Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • kheelo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1999 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut tuturor celor care ma poate ajuta cu problema apei in portbagaj, mai intai vreau sa va spun ca am un opel astra g limuzina sau sedan,modelul cu portbagaj normal in spate si carlig de remorca, iar in partea dreapta unde este prinderea carligului, placa aceia de metal cand ploua sau cand este rece gasesc tot timpul uda mocheta, mai mentionez ca acum 3 saptamani in urma am dat jos carligul de pe masina si am curatat ambele placute de metal si le-am vopsit iar inainte de a le monta inapoi am topit niste zmoala si am pus sub placute dupa care am strans piulitele carligului.pot sa mai adaug ca atunci cand spal masina nu intra apa deloc si nu se umezeste in portbagaj, am dat cu jetulbde apa peste tot pe la chedere, pe sub masina, pe la aripi dar nimic umezeala in portbagaj, oare de unde si ce pot sa fac sa scap de apa aceia din portbagaj? Cu stima si respect pt.voi astept parerile si solutiile voastre.
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Vezi pe langa antena radio, sa nu intre apa pe acolo si sa se scurga pe tabla. Apoi vezi si chederul de la portbagaj. Numai bine!
  • kheelo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1999 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut Red-dog sa sti ca antena mea nu-i legata cu portbagajul, iar chederul masinii este ok, pot sa-ti mai spun ca eu am portbagaj normal din acela lung fara stergator pe luneta, si apa o gasesc doar in locul in care este placuta de prindere a carligului de remorca.
  • Andi_XXL

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Niºte poze ar fi fost bune. Nu ºtiu care-s plãcuþele alea de metal despre care vorbeºti.
Fã niºte poze cu bucata de portbagaj pe care o gãseºti mereu umedã/udã.
Þi-a fãcut dintotdeauna aºa sau ai avut anumite intervenþii ºi de atunci ai problema asta?
Skip ads

  • kheelo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1999 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut, sa sti ca si inainte de a lua masina eu, adica de vreo 2 ani era placuta aia rugunita si in tot acest timp am gasit mocheta flesca mai ales pe timp de iarna am gasito de vreo 2 ori inghetata, si tocmai de aceia am decis sa ma ocup de carlig si de placuta ca ruginise rau si nu vroiam sa o pierd, am sa fac si niste poze ca sa vezi despre ce e vorba.
  • kheelo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1999 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am adugat si o poza
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Si eu am Astra G sedan si gasesc apa in portbagaj. Am si eu carlig . Acum 2-3 luni am facut curat in porbagaj si am gasit apa la roata de rezerva de 2-3 mm. Pasla aia de acolo era uda fleasca si mirosea urat . Dupa ce am curatat tot si am uscat am pus deasupra rotii de rezerva un carton . Aseara am facut curatenie din nou si am gasit cartonul fleasca si apa pe roata de rezerva plus mocheta .
Nu inteleg pe unde intra. Am scost tot din porbagaj . Am scos si protectia de plastic de la cuiul inchidere portbagaj . E clar ca apa intra pe undeva si nu-mi dau seama . Presupun ca apa ajunge deasupra rotii de rezerva prin imbibarea paslei de la mocheta dar tot nu inteleg . Eu am si tavita porbagaj si ea este uscata , fara urme de apa . Nu are gauri ,
Deci , deduc ca apa intra pe langa tavita . Clar este ceva . Momentan am ridicat tot din porbagaj si astept o noua ploaie ca sa vad.
Eu am si senzori de parcare . Firele de la senzori intra pe la tripla din stanga si curbeaza un pic garnitura de etansare . Si asa nu-mi pot da seama pe unde intra atata apa.

Multumesc.
  • kheelo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1999 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut b74lel, sa sti ca si eu am scos tot din masina, vb.de pottbagaj dar apa la roata de rezerva nu am gasit deloc nicio data doar acolo unde este plscuta aia de carlig dupa cum se vrfe si in poza de mai sus, pot sa-ti mai spun ca sambata am mers cu masina la spalatorie si am dat cu jetul de apa prste tot dar spre surprinderea mea nu am gasit strop de apa fapt ce ma face sa cred ca este din kuza condensului, pt.k pe partea cealalta la placuta din stanga acolo se afla toba finala si evapora apa mai mereu, eu asta tind sa cred ca este si cred ca solutia ar fi sa pun un fel fe scut dedesupt unde se prinde carligul k sa vad se mai face condens, tu ce parere ai de idea mea cu scutul?
Skip ads

  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Nu cred ca este o solutie . Inseamna ca la tine problema este mai mica . Eu am apa nu gluma . Acum umblu cu porbagajul gol sa vad pe unde intra . Eu zic in cazul tau , sa cureti bine rugina, sa dai cu o vaselina siliconica ceva de genul prin jurul tablei si pe ea , ca sa nu intre apa si sa stea acolo . Peste ea sa pui un plastic ceva sau chiar hartie de copt ca este cerata . Ideea este sa protejezi la umezeala partea respectiva .
Tu ,cum ai montat bandoul de plastic care vine deasupra cuiului de la portbagaj ? Fiind placile de metal de care se prinde cuiul , nu sta un pic mai sus, sau se aseaza perfect ca inainte? La mine si mocheta interioara din spatele lampilor ,sta un pic mai sus ( pe placa de metal) .
Eu nu inteleg cum am apa si pe rozeta de plastic care fixeaza roata de rezerva si pe conturul jantei . Tind sa cred ca la mine intra pe la chederul porbagaj , pe la lampi e aproape imposibil . O sa mai urmaresc cand vin ploile .

Multumesc.
  • kheelo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1999 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Sa sti ca este un pic mai sus acum fata de cum era inainte si asta datorita faptului ca am turnat zmoala incinsa dar nu ma deranjeaza, pot sa spun intr-un fel ca am descoperit problema adica rezum totul la condens pt ca nu imi pot explica pe unde intra, am dus madina iar in spalatorie am ridicato de pe astfalt vreo 50de cm.si am dat cu apa in ea ca la balamuc, dar inainte de asta am dat jos tot ce inseamna mochete si ornamente inclusiv roata de rezerva si ce sa vezi totul uscat nic-un pic de apa pe nicaieri dar dupa ce am pus mocheta jos si am invhis portbagajul apoi am mers cu masina vreo 10 15min ce crezi ca am gasit apa.cam asta este o problema noua sau veche a acestor masini.
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

O sa urmaresc si la mine sa vad daca-mi intra apa pe la chederul portbagaj sau este condens.

Multumesc.
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Verificati priza de aer. La hachback-ul meu este un grilaj de plastic cu rol de a evacua aerul din mașinã. Probabil pentru a nu se crea presiune cand sunt inchise usile, haionul.
Este pozitional la mijlocul barei de protectie.
daca este condens și nu apa posibil sa nu respire mașina, raman paletele blocate.
merita verificat.
Skip ads

  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Am descoperit pe unde intra apa in portbagaj la Astra G berlina cu carlig. Apa intra pe la garnitura de protectie , pe unde este introdus cablul de la priza carligului. Tu o asezi cum trebuie si ea flexeaza partea de jos spre interior si partea de sus spre exterior din cauza cablului care intra prin garnitura . Cablul este putin flexibil si greu. .
Pentru a vedea asta , trebuie sa dati jos pragul de plastic care acopera urechea de inchidere a portbagajului . Cu o sticla de apa, turnati apa pe santul de scurgere din stanga. Apa curge pe langa stop si se infiltreaza intre bara si caroserie. Ajunge in zona garniturii si intra in interior printr-o gaura mica patrata acoperita de mocheta laterala a portbagajului ( mocheta trebuie data jos) . Va uitati cu lanterna prin gaurile existende , unde intra cablul de la priza carligului. Trebuie ca acea garnitura sa fie lipita , inlocuita sau fixata intr-un fel . Altfel apa intra mereu.
Nu trebuie astupata gaura mai mica prin care intra apa efectiv in portbagaj. Daca se astupa ,apa balteste in acel spatiu unde au traseu firele de la lampile sparte si puteti face un scurtcircuit.
Multumesc pe acesta cale colegului @Superdragos care a descoperit acesta "minunatie". Cine nu are cablul de la carlig , nu intra apa.

Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR