Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • dragosh1977

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,
din august 2015 am un opel astra j (sedan 1,6 benzina) nou de care, desi in primele zile eram foate incantat, incep sa fi din ce in ce mai dezamagit.
Pe zi ce trece observ ca a inceput sa intre din ce in ce mai greu in viteze. La inceput parca agata numai in viteza intaia, dar acum (la 1750 km) a inceput sa agate si/sau sa intre greu in toate vitezele, inclusiv marsarier. Mentionez ca apas ambrejul pana la capat, cred ca daca i-l apas mai tare ies cu piciorul prin podea. Cred ca nici la masina veche (opel astra g 2001 z16xe) nu intra asa greu
La voi cum intra in viteze? tot asa greu, asa e normal si am eu asteptari prea mari?

Asta ar prima problema. Cea de-a doua este consumul care mi se pare urias, respectiv mixt 10,5 sau in oras 14. Nu e cam mare?
Multumesc
Skip ads

  • barto

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Dacã mergi barã la barã în oraș, cam asta e consumul
  • bauuab

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2012 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2012

  • Mesaj Privat
tot timpul intra greu in viteza?
la mine intra greu dar mai rar, find in garantie au scimbat cablul.
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

Consumul e maricel, ina va mai scadea peste vreo 3000 km. O sa ajungi la un consum extraurban de 6-6.5 si urban de 10-11.
Cutia mea este ok, incearca sa gresezi timonierele.
Skip ads

  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ai masina noua, inca nu s-a "lasat" cutia de viteze.Cam pe la 5.000 km o sa isi revina.
A mea inca mai agata uneori(foarte rar) cand bag a 2-a.
Consumul iti scade dupa vreo 15.000 km dar nu stiu daca va fi o diferenta sesizabila. A mea a inceput sa ia 11 l in oras desi la inceput lua 9.5. Probabil pentru ca am inceput sa merg mai turat cu ea(m-am saturat sa fie mai lenesa decat un Logan).
Asa ca obisnuieste-te cu chestii din astea... mie la 3500 km deja mi-au aparut greierasii de bord... urmatoarea mea masina va fi japoneza sau coreeana.
Consoleaza-te cu ideea ca de banii astia nu puteai sa-ti iei altceva mai bun(nou, nu sh).
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
si la mine a inceput sa intre greu pana acum agata in treapta 2 a acum iese cam greu in viteze si intra.parca e noua. am 180000 km. as vrea sa o ung putin cu ub40 dar nu prea stiu pe unde la motor dedesubt sau sub ornamentul de la schimbator? sau ce sfat imi dati. plec in austria sapt viit si mi e sa nu raman peacolo. ms de sfaturi!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poate trebuie ajustate cablurile, daca stati asa s-ar putea sa stricati ceva in timp... pinioanele ne mai fiind aliniate corect poate.
Mergeti in service sa vedeti daca este cazul de reglat, sau de schimbat cabluri... (reglara nu dureaza mai mult de 15-30min.)

Zilele acestea nu imi intra a-5-a la masina mea dupa o lucrare, am fost in service si au reglat-o.
Deci daca aveti probleme intr-o treapta de viteze, nu strica se verificati reglarea in service.

http://workshop-manuals.com...cable_adjustment/
http://workshop-manuals.com...acement_1.6l_lde/ - punctul 29. in jos.


Ultima modificare facuta de T.ion la Sam 10 Oct, 2015 1:58 pm, modificat de 7 ori in total
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
deci sa inteleg ca nu este de ungere
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Depinde ce se gaseste, sa nu fie uzura de plasticuri, se verifica sa nu aibe joc mare maneta.... etc.
Daca maneta nu are joc mare posibil sa fie numai de reglat...
Mergi in service iti sune ei... unde este buba.
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
e tarziu de service acum azi. spune mi unde sa merg!? ce service gasesc azi deschis?
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
am rezolvat, am desfacut singur la schimbator este o nuca, avea vaselina alba dar cred ca este necesar sa mai aplic. si am mai aruncat cu niste wb 40 pe iesirile de la cabluri de la motor si intre parghi... acum merge perfect. cred ca sa strans mult praf. o sa mai repet operatia din cand in cand. sper sa nu strice ceva wb 40 . oricum multumesc. stiu ca iarna cand este frig intra mai greu pana se incalzeste motoru. prea mult praf avem in tara asta!
  • bauuab

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2012 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salut,
la mine a fost de vina cablul s-a rupt o spira si agata!
Skip ads

  • jebitm

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salut, eu am fãcut un lucru foarte simplu și foarte util : am deschis capota, am urcat un prieten la volan sã schimbe viteze, am vãzut ce tije se mișcã pe acolo și am dat cu wd 40 peste tot unde era mișcare. Vreau sã zic ca acum am altã mașinã, schimb vitezele foarte ușor. Fac chestia asta de 3-4 ori pe an. Înainte am rãmas și cu schimbãtorul blocat în viteze. Spor la uns.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR