Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • hugo boss es

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut prieteni,revin cu o problema de aceasta dat cu baia de ulei. Acum cateva zile am facut schimbul de ulei si am observat ca da ulei pe la garnitura de la baia de ulei(partea cu blocu motor nu ceea cu baia de ulei. Duc masina la un mecanic ii povestesc im zice ok ma uit un pic si te sun,ma suna mecanicu si imi zice ca trebuie schimbata garnitura, da comanda imi vine a doua zi o schimba iau masina la 2 zile ma uit sa vad daca mai da si vad aceeasi problema in acelas loc,o duc inapoi dupa ce am platit cei 75 de euro si ii zic,imi zice ca o sa dea baia jos ii da cu pasta in amandoua partile si se va rezolva,tin sa precizez ca baia avea o lovitura in partea fata jos dar fiind de tabla totul era ok in prima faza crezand ca poate sa largit un pic pentru ca tot prin fata imi dadea ulei,deci imi da baia jos o indreapta prima data ii da cu pasta pe ambele parti ale garniturii,cel putin asa mi-a zis si mi-a puso,am luat masina si crezand ca totul e rezolvat nu m-am mai uitat,azi cand m-am uitat prin surprinderea mea aceeasi problema. Daca nici mecanicu care a lucrat la casa de masini ford deci nu orice carpaci nu ia dat de cap eu st depasit, de aceea apelez la voi,masina este un opel vectra b din 98 x18xe 1.8 benzina 16 valve 5 trepte 188.000 km(nu stiu daca sunt reali. Va multumesc.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
"si vad aceeasi problema in acelas loc" - care loc, zona.
http://www.partsbase.org/op...79-petrol-engine/

Pune si tu niste poze relevante pe unde ai scurgerea scurgerile...
Si unde sunt mai pronutate scurgerile in ce zona.

- Pune si ceva poze si cu marginea la capac culbutori - vezi daca are scurgeri pe toata marginea.
- Zona senzorului de presiune ulei
- Zona filtrului
- Fuliei
..............

Baie de ulei gasesti la dezmembrari parca 150 RON
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Smile @hugo boss es
Colegul @T.ion a fost foarte telegrafic cu tine si poate ai ramas putin nedumerit -
Ideea este ca o baie ulei tabla lovita de obicei isi cam pierde planitatea " talpii" de asezare. Inainte de montare se curata/spala foarte bine si se aseaza pe o suprafata plana ( gen o bucata de geam) verificandu-se cum " culca". Se poate folosi chiar si putina vaselina pentru a se evidentia urma lasata pe suprafata plana.
Daca baia are deformari e mai in regula inlocuirea ei.
Totusi mecanicul la care ai fost presupun ca stia lucrurile astea deci ori a lucrat dezinteresat ori scurgere de ulei nu-i de la baie ci vine " de mai sus".

Sterge bine zona cu o carpa ( si mai sus de baia ulei cat ajungi) si lasa motorul sa mearga 30 minute in gol timp in care incerci sa urmaresti sursa exacta a scurgerii de ulei.
Daca intradevar baia nu etanseizeaza bine atunci cauta alta la dezmembrari. Posibil sa o gasesti mai scumpa decat in Romania.
  • hugo boss es

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut,va multumesc pentru raspunsuri si cred ca intradevar trebuie schimbata baia de ulei referitor la poze nu stiu sa le pun pe forum cu toate aceste as vrea sa mai explic o data si st convins ca veti intelege. Cum stim cu toti in partea de jos a motorului este baia de ulei,dupa baie vine categoric garnitura dupa garnitura blocu motor,cand am observat ca imi da ulei am sters bine cele 3 componente iar dupa am strans cu degetele baia de ulei si blocu motor si am observat ca intre garnitura si blocu motor deci nu intre garnitura si baie iese ulei ,cum baia este ovala prin partea fata a masini unde aveam si lovitura la baie,dupa ce am schimbat garnitura tot pe acolo dadea ulei iar dupa ce am dat cu silicon pe ambele parti ale garnituri tot pe acolo da,probabil de la lovitura cu toate ca am indreptat baia am pus garnitura noua am dat si cu silicon nu mai etanseaza bn.
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ajuta pozele f mult. Inlocuieste baia daca esti convins ca uleiul curge pe la imbinarea ei cu garnitura/ blocul.

Pt atasare poze
- scri textul - dai Previzualizare - si cand revi la textul scris pt continuare, iti apare sub acesta butonul " adauga imagini"
  • hugo boss es

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR