareri.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai cauta ce bine ar fi. Sunt o gramada de oameni care au patit la fel ca tine. Cumperi termoflot, il schimbi si apoi cureti bine toata instalatia de racire. Pui doar apa distilata si detergent care nu face spuma, mergi cu masina si apoi repeti operatiunea pana totul e curat. Antigel nou si aia e .
  • rubiniodj

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc Alre....am mai vb cu cineva care a patit la fel si mi.a spus ca dupa schimbarea termoflotului la fel ca si tine mi.a spus sa repet operatiunea de curatare cu apa distilata si curatarea vasului de expansiune...multumesc inca odata.
  • auras_dorin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua rubiniodj! ati rezolvat problema cu termoflotul?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR