Ai uitat parola?

1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • deleted-21201

• Mesaje scrise: 315
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 02 Aug 2008

• Mesaj Privat
Salut , am atasat 2 filmari cu ceva ce se aude in partea distributieila un vectra b z18xe. zgomot care se aude ca o tabla care se atinge de ceva care zdrangane si ma scoate din minti.deci... nu face mereu,nu are un tipar, distributia are 30k km schimbata acum 2 ani,ulei si filtre schimbate acum 1000km , si inainte de schimb facea tot asa, am dat jos cureaua de accesorii si tot asa face. a mai ramas distributia cu pompa . Vreau sa stiu daca s-a mai lovit cineva de asa ceva. La cine am mai fost a zis ca; zgomot clapeti admisie, bucata catalizator rupta, sau ceva din motor ,cand accelerez se aude mai repede deci este legat de turatie. Nu este nici o diferenta daca calc ambreiajul sau nu
orice sfat e bine venit. Multumesc
Web Page Name
Web Page Name
  • C.Stefan

• Mesaje scrise: 151
  • Masina: Vectra Z18XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 25 Apr 2014

• Mesaj Privat
Intrebare: Cand ai schimbat distributia ai schimbat si pompa de apa? Poti incepe sa verifici rolele
in special alternatorul.. scoate cureaua si invarte la mana fiecare rola in parte..
  • gogosica

• Mesaje scrise: 223
  • Masina: Zafira Z18XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 15 Jul 2011

• Mesaj Privat
sal
eu am acelas motor pe zafira, acum nu am sunet caci sunt la munca, dar exact cum zice colegul C.Stefan, scoate curelele si invarte rolele + alternatorul ,
eu aveam zgomot cam la 15k dupa ce am schimbat distributia, si am tot asteptat sa se accentuieze, intr-un final am refacut motorul (din alte cauze, putere slaba, motor murdar la interior, compresie scazuta) si pe urma mi-am dat seama si ce scotea zgomotele: cea mai tare a fost pompa de apa care era praf, pe urma am schimbat alternatorul si am observat ca si de acolo am avut zgomot posibil rulmenti, acum mai este o rola intinzatoare de la cureaua de accesorii care i-am dat cu vaselina si nu mai face nici-un zgomot. (oricum nu am scapat face toba finala zgomotul ei Smile )
de bucata catalizator rupta nu cred ca ar face zgomot metalic, plus ca ala s-ar macina,
dar daca e de la galeria de admisie acolo trebuie desfacuta si se prinde din nou, in interior este formata din inca 2 cochilii, cauta un pic pe youtube ca mai era cineva cu zgomot metalic - acolo am vazut,
dar trebuie sa verifici si rolele + pompa de apa , caci daca te lasa cumva vreuna din ele e baja mare, strici motorul.
repet nu am sunet la calculatorul asta, sunt la munca si de aia, ma uit la filmari ca ........... Smile
bafta .
  • deleted-21201

• Mesaje scrise: 315
  • Cont inregistrat in: 02 Aug 2008

• Mesaj Privat
rezolvat demult. intinzator slabit
Skip Ads 60 min (0/3)

1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare