Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • gaglar

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor sambata am observat ca mocheta fata dreapta si cea din spate e umeda am dat stergatoarele jos si carcasa de plastic de sub parbriz am desfacut carcasa de la ventilator am pus silicon pe ea si dupa ce am montat carcasa am pus si pe langa ea dar problema tot persista am uscat mocheta luni si astazi observ ca iar am infiltratii de apa sub mocheta dreapta fata .
Are cineva idee de la ce ar putea fi ?
Multumesc pentru raspuns este vorba de o astra h din 2007
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ar mai putea fi pe la usi din cate am priceput eu. Vezi daca balteste apa pe chederul usii, cica s-ar infiltra prin usa sau ceva de genul.
  • gaglar

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
A fost si la usi acum 1 luna dar am rezolvat problema am pus silicon pe boxe peste vechea garnitura care incepuse sa se faramiteze si numai intra deloc apa pe acolo
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pai, ce trebuie sa verifici. Eu am avut problema asta si mi-a mancat nervii grav.
1. Verifici daca iti intra apa pe undeva pe la parbriz. Se umple in fata cu apa si din inertie ajunge si in partea din spate.
2. Verifici daca iti intra apa pe la antena radio(aici e simplu te uiti pe plafon daca ai pete pe undeva)
3. Cea mai grea si ce am avut eu: Parbrizul este lipit de o tabla, care tabla la randul ei este sudata de caroserie si lipita la colturi cu mastic. Eh, la mine, din fabrica a fost pus prost masticul si avea si in stanga si in dreapta cate o garua de dimensiunea capatului de pix si intra apa la greu. Ca sa le vezi trebuie dat jos parbrizul si sa te uiti atenten pe la toate colturile acestei table care sunt puse destul de nasol. Ca sa imi dau seama de unde vine la mine a trebuit sa dau tot bordul jos.
4. Verifica scurgerile de la jheabul de sub parbriz, fiind infundate exista riscul sa creasca apa in jgheab si sa intre pe langa firele care intra in masina.
5. Chederele de la usi, dar zici ca ai verificat acolo.

Multa bafta!
Skip ads

  • gaglar

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Se poate sa ai dreptate sa fie ori de la parbriz ori de la tabla aia lipita ca restul sunt verificate si sunt oke . doar ca nu am idee cum as putea sa le rezolv eu inafara sa schimb parbrizul ca oricum este cam zgariat ...
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai poti da parbrizul jos, sa verifici toate aspectele astea si sa il pui la loc. Trebuie sa fie o astfel de firma prin Bucuresti. Eu unul obosit de o mie de meseriasi de cacat, care mi-au rezolvat o rola problema si i-am mai si platit, am dus-o in reprezentanta unde am cerut garantie la lucrare si le-am spus ca nu o iau pana nu rezolva problema. Au dat tot bordul jos si pe urma si parbrizul. Dar se putea rezolva si doar cdaca dadeau jos numai parbrizul, dar la momentul respectiv nu aveam de unde sa stiu. In fine, cer e ca s-a rezolvat. Asta mi-a mancat nervii cu masina mea...
  • gaglar

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
In seara asta am dat contraaripile de pe dreapta si stanga fata jos in speranta ca poate nu am desfundat eu bine scurgerile si am avut o surpriza , aproape un sfert de galeata de pamant scos din ele dupa care am pus furtunul si am scos tot ce era de scos din ele . Sper ca am scapat acum voi vedea zilele urmatoare daca mai intra sau nu dupa ce am pus contraaripile am pus furtunul pe ea si nu a mai aparut nici un strop de apa sper sa se fi rezolvat (Cand am "desfundat scurgerile nu am dat contraaripile jos doar am bagat o sarma si am scos foarte putin pamant" )
Oricum multumesc pentru ajutor .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR