Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • i300_alex

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare.Vreau sa fac schimbul de ulei, filtru aer,motorina si ulei.Din cate am citit pe undeva parca pentru filtrul de ulei si motorina daca nu fac operatiunea cum trebuie pot sa apara alte complicatii.Imi poate explica si mie cineva cum sa incep si sa duc la capat <operatiunea> fara nici un fel de probleme.Cred ca e destul de simplu de schimbat si vreau sa incerc sa le fac singur,tinand cont ca sunt in Germania si nu prea as vrea sa dau 3-400 Euro ptr treaba asta .Spre ex.scot prima oara uleiul vechi,dupa aceea pun noul filtru de ulei si dupa aceea bag uleiul nou? Sau cum? Nu stiu Sad((.......Uleiul GM 5w30 am citit ca e potrivit ptr motorul meu. In rest ,ar trebuii sa curat ceva pe la motor pentru o mai buna functionare a motorului?
Care doriti sa ma ajutati raman dator Wink Wink Question Multumesc!
  • maryan_nar

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. In primul rând cautã sa procuri filtre(aer, ulei, motorinã, habitaclu)de o marca cât de cât cunoscuta ex Mann. La km ãºtia eu as trece la ulei 5w40 dar dacã nu þi papã mergi in continuare pe 5w30 de GM , Castrol ce vrei tu(eu am bãgat numai castrol 5w40 la o astra g 2.0dti si merge pe 350mii fãrã sa pape ulei de la un schimb la altul fãcut la 20 mii). Trebuie sa ai o tubulara de36 pt capacul de la filtrul de ulei si niºte capete de surubelnite torx(momentan nu ºtiu dimensiunile) pt capacul de la filtrul de motorina si surubul de la baia de ulei. Înainte de a scurge uleiul mergi cu maºina pânã urcã temp la apã (aprox 90 grade)si se încãlzeºte si uleiul dupã care o urci pe rampã(bordurã dacã e cazul) . Dai drumul la ulei dupã care schimbi filtrul (atenþie sa schimbi si garnitura de cauciuc de la capacul de la filtrul de ulei care vine cu cel nou) . Dupã ce sa scurs tot uleiul pui surubul cu saiba de cupru nouã de la baia de ulei si l strangi(nu forþezi prea tare sa nu strici filetul din baia de ulei) . Dupã ce ai pus si capacul de la filtrul de ulei pui 5,5 litri de ulei si ai terminat cu schimbul de ulei . Verifica dupã câteva zeci de km surubul de la baie sa nu piardã ulei(in caz de lacrimeaza îl mai strangi un pic) . Pt a schimba filtrul de motorina pune o cârpã sub vas sa nu murdaresti cu combustibil motorul. Desfaci surubul dela capac si l scoþi afarã ca sa i schimbi garnitura de cauciuc(vine nouã cu filtrul si cu cea de la capac) , dupã care scoþi si filtrul si l înlocuieºti cu cel nou. Înainte sa pui capacul la loc schimba si garnitura de la vasul filtrului si pune niºte motorinã pânã la rasul vasului(ca sa nu prindã aer pe instalaþie). Ca sa nu ai probleme cu dezamorsarea punei capacul la loc si prin gaura surubului mai adaugãi niºte motorinã cu o seringa sau un furtunas dupa care îi pui surubul la loc strangi si ii dai cheie(grijã mare sa pui garnitura bine la vasul filtrului, capacul sa l aºezi pe locaºul lui )garantat nu þi se vã opri motorul. La filtrul de aer e simplu nu cred ca þi trebuie indicaþii cât despre cel de habitaclu trebuie doar sa scoþi chederul de cauciuc de la capacul de sub stergatoare din partea stânga unde se vede ca e si decupat acesta pt a avea acces la filtru. Îl ridici ,scoþi filtrul care e fixat cu niºte cleme de plastic(ai grijã ca se rup uºor)si l pui pe cel nou. Montezi totul in ordine inversã si ai terminat. Îþi urez succes si sper ca þi a fost de folos o seara bunã
  • i300_alex

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2014

  • Mesaj Privat
merci frumos ,dar nu am mai avut rabdare si m-am apucat ieri ,le-am schimbat ,pana acum nu am nici o problema si sper sa nu am.merci inca o data.
  • maryan_nar

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Bravo. Nu cred ca o sa ai probleme cu tipul asta de motor e tanc dacã îi faci schimburile de filtre si ulei la timp(maxim 20 mii ulei bun +toate filtrele ),si dacã o sa circuli numai prin Germania(motorina superioarã restului europei)cu atât mai bine. Km fãrã probleme si o seara bunã
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR