Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • alexbudel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Salutare. As dori sa stiu ce fel de tobe sport se pot monta pe motor diesel. Vectra B 2.0 DTI. Ma refer la tobe finale. Ma intereseaza atat sound-ul cat si puterea castigata. Daca se poata pune-ti niste poze sa vad niste modele. Spune-ti si preturi. Multumesc.
Skip ads

  • crisluca1985

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucucresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Acelasi model am si eu, si in principiu se poate pune ce toba finala vrei tu, nu conteaza, ca e prea mica sau prea mare, se rezolva.
Eu mi-am luat o toba de carbon si in curand (o sapt) o sa pun si niste poze, sa te interesezi cum suna o toba inainte s-o cumperi, intrebi si tu pe altii care mai au, ca dupa aia poate o sa fi dezamagit. Pe la noi se gasesc mai mult Powerful care mie mi se par cele mai proaste, deci cauta bine ceva, HKS, Borla, Remus.
E valabila zicala, dai un ban dar stai in fata.

P.S. Putere nu castigi deloc.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am un prieten care are o toba Powerfull de aprox 4 ani de zile (daca nu mai bine) si nu are nici cea mai mica problema. Se si aude frumos.
Nu sunt chiar ca Remus, dar sunt bune si powerfull.
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
eu imi montez peste 5 zile una de inox "yed" acuma sper sa nu faca ca si o capra macar ca un ied:)
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am avut si eu o data un Y20DTH... deci caluti in plus o sa ai ZERO, iar sunet, pot sa-ti zic ca eu am eliminat toa finala si nu se auzea nimic, deci nu stiu ce vei obtine tu, la Diesel n-o sa auzi sunet ca la benzinar niciodata
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
un sfat daca vrei sa obtineti sunet de la disel si pus un prieten pe un megan II disel in loc de toba o bucata de teava de inox si un tips de inox si a obtinut un sunet placut pentru disel doar asa se poate obtine ceva.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai tocmai ce-am scris mai sus... am pus teava in loc de toba finala si nu se auzea nimic in plus, nimic in minus, bineinteles Very Happy - poate daca se renunta la intermediara ar putea iesi ceva sunet mai "grav", dar aici nu dau decat cu presupusul, Diesel fara intermediara nu am vazut sau auzit Very Happy
  • hdigrec

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La diesel singurul lucru pe care poti sa-l faci pentru sunet si un mic castig de putere, e sa scoti tot, cat, tobe si sa inlocuiesti cu teava si un tips calumea(nu ieftin din piata) suna aproape ca un benzinar cu toba sport.
Dezavantajul ar fi la itp. Am facut aceasta modificare si sunt foarte multumit, se simte si un mic plus de putere dar trebuie sa-ti cunosti foarte bine masina ca sa-ti dai seama de asta.
Skip ads

  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am renuntat la finala de tot pe o Vectra C y20dth si am pus teva in Y si tips-uri, putere zero, sunet un pic mai gros si un vuiet dupa 3000 de ture dar totul foarte incet. Daca vrei sa se auda mai tare trebuie sa renunti si la intermediara.
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Din cate am auzit se modifica cuplul daca scoti intermediara si golesti finala Smile

de ex:

Daca acum pleci cu masina de pe loc doar din ambreiaj, daca nu o sa mai ai tobe o sa trebuiasca turata in 2000 rpm(sau ceva de genul)

Stie cineva ceva de treaba asta ?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La diesel putin probabil sa se intample asta ... adica nu vad explicatia
  • cont-sters-51254

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut.Am si eu un opel astra g 1.7 caravan si as dori sa-mi cumpar si eu o toba sport dar nu stiu ce model,ce firma ma puteti ajuta cei care aveti astra?
P.S. scuze pentru off-topic.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa iti cumperi ce vrei ... pe astra 1.7 toba sport e pistol cu apa sau efect placebo cum vrei sa ii spui. Nu are nici un efect. Depinde doar cat te va tine noua achizitie. O toba buna tine peste 5 ani ... una de bazar o schimbi la anu sau peste doi ani.
  • vyorel_wrc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
am astra f 1,7 tds,isuzu s i-am pus teava dreapta din motor pana in spate,se aude destul de frumos mai ales in ture, as vrea sa ii pun s un filtru sport, pot strica ceva la motor din cauza asta?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
atat vacuarea sport cat si filtru de aer au un efect (putere) aproape de zero pe acel motor. De stricat daca pui un filtru de calitate si nu e bazar nu vei strica nimic. Daca pui unul de doi lei gandeste-te ca e acelasi lucru ca si cum ai merge fara filtru.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da poti strica ...doar motorul,am garajul plin de filtre care mai de care aruncate de clienti care vin sa repare cate ceva si descoperim namolul din admisie,un filtru sport ieftin e periculos pentru motor unul sport de calitate e prea scump si de achizitionat si de intretinut ca sa merite atunci cand modificarile deja facute motorului nu sant alterate de performantele filtrului standard.
  • vyorel_wrc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
pot lasa asa evacuarea sau o sa am probleme din cauza ei.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,672
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Filtrul de aer sport nu e pentru praful omniprezent pe drumurile patriei.

Motorul tau este Isuzu si este Turbo Diesel cu injectie indirecta. Deci este un motor clasic, fara eletronica.
Daca vrei sa-i cresti puterea ar fi bine sa consulti si acest topic : https://www.clubopel.com/vie...37&highlight=
  • GTS-MAN

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tot cautand ceva in speranta ca un sunet frumos se poaste obtine si pe diesel am dat de asta : http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
Ce parere aveti ,e benzinar sau chiar se poate auzi asa cu o "teava" calumea ? Very Happy
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Este diesel, se aude turbina, cred ca are scos catalizator, intermediara si pusa finala aftermarket.
In Y am eu facuta si renuntat la finala, diferenta mare de sunet nu este , la relanti se aude ceva mai gros si mai placut iar in ture ceva mai tare si sunetul turbinei.



Ultima modificare facuta de crystyxcw la Joi 12 Mai, 2011 12:07 am
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR