Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • draganalex

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut, ma numesc Alex si am o nedumerire legata de foliile auto si anume: am cumparat un opel vectra caravan fab. 2002 care avea foliile auto puse pe ea ( daca nu ma insel fostul proprietar a spus ca au fost puse din fabrica) dar nu am deloc actele care atesta ca foliile sunt omologate. Ce pot sa fac in acest caz ca sa nu primesc amenda sau mai rau. Din ce am mai vazut pe internat spunea cineva ca pot sa merg sa "vorbesc" cu un service auto care pune folii si cumva sa imi de-a ei o dovada ca sunt legate/omologate. Mentionez ca pe fiecare geam pe care am folie am un fel de eticheta care spune ceva legat de folie. Masina a fost imatriculata in 2005 in Ro. Fostul proprietar mi-a spus ca nu mai gaseste hartia pe care era omologarea din Germania. La folii nu vreau sa renunt si vreau cumva sa fac rost de omologare sa pot sa umblu legal. P.S. imi cer scuze daca am postat intr-un loc gresit. Daca va ajuta, am sa fac poza la acea eticheta sa v-a da-ti seama la ce ma refer Smile
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
sal. Da daca mergi la un atelier omologat RAR iti dau hartii, dar contra cost, cat ar costa totul Smile sa zicem 400-450 lei.
Apai sincer eu am folii puse de un prieten, cu etichete pe geamuri iar pe luneta am si holograma dar si un certificat tot cu holograma aplicata.
Am intrebat un prieten de la rutiera si mi-a zis ca is ok.
Culmea seara un vecin si-a montat folii in petrosani la atelier omologat rar, i-am cerut actele. Mi-a inmanat aceleasi acte pe care le am si eu iar documentul era cu stampita vanzatorului i p e r c o m.
La un altul i-au inmanat si un certificat, dar ......... sincer pe ala il fac si eu + ca l-as completa corect. In certificatul lui la marca scrie, SITROEN C5 Smile
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pai normal, daca masina e adusa din Germania si a fost facut RAR-ul la noi aia ar fi trebuit sa iti treaca in certificat si folia...Dar cum noi mergem si dam banutii ca sa trecem RAR-ul, probabil ca nu au fost trecute. O metoda ar fi si asta, sa iti dea, o companie autorizata RAR sa monteze folia, autorizatie pentru folia ce o ai tu, DAR, nu stiu cat te ajuta ca de obicei ei sunt autorizati sa monteze un anumit tip de folie auto si e posibil ca a ta sa nu fie la fel. Aici chiar nu stiu ce mai zice legea. Dar de ce nu mergi sa intrebi la un service de genu? In link-ul urmator ai magazinele care sunt certificate de catre RAR sa monteze folie, in functie de judet(nu stiu cat de des e actualizata de cei de la RAR): http://www.rarom.ro/RO/arti...e_folie--298.html .Iar ceea ce poti pati e retinerea talonului si amenda, daca imi amintesc bine.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
ps: pe toate etichetele aplicate la astia erau cu numele mentionat mai sus, iar vadca montatorul se regaseste in lista mentionata de @john_doe200616.
Si da retinere talon + amenda, daca este ingaduitor te pune sa zdrelesti folia si ramai doar cu amenda.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR