Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • makanaki06

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara,

Mi-sa rupt cureaua de distribuție si am fost la service unde mi-sa spus ca trebuie rectificata chiuloasa si sa schimb vreo 4supape....pana aici ok am cumpãrat toate piesele nu 4supape si toate cele 16 cu garnituri....distribuitã cu tot cu pompa de apã .Când mi-a zis ca este gata mașina m-am dus sa o i-au si am vãzut ca scotea un fum alb nu mult la care mi sa spus ca nu o sa mai scoatã dupã ce se curatã galeriile....dupã trei zile mers vreo 40km scotea fum ziceai ca este tractor...motorul merge ok chiar se aude bine dar scoate foarte mult fum alb albaștrui ...am dus-o înapoi in service si nu știe ce are ....foarte tare....eu zis sãi schimb uleiul cu care am mers fãrã probleme Mobil 1 0w-40. ....acum i-am bãgat GM 5w-30
Am OPEL VECTRA C. 1,6
Ce credeți ca poate fi..
Skip ads

  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Fumul alb este semn ca patrunde apa in cilindri. Ar insemna garnitura chiulasa ciupita sau chiulasa nu a fost planata bine sau s-a ondulat. Fumul albastrui indica un cobsum de ulei si nu are legatura cu planeitatea chiulasei sau cu harnitura de chiulasa.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Totusi, cum ai reusit sa treci de la 10w40 la 5w30 ?
  • makanaki06

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
0w-40
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Da, am citit din viteza. Chiar si asa, teoretic, 5w30 e mai subtire la cald decat 0w40. S-ar putea de aici sa-ti apara fumul albastrui.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu zic ca e asa si la tine, dar eu am patit ceva similar, dupa o lucrare la chiulasa (schibat ax cu came si altele) m-am trezit cu segmentii ancransati. Tot asa, masina mergea impecabil, da' consuma ulei cu nemiluita.
La momentul respectiv renumitul (cel putin la vremea aceea) Adam de la Cluj (cu care s-a consultat mecanicul meu) a afirmat ca e o problema des intalnita la benzinarele de OPEL, cand stai cu motorul desfacut, sa se ancranseze segmentii, ca el a patit-o cu mai multe ocazii cand lucra la dealer.
Deci:
1- vezi ce consuma (antigel sau ulei?)
2- daca e ulei, vezi segmentii. Probabil va trebui sa schimbi din nou garnitura de chiulasa, si prezoanele de chiulasa.
3- daca e antigel, atunci sa desfaca ficiorii chiulasa, sa verifice planeitatea, garnitura sa nu fie piscata... daca nu is astea, suna a fisura in blocul motor....
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Asa cum s-a spus mai sus posibil (poate nu) fisura bloc.
Or fi scos baietii tot lichidul din filetele prezoanelor din blocul motor inainte de a strange chiulasa?
  • motok

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeas problema, imi scoate ft mult fum alb, problema e alta: recent am schimbat distributie cu pompa de apa si tot ce inseamna filtre, plus ulei gm. Si dupa ce am luat.o din service a inceput sa imi scoata fum alb ft mult. Masina este un opel astra g din 2003 cod motor z16xe. Va rog ajutati.ma care aveti o mica idee.
  • makanaki06

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Se poate sa fie de la semeringurile de la supape?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR