Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • StoneK

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2015

  • Mesaj Privat
De ceva vreme am o problema cu masina, adica cand e in sarcina si calc pedala de acceleratie, ma accelereaza in suturi, zici ca danseaza. Si relantiul e instabil, gen variaza ~100 turatii, iar in treapta 1 si 2 cand o turez imi da rateuri pe esapament.
Am fost la tester si nu avea stocata nici o eroare, parametrii toti sunt ok, inafara de faptul ca sonda lambda nu se inchide chiar daca motorul e cald, iar scanteia la bujii e relativ slaba sa zicem. Am verificat si presiunea pe fiecare cilindru si e 10, pe toate 4.
Bujiile sunt noi, consumabilele la fel. Mecanicul mi-a zis sa incerc de proba o bobina de inductie si niste fise de la dezmembrari sa vad cum se comporta, iar sonda lambda mi-a zis ca nu crede ca e vreo problema.
Dar am inversat si fisele intre ele, iar la bujiile 2-3 scanteia e mai slaba ca la bujiile 1-4 indiferent de fise.

Voi ce parere aveti? Pana luni nu pot sa fac nimic, luni o sa merg la dezmembrari sa cer de proba bobina si fise, sper sa ma ajute baietii, dar sunt curios ce parere aveti si voi.
  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sal.Aceleasi simptome le-am avut si eu am schimbat bobina de inductie si acum masina merge perfect stima...
  • StoneK

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2015

  • Mesaj Privat
am probat alta bobina si un set nou de fise, problema perista... am bagat benzina de 99 si parca nu mai face asa urat, aproape deloc... de la ce poate fii? nu pot merge non stop cu benzina de 99 ca e mai scumpa cu 1 leu/litru si consuma si mai mult, oricum am 10-12 in oras (mers alert nu dormit la volan)
  • StoneK

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2015

  • Mesaj Privat
am curatat senzorul maf cu spray de contacte si problema sa rezolvat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR