Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut , am atasat 2 filmari cu ceva ce se aude in partea distributieila un vectra b z18xe. zgomot care se aude ca o tabla care se atinge de ceva care zdrangane si ma scoate din minti.deci... nu face mereu,nu are un tipar, distributia are 30k km schimbata acum 2 ani,ulei si filtre schimbate acum 1000km , si inainte de schimb facea tot asa, am dat jos cureaua de accesorii si tot asa face. a mai ramas distributia cu pompa . Vreau sa stiu daca s-a mai lovit cineva de asa ceva. La cine am mai fost a zis ca; zgomot clapeti admisie, bucata catalizator rupta, sau ceva din motor ,cand accelerez se aude mai repede deci este legat de turatie. Nu este nici o diferenta daca calc ambreiajul sau nu
orice sfat e bine venit. Multumesc
Web Page Name
Web Page Name
  • C.Stefan

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Intrebare: Cand ai schimbat distributia ai schimbat si pompa de apa? Poti incepe sa verifici rolele
in special alternatorul.. scoate cureaua si invarte la mana fiecare rola in parte..
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
sal
eu am acelas motor pe zafira, acum nu am sunet caci sunt la munca, dar exact cum zice colegul C.Stefan, scoate curelele si invarte rolele + alternatorul ,
eu aveam zgomot cam la 15k dupa ce am schimbat distributia, si am tot asteptat sa se accentuieze, intr-un final am refacut motorul (din alte cauze, putere slaba, motor murdar la interior, compresie scazuta) si pe urma mi-am dat seama si ce scotea zgomotele: cea mai tare a fost pompa de apa care era praf, pe urma am schimbat alternatorul si am observat ca si de acolo am avut zgomot posibil rulmenti, acum mai este o rola intinzatoare de la cureaua de accesorii care i-am dat cu vaselina si nu mai face nici-un zgomot. (oricum nu am scapat face toba finala zgomotul ei Smile )
de bucata catalizator rupta nu cred ca ar face zgomot metalic, plus ca ala s-ar macina,
dar daca e de la galeria de admisie acolo trebuie desfacuta si se prinde din nou, in interior este formata din inca 2 cochilii, cauta un pic pe youtube ca mai era cineva cu zgomot metalic - acolo am vazut,
dar trebuie sa verifici si rolele + pompa de apa , caci daca te lasa cumva vreuna din ele e baja mare, strici motorul.
repet nu am sunet la calculatorul asta, sunt la munca si de aia, ma uit la filmari ca ........... Smile
bafta .
  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
rezolvat demult. intinzator slabit
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR