Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • 78cat

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara . Detin si eu Opel Astra h 1.7 dth din 2006 si de cateva zile m-am trezit ca motorul nu mai trage sub 2000 de turatii in treptele 3-4-5,iar peste daca acelerez mai tare scoate fum negru si se aprinde becul de eroare. cate o data intra si motorul in protectie. acelasi lucru se intampla si daca merg pe coborari in frana de motor. Am mers la un service si mi a spus ca este debitmetrul de aer defect. Neincrezator amscos mufa de la debitmetru iar masina nu mai trage mai deloc (stiam ca asa se testeaza un debitmetru,daca mergea mai bine cu mufa scoasa inseamna ca este defect). Am comandat un debitmetru cu posibilitatea de returnare in caz ca nu merge si masin dupa montaj se manifesta tot asa. Cu ambele debitmetre debitul de aer este de 24 kg/H la relanti si 200-250 la 5000 turatii . Stie cineva ce valori trebuie sa dea un debitmetru bun. Mentionez ca cel comandat nu era original,ceva din italia.Eroarea care o da masina este P2279 .EGR,Galeria de admisie au fost curatate in urma cu doi ani. Nu imi dau seama ce poate avea si nici sa schimb piese de dragul mecanicilor slabi pregatiti nu vreau pentru ca sunt destui bani.Am atasat si cate va poze cu modelul de debitmetru si valorile de pe tester.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
P2279 = Pierderi la sistem admisie. furtune, debitmetru, etansari, trage aer fals
  • 78cat

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am verificat tot traseul si este ok din punctul asta de vedere
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cauta un coleg in zona sa faci proba cu debitmetrul lui. Din ce stiu eu, daca nu e original, nu prea merge.
Skip ads

  • 78cat

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
valorile sunt identice cu cele doua debitmetre pe tester si masina merge fara nici o modificare cu ambele. ma interesa sunt valorile la care lucreaza un astfel de debitmetru
  • 78cat

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce am schimbat 3 mecanci si mi am mancat nervii am gasit unul care repara numai Opel si am rezolvat problema. Era EGR-ul care nu inchidea mai deloc. a fost demontat tot,spalat in fel si chip,si acum e avion cu toate ca nu lucreaza la 100%. exista posibilitatea sa blindezi cu o tabla EGR-ul si sa-l scoti din soft sa nu-l mai detecteze masina,daca vrei sa nchida 100%,sau unul nou....Multumesc pentru sfaturi!
  • IonFive

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu l-am curatat, blindat si merg asa cu el. In bord si pe tester apare eroare ce ma atentioneaza ca nu se recirculeaza gaxele, insa nu afecteaza cu nimic restul masinii, poate doar daca ai fixatii de bec aprins in bord, altfel o sa ai alta masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR