Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Trebuie sa imi achizitionez cauciucuri de iarna....aveti vreo propunere... Nu prea as vrea sa dau mai mult de 400/bucata.

Merci frumos.

L.E:

Am variantele astea:

https://www.anvelope.ro/anve...0-r16-99-h-xl.htm

https://www.anvelope.ro/anve...0-r16-99-h-xl.htm

https://www.anvelope.ro/anve...0-r16-99-h-xl.htm

https://www.anvelope.ro/anve...1560-r16-95-h.htm
Skip ads

  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
215? Sigur nu 205?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ca sa iti faci o idee

https://www.adac.de/infotest...ourcePageId=31821

nu e un an bun pentru caucicuri Smile doar 2 cu verde Smile)
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
215 sigur. Asa sunt cele de vara. si ma gandeam sa le iau la fel. Le pun pe acelasi jante ca si cele de vara.
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Uita-te in cartea masinii ca sa vezi dimensiunile exacte. Cat despre alegerea anvelopelor de iarna, daca faci multe drumuri in afara orasului..mergi pe anvelope de calitate. Daca stai mai mult prin oras, merg si unele mai ieftine.
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Daca ai jante de aliaj si vrei sa le protejezi, recomandarea mea este sa-ti iei un set de jante+anvelope de pe revizieopel. Au preturi bune.
Gandeste-te ca dai pe an cam 150 RON pentru schimbat cauciucuri + echilibrat, o janta de tabla costa 150 RON. In 4 ani ti-ai amortizat investitia si e mult mai simplu sa schimbi doar rotile si nici nu le deteriorezi.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
La fel de bine poti sa achizitionezi un set de anvelope M+S de calitate si sa mergi cu ele iarna/vara.
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
@Fireking Orice cauciucuri ai gasi, cauta sa aiba peretii laterali intariti te mai ajuta la gropi sau borduri acoperite de zapada sau colturi mai ascutite care pot intepa cauciucul pe zona laterala.Din variantele propuse de tine as opta pentru Dunlop! + jante tabla 16"! Succes!
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
cldmarinescu a scris:La fel de bine poti sa achizitionezi un set de anvelope M+S de calitate si sa mergi cu ele iarna/vara.
dc sã meargã vara cu anvelope de iarna?? M+S înseamnã noroi+zãpadã! Vara când ploua e noroi pe carosabil? Nu mai sfãtui aiurea pt ca e viata altora în pericol și a ta dacã procedezi la fel. Baftã și nu mã înțelege greșit.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Nu sfatuiesc gresit, stai linistit. Anvelopele cu profil M+S se pot folosi in orice anotimp. Diferenta este ca iarna nu se intaresc la fel ca cele de vara iar vara sunt ceva mai moi (deci se consuma putin mai repede). Anvelopele M+S de calitate..au protectie termica si pot fi folosite fara probleme si pe timp de vara. Daca te informezi putin inainte sa critici gratuit...ar fi mai bine, nu ma intelege gresit.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Anvelopele de iarna au alta compozitie decat cele de vara. Nu mai amestecati borcanele. Sigur ca poti sa mergi si cu elastice infasurate in jurul jentii si iarna si vara daca vrei. Dar este afectata manevrabilitatea masinii, distanta de franare, aderenta, tot ce tine de control. Fiecare tip de anvelopa se recomanda a fi utilizata in scopul pentru care a fost dezvoltata.
@cldmarinescu, spui ca "Anvelopele cu profil M+S se pot folosi in orice anotimp". Cele de vara nu se pot folosi in orice anotimp? Iarna se intaresc atat de tare incat devin casante si se sparg de pe janta? Smile Normal ca poti folosi orice anvelopa oricand. Depinde cat de mult tii la siguranta ta si a altora.
Elaboreaza te rog subiectul "protectie termica"...

Si scuze ca sunt asa acid, dar vad o multime de masini mergand vara cu niste panarame de anvelope de iarna, pardon de expresie, care oricum nu sunt cele mai bune anvelope de iarna. Sunt tocite aproape la inidcatorul de uzura de obicei, iar omul e fericit ca mai prinde inca un sezon cu ele. Si acum vin si te intreb...cand mie imi apare ceva in fata, vara, iar eu am anvelope de vara si ma pot opri in 20 de metri, iar tu vii cu anvelope de iarna in spatele meu a caror distanta de franare este mai mare cu 3-5 metri la peste 20 de grade Celsius, si nu te poti opri si imi faci fundul masinii varza....cam cum ai vrea sa reactionez? Sau imagineaza-ti situatia inversa, vin eu cu niste cauciucuri de vara iarna si ajung sanie direct in masina ta....cum te-ai simti?

Haideti sa lasam romanismele astea, merge si asa, da-o-ncolo, fier e, 4 cercuri negre in fiecare colt al fierului sunt, gata, ajung si pe luna. Sunt vieti la mijloc.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am facut referire strict la anvelopele de calitate. Pana la urma...monteaza fiecare ceea ce doreste in functie de buget.
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Mai monteaza lumea si in functie de ce citeste pe forumuri. Asa ca sa nu ne grabim sa sfatuim, lasa bai, ca merge si asa. Sa ne gandim mai intai, pentru noi ce am lua? Am pune in pericol cu buna stiinta siguranta noastra si a familiei noastre? Si pe urma sa dam sfaturi.
Si niste anvelope de calitate, de iarna, la fel se comporta vara, dar marjele sunt mai mici, adica in loc sa ai diferenta de franare de 5 metri, ai de 3, sa zicem, si asta de la sub 80 km/h.
Eu am Goodyear Ultragrip 7+. Le-am luat cand erau cele mai bune de pe piata. Au aderenta f buna pe zapada, pe asfalt umed sau ud, la temperaturi sub 10-15 grade celsius sau cand asfaltul e acoperit cu mazga aia de se fomreaza iarna. Dar cum da primavara si se incalzeste, e soare, incep sa scartaie, incep sa alunece, incepe sa intre ESP-ul daca trebuie sa evit brusc un canal sau o ditamai groapa, si asa mai departe.
Nu poti face o anvelopa care sa fie suficient de moale iarna, care sa se pastreze ok vara, si care sa aiba aceleasi caracteristici de aderenta. La fel cum nu poti sa faci o anvelopa de vara care sa aiba mega aderenta, sa fie silentioasa la rulare si sa se toceasca greu sau sa fie economica.


@Fireking, din lista de la tine as opta pentru Hankook-uri fara discutie. Daca vrei ceva de buget. Daca mai pui insa niste banuti, te poti orienta la: http://cauciucuritop.ro/mag...-autoturisme.html
Sunt mult peste arhaicele Dunlop WinterSport M3...am avut Dunlop din astea pe prima masina, acum vreo 10 ani....au trecut cateva generatii peste modelul M3...

Inca o chestie, pentru toti cei interesati. Am constatat ca pe compari.ro (or fi si alte site-uri), baza de date cu modele de anvelope este maricica si search-ul merge foarte bine. Am cautat cauciucuri de iarna pe 215/60R16, ordonate crescator dupa pret:
http://www.compari.ro/anvel...,iarna/?orderby=1
In felul asta am dat peste Hankook Winter iConcept Evo2 chiar mai ieftin de 400 lei (Evo 2, adica pneul mai nou, are codul W320, iar Evo, adica mai vechi, are codul W310). Dunlop Wintersport 4D este si el la 477 lei parca.
  • GTC200

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2015

  • Mesaj Privat
UG7 sunt si ele la fel de arhaice, eu am pus UG9 anul trecut si le recomand.
Dunlop Wintersport 4D - nu recomand, la fel cum nu recomand UG8, sunt modele care au mai ramas prin stocuri.
In 2015 a aparut Wintersport 5, clase de eficienta si aderenta semnificativ imbunatatite fata de predecesor.
Recomand anvelope de generatie noua, ca idee poti incerca:
Michelin Alpin 5
GoodYear UG9
Continental TS850
Dunlop Wintersport 5

Offtopic, dar vad ca se discuta M+S = Mud + Snow, sunt fie cauciucuri de iarna, iar atunci n-ai de ce sa rulezi vara cu ele pentru ca le distrugi si-ti pui si siguranta in pericol, fie cauciucuri all-season sau crossclimate cu care poti rula linistit 4 sezoane pe an.
In general iti recomand cauciucuri dedicate vara/iarna. Daca nu sunt bani de doua seturi de anvelope premium atunci mai bine un allseason de calitate decat imperial,riken,tigar,sava,maragoni si alte nenorociri.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Poseidon, uite ce am eu montat pe masina si merg cu ele atat iarna cat si vara. Sunt anvelope M+S: http://www.autopneu.ro/auto...l-2055017mcc.html
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ce ai pus tu pe masina, e alta mancare de peste si anvelopa asta e lansata anul asta de Michelin, parca. E ultima descoperire in materie de pneuri. E un pneu cu performante apropiate atat de cele de iarna cat si de cele de vara. E diferenta intre aceste pneuri, cele all-season (M+S) si cele de iarna dedicate (tot M+S).
Eu personal, nu recomand pneuri all-season (exceptie Crossclimate, pe care Michelin nici nu il numeste all-season ci "anvelopa de vara omologata pentru utilizare in timpul iernii") intrucat nu ofera aceleasi performante nici iarna si nici vara ca niste pneuri dedicate anotimpurilor respective, iar compozitia, stuctura, desenul... le apropie mai mult de un pneu de iarna.
Ai prins vreo iarna cu anvelopele CrossClimate?
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Le-am pus vara asta si s-au comportat bine la drumuri lungi pe autostrada. Astept conditiile de iarna ca sa vad cum sta treaba. Inainte de astea..am avut Nokian WR D3 si le-am folosit atat iarna cat si vara. Cum am scris si in mesajele precedente, prefer anvelope M+S de calitate pe care sa le folosesc pe toata perioada anului si sa nu mai stau sa le schimb de fiecare data cand se schimba anotimpurile.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Exceptand tipul asta de anvelope, CrossClimate, nu e o idee buna sa folosesti o anvelopa (M+S) de iarna ca Nokian WR D3 si vara. Anvelopa asta e exclusiv pentru iarna, vara se uzeza repede, se incinge, risc de explozie mai mare, nu are aderenta uneia de vara, distantele de franare si manevrabilitatea sunt mult mai slabe...
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Pe un Astra J sedan merg montate un set de Michelin Alpin 5 205/55/R16 pentru sezonul rece ?

Am un set de anvelope de la fosta masina ce le-am folosit doar o iarna (@3000 km) si nu as vrea sa le dau.

Din ce am citit pe acest model de masina ar merge doar 205/60/R16. Dar daca se calculeaza diferenta la inaltimea talonului este vorba de doar: 1,025 cm. (diferenta dintre 55 si 60 )

Voi ce parere aveti ?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E o diferenta de 1cm pe raza, deci iti micsoreaza garda la sol. E cam la limita, ai -3% diferenta fata de ce ai acum ...
Uita-te in manualul masinii, din ce vad eu sunt permise pe unele motorizari...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR