Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • adresavlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Vã salut pe toți!
Mã bate gândul sã schimb B'ul pe un C. Problema este cã nu știu nimic despre C'uri. Ceea ce-mi trebuie musai este benzinã ca sã-i pun GPL și cutie automatã, eventual break 'cã motivul schimbãrii este spațiul. În Germania a vãzut cã marea majoritate a acestor modele au motorul de 2,2. În România este unu de vânzare cu motorul de 1,8. Știți ceva despre modul în care se comportã aceste motoare cu GPL? Dar despre cutiile de viteze automate de pe acest model? Orice sfat este foarte bine venit.
Vã mulțumesc anticipat!
Skip ads

  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut !

Am o Zafira A cu motorul de 1.8, cod Z18XE pe GPL

Vectra C 1.8, are moturl 1.8 cod Z18XER.
Practic e acelasi motor, un pic upgradat si umplat la el
Este un motor foarte fiabil, al carui consum de ulei tinde spre zero.
Despre GPL pe acest motor, te poti astepta la un consum de 9-10% extern la 130-140% si vreo 13-15% intr-un oras gen Bucuresti bara la bara.

Oricum, iesi muuult mai bine la bani cu GPl-ul fata de motorina. Un 1.9 DTH sub 6-6.5% nu consuma. E 30 de lei vs ~20 de lei la 100 de KM. Dar nu e doar asta.
1.8-ul se intretine foaret usor, impozitul nu e mai mult de 160 de lei pe an in Bucuresti, plus ca nu te mai doare capul cu injectoare infundate (instalatia GPL le are pe ale ei separat), turbine, pompe de injectie etc.

Cutia de viteze easy-tronic: E practic o cutie manuala cu niste servo-motoare.Schimba mult mai repede decat orice cutie manuala, iar asta o poti face chiar tu daca vrei sportivitate.Practic tu schimbi, dar lucru acesta se face instant.

Sunt niste voci care spun ca nu ar fi deloc uzura la cutia de viteze, deoarece totul este controlat de calculator si adio cu factorul uman/incepator/etc.

Sincer si eu am dorit o Vectra C, dar sincer mi se pare ca pretul e prea mare fata de ce ofera.
Modelul e deja imbatranit ca design -din 2003 pana acum in 13 ani nu s-a schimbat practic mai nimic, inafara de un mic facelift.
Curu` masinii e la fel desenat.

Mai intereanta mi se pare Astra H Sedan.

Cu parere de rau, personal m-am cam orientat spre alta marca in alegerea unei masini ~6000 de E, iar Honda Acord cu motor de 2.0 Litri benzina, e una dintre ele.
E net superioara la orice capitol Vectrei, in aceeasi categorie de pret/an de fabricatie.

Insa alegerea e a ta.
  • adresavlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
@ M4V3RiCK Mulțumesc pentru rãspuns!
Într-adevãr, „Honda e Honda” cum spun motocicliștii. Atunci când vine vorba despre întreținere, japonezele usturã la buzunar.
Motivul pentru care m-am îndreptat spre Vectra C este spațiul generos. Design'ul nu mã prea intereseazã pentru cã sunt un om practic. Încã mã gândesc dacã sã renunț la B'ul cu care am fãcut pânã acum 70.000km și merge perfect. Oricum, mai mult de 2500€ este imposibil sã iau pe ea...
Am gãsit-o pe asta (http://olx.ro/oferta/opel-vectra-c-easytronic-ID3akzt.html#3f0f33ee26) la noi, dar nu este break. Dacã-i pun GPL (am înțeles cã este cca 3.000 ron) într-adevãr economia este mare. Nu înțeleg de ce în Germania Vectra C cu motor de 1.8 sunt extrem de rare, 99% dintre ele fiind cu motorul de 2.2
  • TzuTzu77

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Arata bine cea din anunt, daca e ok merita, probabil mai si scade cateva sute.
Ca parere personala dupa ce am condus cateva Opeluri cu easytronic, mie personal nu mi-a placut, e drept ca e comoda, dar enervanta de multe ori, si in nici un caz indistructibila, si nici nu se comporta ca o automata adevarata. Pentru confort ce-i drept, e ok, daca ai si un stil de condus linistit.
Skip ads

  • adresavlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
@ TzuTzu77 Nu am condus niciodatã easytronic, ci numai automata de pe B'ul actual. Sã înțeleg cã este diferențã în cutia automatã de pe B și aceastã easytronic de pe C? Este cea de pe C mai puțin fiabilã?
Mulțumesc!
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Vezi ca 2.2 pe benzina ala e un motor care "moare" la tine. Nu stiu cine mai cumpara asa ceva. Este un tip pe clubopel care incearca sa vanda un GTS cu 2.2 automat de vreo 4 ani si tot nu l-a dat Smile
  • adresavlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
@ AlexDmi Mã gândeam eu cã nu se prea aruncã românii la motorul ãla, dar tot nu mã dumiresc de ce este atât de popular în Germania...
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
1,8xer este doar pe vectra facelift adica dupa 2006.
parerea mea este sa cauti un z18xe in mintile lui sau un z20net. gpl si bataie Smile
Skip ads

  • adresavlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
@ 34KLA Așadar z18xe este motorul de 1,8 iar z20net este motorul de 2,0? N-am vãzut niciuna cu motor de 2.0 ci numai de 1.8 și 2.2 Mi-a mai zis cineva cã a avut pe o Vectrã C 2.2 benzinã și ... numai belele.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
http://www.mobile.de/ro/cat...ccn:1801,ccx:2000
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pe 2.0T nu au pus automate, au pus doar cutii manuale in 6 trepte. Daca vrei neaparat automata, recomand 1.8-ul. Daca merge si o manuala, uita-te si la 2.0T, merita.
  • TzuTzu77

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
adresavlad a scris:@ TzuTzu77 Nu am condus niciodatã easytronic, ci numai automata de pe B'ul actual. Sã înțeleg cã este diferențã în cutia automatã de pe B și aceastã easytronic de pe C? Este cea de pe C mai puțin fiabilã?
Mulțumesc!


Da, diferenta e, se comporta si functioneaza diferit. Despre fiabilitate nu pot sa spun ca ar fi mai putin fiabila, pana la urma are ambreiaj normal ca la o manuala, de aici si comportamentul usor diferit. Nu doar eu, mai multe persoane care au condus cu easytronic au zis ca se comporta ciudat. Eu zic cel mai bine sa gasesti una, sa o testezi si iti faci o parere, Eu am condus pe Astra H 1.6 si Zafira B 1.8, nu am sesizat diferente in privinta cutiei.
Cochetam si eu cu ideea de Vectra C automata diesel, dar nu cred ca mi-as lua automata, e drept, e mai confortabila, dar singura care mi-a placut e DSG de la VAG, si la aia doar cea cu 6 trepte.
Skip ads

  • adresavlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
@ TzuTzu77 ”DSG de la VAG” înseamnã automata de la VW?
  • TzuTzu77

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da, nu imi place sa recunosc dar cutia aia e geniala.
  • adresavlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
@ TzuTzu77 Am aruncat un ochi la VW cu DSG, dar prețul este destul de mult peste cel al Vectrei C EasyTronic. Și am impresia cã Vectra C oferã un spațiu mai mare decât Passat'ul.
  • TzuTzu77

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da, e adevarat, sunt mai scumpe, ca spatiu un Passat e similar. Cel mai bine cum am zis, gaseste una, mergi cu ea, si iti faci singur o parere, daca e ok pt tine sau nu.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dsg e buna pana crapa.
Am un amic care a bagat bani intr-o masina cu dsg din 2012 ca acum zice ca daca-i mai pica odata ii baga cutie manuala..
Exista avantaje si dezavantaje la orice sistem in miscare..
Volanta cu masa dubla, e buna, nu trepideaza motorul, dar cand pica te arde la buzunar.
E buna o benzinara turbo cu distributie pe lant, dar cand pica te indoaie...
Orice sistem in miscare e supus uzurii in functie de exploatare.
Si cum la o masina sh nu stii ce au facut vechii proprietari, avem parte de o loterie..
  • adresavlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
@ jgyprime Eu am parcurs cu automata de pe actuala Vectra B 70.000 (acum are 240.000) și nicio problemã. Probabil cã ai dreptate: e loterie.
  • adresavlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Dar de asta ce pãrere aveți? http://www.bestauto.ro/opel...1&pictureid=1
Cutia este diferitã decât cea de pe Vectra C?
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Uite ceva interesant zic eu, doar ca nu e Vectra C!
Din cate vad nu e easytronic.
http://autovit.ro/anunt/ope...f.html#dd94d0f2d9
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR