Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Desi o sa sune amuzant, dar masina inca nu a venit Smile)). Prin urmare nu am pot uita in manualul masinii Sad.

Informatia gasita pe net este un pic ambigua deoarece se pot monta ambele variante.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Aaaa, deci n-ai inca masina...
In manualul din 2011 anvelopele mentionate de tine sunt permise la anumite motorizari, cum ar fi A17DT(C,J,S,R) , A13DTE, A14XER(NET), A16XER... Ex:
Cred ca e acelasi lucru si la B16DT...


Ultima modificare facuta de clau70 la Lun 28 Sep, 2015 10:49 am
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
clau70 a scris:Ce ai pus tu pe masina, e alta mancare de peste si anvelopa asta e lansata anul asta de Michelin, parca. E ultima descoperire in materie de pneuri. E un pneu cu performante apropiate atat de cele de iarna cat si de cele de vara. E diferenta intre aceste pneuri, cele all-season (M+S) si cele de iarna dedicate (tot M+S).
Eu personal, nu recomand pneuri all-season (exceptie Crossclimate, pe care Michelin nici nu il numeste all-season ci "anvelopa de vara omologata pentru utilizare in timpul iernii") intrucat nu ofera aceleasi performante nici iarna si nici vara ca niste pneuri dedicate anotimpurilor respective, iar compozitia, stuctura, desenul... le apropie mai mult de un pneu de iarna.
Ai prins vreo iarna cu anvelopele CrossClimate?


Michelin a fost cam tot timpu imporiva all season .... defapt nici nu avea allseasons pana acum. Desenul imi par foarte similare cu Goodyear4 season, daca sunt mai bune ca alea, foarte bine.

Am mers cu 4season pe un passat si vara si iarna, vara rup aderenta la plecarea de pe loc mult mai usor decat (plecat cu scartz)anvelopele de pe astra mea ... goodyear eficient grip cu care masina a venit din fabrica.

Iarna mari diferente fata de michelin alpina4 iar nu am vazut....

In ambele cazuri nu am mers cu masina la limita sa pot zice ca da, domle ala e definitv mai bun ala e mai prost


eu sunt de parere ca diferentele alea prezentate in topuri apar doar daca conduci la limita aderentei (ceea ce oricum nu e recomandat) adica in 99% din cazuri ca ai un continental sau sava nu conteaza ....dar exista ala 1% care poate face diferenta la un moment dat.

pentru un mers normal, atent la conditiile de trafic si carosabil, eu zic ca sunt destul de ok si allseasons de calitate ( ca solutie de buget ) dar cu amendamentul ca va exista intodeuna ala 1%.

Ideea e sa nu ajungi la ala 1%, daca ai ajuns acolo , you are doing it wrong Smile) cu orice cauciuc ai avea.

Daca stau bine si ma gandesc pe dacia 1310 nici nu imi puneam problema de caucuic de vara/iarna si niciodata nu am avut probleme cu ramas in zapada. Ba chiar printre blocuri eu mergeam si alti cu masini mai bune stateau si impingeau la ele.

o alta solutie de buget e sa cauti SH-uri .... poti gasi vechi de 1- 2 ani maxim de la propietari care au schimbat masinile si le-au ramas cauciucurile. Mare atentie la DOT si la cum se prezinta cauciucul.
  • GTC200

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nu cred ca a prins nimeni vreo iarna cu crossclimate, oficial sunt pe piata din mai 2015.
Am pus acum cateva saptamani pe una din masini asa ceva (205/55 r16), mai mult din curiozitate, si pentru ca era o fereastra de oportunitate: cauciucurile de iarna/vara erau dot2010, deci la final de viata amandoua. Deocamdata am mers o singura data extra-urban, iar feedback-ul e destul de bun. Voi vedea in urmatoarele luni daca au fost o alegere buna sau nu.
Ce-mi place la michelin e ca inca produce in tari cu apa calda, am luat 2 set-uri de la ei in ultimul an, unul made in UK - energy saver-ul, celalalt made in Germany- crossclimate-ul.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E adevarat, si eu am avut Dacie inca din 1990 si mergeam cu aceleasi anvelope si iarna si vara... fara evenimente.
Da, testele sunt facute ducand anvelopele pana la limita performantelor ca sa poti face diferentiere intre ele. Daca mergi incet sau actionezi frana, acceleratia... lin, nu o sa existe diferente intre anvelope, deci la un condus normal si responsabil nu simti reactii diferite, dar la limita (o manevra brusca, evitarea in scurt a unui obstacol, o franare brusca...) se face diferenta. O franare cu 4-5m mai mare e deja cat lungimea unei masini (de ajuns cat sa iti sara airbag-urile daca il pocnesti pe ala din fata) sau cat o trecere de pietoni... Se pot intampla aceste situatii, sau nu se pot intampla... dar daca...
Iar anvelopele all-season sunt mai apropiate de o anvelopea de iarna decat de una de vara, deci se comporta mai bine iarna.
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
In Romania sunt interzise iarna cauciucurile AllSeason. Aveti grija la controalele rutierei.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
unde scrie ? s-a schimbat ceva ? ...daca au fulgu si muntele pe langa M+S sunt legale
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@clau70: Multumesc pentru raspuns.
Skip ads

  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@poseidon06: la hankook am ramas si eu. Merci
  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Intrebare .. ce inseamna indicatia de pe janta cu un punct si 67 scris langa?
Vreau sa cumpar jenti de iarna si peste tot gasesc doar cu acel simbol cu 75 langa.
Celelalte info se potrivesc 6 1/2 16H2 IS 39
  • johnny1997333

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut!Am pe masina cauciucuri de vara 235/45/18 si as vrea sa stiu daca merge sa pun 245/45/18 de iarna.Merci
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Pentru o aderenta mai buna pe zapada, este bine sa montezi anvelope de iarna mai inguste decat cele de vara.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ai mai intrebat de dimensinile cauciucurilor de iarna pe aici... https://www.clubopel.com/vie...ighlight=#1817079
Ai si extrasul din carte cu dimensiunile anvelopelor... in nici un caz nu pui anvelope mai late iarna. Si 235 e lat pt iarna, dar 245...!
  • johnny1997333

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Pai da,sar am gasit un model care imi placea si era 245..dar o sa pun de tabla pe 17".
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Incearca sa gasesti acelasi model si pe 215.
  • Fortyone

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salutare!

Pe modelul meu am cauciucuri de varã 225/50/17. Aș vrea sã cumpãr unele de iarnã acum și sã le pun pe aceleași jante. Din ce am mai frunzãrit pe site-urile de profil, astea mi se par OK:

https://www.anvelope.ro/anve...0-r17-98-h-xl.htm

Greșesc? E ceva ce-mi scapã?
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Nu, le poti pune, parerea mea, dar ideea e ca iarna e bine ca anvelopa sa fie mai ingusta...Dar daca dai banii astia pe ele, uitate-te un pic si pe http://www.tyrereviews.co.uk/ si vezi acolo o comparatie intre asta si alte cauciucuri cu acelasi pret± cativa lei.
  • Fortyone

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2015

  • Mesaj Privat
N-aș investi acum și în alte jante. Mulțumesc pentru link, dar pentru evo2 nu am gãsit nimic - doar pentru evo http://www.tyrereviews.co.u...er-i-cept-evo.htm
  • johnny1997333

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
La Hankook-urile alea ma gandeam si eu sa iau
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Cauciucurile 205/60/R16 sunt mai ieftine cu aproximativ 150 RON. O janta de tabla costa aprox 150 Ron. Practic iesi la aproximativ aceeasi bani.
https://www.anvelope.ro/anve...0-r17-98-h-xl.htm
http://www.revizieopel.ro/j...8325#.Vhyt3H0dvRI
http://www.revizieopel.ro/o...8414#.Vhyt3n0dvRI

De asemenea, poti sa gasesti kit janta tabla+ cauciuc 205/60/R16 la 550-600 RON.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR