Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • alliens12

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Buna seara..nu demult miam luat un opel vectra b 1.6 16 B din 1998.nefiind meserias si vanzatorul un nenorocit am cumparat-o cu o sumedenie de probleme: becul abs este aprins , sonda lambda defecta, si nu stiu de ce cand merg pe drum lung si de ex sunt intr-a 4 si ii dau talpa sa schimb se tureaza pana la 4-5000 dara nu creste viteza.(sa fie discul de ambreiaj)?. Cum imi dauseama daca e ambreiajul? Faza e ca nu miroase a ambreiaj. Acum vreau sa imi fac comanda din tara de sonda lambda si kit ambreiaj ( lociuesc in germania si aici sunt dublu la pret) dar nu stiu cum sa le caut ca am gasit mai multe si parca sunt toate la fel.. A mai schimbat cineva sonda si discul sami poata spune cam cat costa si cum sa le cumpar.Va multumesc.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Sonda lambda e vreo 500 lei si ambreiajul cam 1300 lei. Manopera te mai duce vreo 300 E zic eu.
De banii astia in Germania, daca te straduiesti putin gasesti alta Vectra mai buna si euro 4.
  • StoneK

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2015

  • Mesaj Privat
500 lei sonda lambda?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Noua, pe original, atata e. Poate chiar mai mult.
Becul de ABS poate fi aprins de la un senzor sau e calculatorul de ABS defect. Te mai costa vreo 100 E si ala.
Cauta alta masina, parerea mea.
Skip ads

  • alliens12

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Am sunat un prieten si mia gaasit asa : sonda lambda 220 Ron. Kit ambreiaj 340. rulment prrsiune 550. Oare o fi buna sonda la banii astia? Aia de la magazin a zis ca e gata montata din fabrica si o pun direct pe masina. Si inca o intrebare . Pot schimba kitul ambreiaj fara sa schimb si rulmentul de presiune?
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Intai stabileste daca ambreiajul e uzat si patineaza.
Tragi frana de mana cu sete si GO ! Daca fata trage dupa ea spatele blocat facand incercarea hai sa nu zicem pe asfalt dar macar pe beton, atunci ambreiajul e ok.
Eu am facut verificarea asta pe beton si prima oara a murit motorul dar m-am ambitionat din acceleratie si rotile spate au lasat 2 urme de 2 m. Insa a si mirosit nitel a ambreiaj. Smile
Poti sa schimbi kit-ul si fara rulment dar nu se procedeaza asa. Preventiv, cand separi cutia de motor , lucru ce implica ceva manopera , la ambreiaj se schimba TOT.
Schimband pe bucati poti avea impresia ca faci economie dar s-ar putea dupa 1 an tragand linie sa constati ca ai iesit mult mai scump.
  • alliens12

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Am tras frana maxim si a mers cativa metri nu a dat semne ca ar muri. Cel mai bine imi fac maine timp si o duc la un mecanic:-(
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Smile pai degeaba a mers cativa metri daca frana de mana n-a blocat rotile spate !
Iar daca le-a blocat si ai reusit sa mergi cativa metri , lasa ambreiajul in pace.
In cazul unui disc uzat ce patineaza n-ai fi reusit sa pleci de pe loc ci doar sa auzi cum se tureaza masina ca proasta .
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Mai poți încerca și cu piciorul pe frâna, cãlci pedala ambreiaj și bagi în treaptã , apoi eliberezi ușor pedala ambreiaj cu frâna calcata. Dacã ajungi cu pedala ambreiaj sus și nu moare motorul, schimba ambreiajul.
Sau: lipește roțile fațã la bordurã(masina perpendicularã pe bordurã), bagi treapta1 și încerci sã urci bordura. Dacã nu poți urca, oricât ai accelera, schimba ambreiaj.
Primul semn l-ai avut deja în mers, în treapta 4. Baftã!
  • alliens12

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Am incercat faza cu bordura si a urcato,cei drept cam greu..faza e ca nici cu scartaieli nu mai prneste acuma:-(.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Atunci e clar, eu si cu @mihaidarie trebuie sa trecem pe la casierie sa-ti platim daunele.Sad
Si acum:
1 - daca ambreiajul patineaza, patineaza in orice treapta. De obicei e mai evident la plecarea de pe loc sau tr mici.
2 - exista posibilitatea ca ambreiajul sa nu fie uzat ci doar uns cu scurgeri de ulei/antigel/lichid frana
3 - incep sa-i dau tot mai multa dreptate lui @iulian1971 - cauta alta masina
4 - totusi cauta un service/mecanic pt o constatare din bara in bara (asta trebuia sa faci inainte sa dai banii pe masina) pune toate costurile pe hartie inclusiv manopera, pt preturi piese te mai inspiri cu rotunjiri de pe net si la final tragi linie si vezi ce-ai facut.
5 - cu rezultatul in fata vezi daca iti permiti sa pui masina asta pe linia de plutire ( ia in considerare si viciile ascunse) sau:
- incerci sa o vinzi pt bani marunti
- o ti pt piese si cumperi o alta masina FIX ca ea dar in stare buna.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR