Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Soare77

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 ZI65E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara, imi cer scuze moderatorului daca am scris unde nu trebuie, de curand am achizitionat un opel astra g din 2002 1.6 8v ZI6SE
doresc sa schimb uleiul insa nu stiu ce trebuie ca si marca si vascozitate, cineva a spus sa pun ulei Gm 10-40w iar altcineva sa pun 5-40w, sunt foarte derutat si sper sa primec un raspuns de ajutor.
mii de scuze daca am gresit topicul
Skip ads

  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pune 5W40 .
Numai bine .
  • Soare77

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 ZI65E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2014

  • Mesaj Privat
multumesc frumos Marius
  • Soare77

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 ZI65E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Mobil Super 2000 este ok?
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Si uite asa o sa ne intindem cu o discutie despre uleiuri (de care, de unde, la cati km, cand ) care ar coincide cu topicul mult mai potrivit :

https://www.clubopel.com/vie...115&start=600
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Eu as pune altceva . Mobil Super 2000 mi se pare ca e 10W40 . Slab , face asta niste depuneri ... Oricum , gama Super de la Mobil este mai slaba ca Mobil 1 .
Ca exemplu eu am pus in Z16SE Valvoline Synpower 5W40 de vreo 5 schimburi , inainte vreo 3 schimburi de Mobil 1 New Life 0w40 .Consum de ulei : 400 ml in 8-9000 de km .

Pana una-alta ,Aries are dreptate. Smile
Cauta in topicul despre uleiuri , gasesti informatii pretioase .
Numai bine!
  • Soare77

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 ZI65E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Aries iti multumesc pt link,insa sunt afon frate, sincer nu stiu nimic de aceea am apelat la voi, mecanicul ma zapacit de cap sa bag Gm 10w-40 ca nu stiu ce face uleiul asta si ce are special, tipul de unde cumpar eu piese,a recomandat Mobil super 2000 5-40 ca este mai subtire si este recomandat etc, deci sincer imi vine sa o iau razna,nu stiu pe cine sa cred ,pe mecanic sau vanzator Sad daca stiam si aveam habar nu ajungeam sa cer parerea cuiva
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nu mai inteles. Smile
Ideea era ca nu putem avea un topic deschis cu uleiul motorului fiecaruia dintre noi de aceea ti-am facut ca sugestie sa muti discutia pe topicul ,,cu uleiuri,,.
In alta ordine de idei , alegerea unui ulei pt z16xe si in general pentru un benzinar GM e o treaba destul de sensibila si cu timpul te vei convinge tu , deci, e cam devreme sa o iei razna ! Smile
Si de altfel orice vanzator de uleiuri iti va recomanda din start Mobil. Daca cumva eziti va schimba varianta pe Castrol. Ar fi ideeal sa sti cam ce ulei merge la motorul tau si cu ce specificatii. Faci rost de un manual sa vezi ce spune producatorul , mai dai o cautare pe Google sa vezi ce inseamna ACEA, API, SAE, mai o fisa tehnica + un mic ajutor pe topicul recomandat mai sus - si cu timpul vei intelege ,,gravitatea,, situatiei !

PS - nu vreau sa ma intelegi gresit - din partea mea baga si Mobil si Castrol si orice vrei tu .
PS 2 - ca fapt divers , masina ta a iesit pe poarta fabricii cu ulei GM 5W30. Sigur , nou-nouta.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR