Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Ghita Catalin Vasile

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut, colegi!
Sunt nou pe aici, am o Zafira Y20DTH an 2003 si de cateva zile cand merg cu ea sau si pe loc la relanti, moare motorul singur fara sa ii fac nimic, sau in timpul mersului se ingatuie de zici ca te arunca in parbriz, am acasa un OP-COM si mi-a aratat eroarea p0335 (D) Semnal senzor axa cu came - domeniu sau performanta - Nu este prezent.
Ce sa fie oare, ajutati-ma, va rog frumos!
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Sterge eroarea si vezi daca reapare.
Daca reapare verifici mufa, fire, pozitie senzor, sau chiar senzorul defect?...
Alte erori nu mai are?

Pot fi multe vezi ce spun colegi - care au diesel...
https://www.clubopel.com/rez...0DTH&sa=Cauta
  • Ghita Catalin Vasile

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare, unde e pozitionat acel senzor?
  • al3x_gym

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2015

  • Mesaj Privat
salut! eroarea pe care o ai e de senzor ax came dar motorul tau nu are asa ceva.nu are senzor care citeste turatia axului cu came. are un senzor in pompa de injectie care citeste turatia pompei si di acelasi senzor interpreteaza si turatia axului cu came! in primcipriu trebuie schimat senzorul din pompa de injetie dat incearca mai intai cu schimbarea senzorului ce citeste pe vibrochen,e montat pe blocul motor langa racitorul de ulei!
Skip ads

  • ciuci

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Va salut,,la mine la zafira a din 2001 motor 1,6,,am o problema asemanatoare,,,se opreste cand franez sau las pe liber,nu tine la relanti si mici suturi cu viteze mici 30,,40. la ora,,,dar nu tot timpul,,numai uneori,,,,am fost la servis ,a puso pe tester,,a iesit sonda lamda 2. Si au spus ca e de la benzina proasta,,,si cred ca au dreptate. Ptr prima data am bagat de la lukoyl am avyt un drum mai lung de facut si aveau promotie mai ieftin sambata si duminica,,ecto98 la acelasi pret cu cea de 95,,,,in rest eu bagam numai de la petrom sau omv,, si nu am avut probleme,,,,de la servis miau zis ca o sasi revina mai greu la un mers normal ca inainte dar sai bag o benzina mai buna,,,iam bagat de 100 cifra octanica,,,acum vad ca se mai opreste dar foarte rar,,,o avea vreun gunoi pe undeva care nu poate sal inpinga,,nu stiu ce poate fii,,,am sa continui cu benzina buna poate isi revine,,,asa ca aveti grija de unde alimentati,,,din ce am auzit la servis si la altii cu motorina au avut probleme,,,sanatate si drumuri bune sa aveti
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
tu ai o problema la masina sau dai un sfat?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cate un pic din amandoua. Very Happy
  • ciuci

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nicunicu a scris:tu ai o problema la masina sau dai un sfat?
scuze nu am vrut sa dau sfaturi,,,,din contra poate primesc eu ceva sfaturi,,,care ati mai patit ca mine cum ati rezolvato ,,ce ati facut??? Question Question
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
motoru nu se opreste din cauza sondelor de oxigen,din cauza lor consuma mai mult
curata corpu clapeta,egr-ul si vezi ca din capacu chiulasei iese un furtun gros,langa mufa de la bobina de inductie,de obicei se infunda cu mazga si nu mai circula gazele prin blocu motor
pune bujii pentru tipu asta de motor,si cand ai posibilitatea un drum pe autostrada la 100-120km/h cativa kilometri buni(20-40) la viteza asta face minuni
si eu fac la fel cand o simt ca nu prea mai vrea sa se miste ok prin oras,un drum bucuresti-ploiesti si inapoi,desfunda tot,catalizator,egr,tevi de vacuum
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR