Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Laye

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Simptome: Salut, am si eu o problema la mașina, dețin un Opel Corsa D 1.3 ecoflex 2009 diesel si asa avea nevoie si de pãrerea voastrã pentru ca am întrebat diverse persoane de la ce poate fluiera asa tare. Fluieratul imi intra de la 2000 turați si se aude exagerat de tare, la relantiu nu fluiera nu se aude nimic dar cand o accelerez din 2000 turați deja începe fanfara. Menționez ca acum 6 luni am recondiționat turbina. As vrea si pãrerea voastrã înainte sa arunc cu bani pentru ca mulți mi-au zis ca poate fi furtunul de la intercoler spart sau fisurat sau alt furtun ce aparține de turbina. Mai Menționez ca nu scoate fum si consumul nu este crescut fata dinainte. Daca ma puteți ajuta cu un sfat va rog frumos. Mulțumesc

Cod(uri) eroare:
----
Model: Corsa
An fabricatie: 2009
Cod motor: (cod motor?)
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sa nu fie de la role/curea accesorii. Incearca sa localizeze sursa zgomotului. Mai poate fi pompa de apa, cu toate ca, uzual, scîrțîie si la ralanti.
  • Laye

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca este chiar de la role, fluieratul vine de pe lângã turbinã, problema este ca nu stiu sigur daca este turbina sau vreun furtun. Ma gândesc ca daca era turbina scotea fum de culoarea albã si creștea consumul din câte am inteles de la diverși "mecanici".
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca era furtun spart trebuia sa se auda cum sufla, nu fluierat. Tare ma tem ca si turbina asta este gata. Unde ai reconditionat-o?
P.S. Nu e necesar sa scoata fum, fluieratul este primul simptom la o turbina dezechilibrata. Urmatorul pas este sa se dezintegreze.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Suiera exact cand intra turbina.
Decizia o iei tu de unde vine suieratul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR