Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • bobo f

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Mokka 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2015

  • Mesaj Privat
la schimbarea de anvelope vara / iarna sunt afectati senzorii de presiune ?
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si eu imi pun intrebarea asta, poate ne raspunde cineva care are masina de mai mult timp. Eu am inteles ca senzorii nu se pot muta de pe o roata pe alta, astfel ca, daca faci pana, nu poti muta senzorul de pe roata sparta pe roata de rezerva.
  • bobo f

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Mokka 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2015

  • Mesaj Privat
M-am mai interesat si se pare ca senzorii sunt montati in valva,implicit in geanta,deci ideal ar fi sa schimbam cauciucurile,nu si janta.
  • andreirs31

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Senzorii de presiune in pneuri nu pot fi mutati de pe o roata pe alta, intr-adevar. In ceea ce priveste schimbarea anvelope vara/iarna, nu sunt afectati de nicio culoare insa cel care le schimba trebuie sa fie atent sa nu inverseze rotile pentru ca senzorii o sa fie dati peste cap si e nevoie de reconfigurare. In rest nu sunt prea pretentiosi.
  • sfinx

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z22yh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu conteaza ordinea in care sunt montati, sistemul ii detecteaza automat (vorbesc de Vectra C/Astra H)
La desfacutul de pe janta problema e o garnitura de cauciuc care se cam uzeaza si nu cred ca rezista la mai mult de o demontare/montare. Exista kituri de reparatie pentru senzor dar costa cat nu face.
Daca aveti un singur set de jante, atunci schimbarea anvelopelor se face normal, dupa cum am zis mai sus, nu conteaza care unde au fost ca masina ii va reconfigura automat (am avut si eu dilema asta).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR