Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Prima maºinã ridicatã în sectorul 3 Bucureºti a fost avariatã

Autoritãþile locale ale sectorului 3 au început, vineri, acþiunea de ridicare a maºinilor parcate ilegal pe artere din aceastã zonã administrativã, însã primul vehicul ridicat de firma specializatã a fost avariat în momentul remorcãrii.
Vineri. Ora 8.00. Cartierul Sãlãjan, la "statuie" - intersecþia bulevardului Camil Ressu cu bulevardul Theodor Pallady. Poliþiºti de la Rutierã, inspectori ai primãriei ºi reprezentanþi ai firmei Rosal se pregãtesc de acþiune. E ziua "Z". Ziua în care începe "curãþarea spaþiilor verzi, a carosabilului ºi trotuarelor" de maºini parcate neregulamentar.
Ziariºti ºi o mulþime de gurã cascã asistã la lansarea operaþiunii. Autoritãþile identificã ºi prima victimã: o Dacie break, parcatã neregulamentar pe bulevardul Camill Ressu.
Poliþiºtii comunitari flancheazã maºina. Poliþiºtii de la Rutierã opresc traficul sã facã loc autoutilitarei de remorcat, care face un viraj spectaculos, postându-se în dreptul maºinii-victimã. Angajaþi furibunzi ai firmei Rosal se apropie în pas alergãtor de vehiculul infractor ºi, heirupist, încep sã tragã de maºinã. O împing în faþã, apoi în spate, încearcã sã o ridice din spate, apoi din faþã. Cu chiu cu vai, reuºesc - dupã ce au spart stopurile ºi au îndoit tabla maºinii - sã o posteze oblic, astfel încât sã poatã fi remorcatã.
Bilanþul acþiunii: "O reuºitã", spun reprezentanþii firmei, care au ridicat maºina ºi s-au îndreptat cãtre locul de depozitare.
Proprietarul Daciei va avea o surprizã când va constata cã maºina nu mai este în locul în care el o lãsase. Neobiºnuit cu astfel de practici, omul se va gândi cã i-a fost furatã. Dupã ce Poliþia îl va lãmuri cã maºina i-a fost ridicatã, pe lângã cei 700 de lei - amenda ºi costurile de ridicare a vehiculului -, proprietarul va trebui sã plãteascã ºi o amendã cãtre Poliþia Rutierã, pentru parcare neregulamentarã. În schimb, va primi o maºinã avariatã.
Reprezentanþii firmei Rosal descriu incidentul - produs la inaugurarea acþiunii - drept un incident izolat ºi îl asigurã pe ghinionistul bucureºtean cã va fi despãgubit... numai dupã ce acesta va plãti costurile de transport ºi depozitare a maºinii.
În loc sã demareze cu o campanie de popularizare a noii mãsuri de ridicare a maºinilor, autoritãþile locale ale sectorului 3 au trecut direct la acþiune. Modul de lucru lasã însã de dorit: heirupist ºi pãgubos pentru bugetul contribuabilului.
Aºa cã, cei care doresc sã-ºi pãstreze maºinile intacte, ar face bine sã evite sã parcheze neregulamentar în sectorul 3. Pe lângã cei 700 de lei - sancþiunea datã de autoritãþi -, ei riscã sã meargã cu maºina nu pe drumurile gãurite ale oraºului, ci direct în service.
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Tipic pt. autoritati!!!

De ce nu le-or fi aruncand in aer? Ar scuti atata deranj!
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sau mai bine sa le duca direct la REMAT. Iti da apoi o hirtie ca ai predat masina, se scade amenda din aia 3000 RON pe care ti-i da programul Rabla si iti iei masina noua... Pe care ti-o ridica din nou... Afacere pentru toata lumea...Mai putin pentru proprietar. Pentru cei care vor totusi sa-si mai ia masina lovita din parcarea ROSAL, la fata locului se va infiinta un atelier apartinind tot Rosal pe terenul primariei (public privat) unde la preturi astronomice iti vei repara masina, busita la ridicare. La iesire o banca ROSAL unde sa faci credit pentru a putea recupera ce-a mai ramas din masina + reparatiile. Peste drum o clinica ROSAL, unde sa-ti faci EKG si sa primesti tratament antistres dupa toata tevatura
  • Gruia

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sunt curios daca se face vreo diferentiere intre masinile PARCATE si cele stationate pentru ca cele doua situatii sunt explicate clar in codul rutier.
Pe de alta parte cred ca masura este o gaselinita a primariei prin care se ofera Rosal (din cate stiu firma se ocupa de salubritate) o afacere de milioane de Ron la niste costuri nejustificate.
Apoi pentru o contraventie la legea circulatiei respectiv parcare neregulamentara cuantumul amenzii este prevazut prin lege. Cu ce drept primaria aplica alte amenzi pentru aceeasi contraventie? Raspunsul se afla cred in nevoia de fonduri pentru campania electorala pentru ca, nu-i asa, vin anticipateleeee.
70 Ron transport cu platforma Dacia asistenta din zona respectiva pana la Piata Presei.
Banuiesc ca cei de la Rosal nu au calificat peste noapte maturatorii sa se ocupe de interventii de acest gen.
Stai sa-i vezi cand or avaria vreo limuzina sau un "gip" de 'jde mii de euro sau alea "are" voie?
Skip ads

  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Iti spun ca n-o sa salte nici macar prafu de pe un jeep... Numai amarastenii vor fi saltati fara drept de apel si in mod sigur vor fi foarte multe abuzuri pt ca, deh, investitia trebuie rapid amortizata. Printisorul ROSAL va sa vina pe lume si taticu se da peste cap sa-i lase un imperiu baban, iar tandemul Videanu-negoita au si ei dreptul la cascaval, macar cit mai ramine pretenaru tariceanu la putere
  • Gruia

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dr.Opel a scris:Iti spun ca n-o sa salte nici macar prafu de pe un jeep... Numai amarastenii vor fi saltati fara drept de apel si in mod sigur vor fi foarte multe abuzuri pt ca, deh, investitia trebuie rapid amortizata. Printisorul ROSAL va sa vina pe lume si taticu se da peste cap sa-i lase un imperiu baban, iar tandemul Videanu-negoita au si ei dreptul la cascaval, macar cit mai ramine pretenaru tariceanu la putere


Care investitie? Investitie din banii cui? Cata zapada a curatat Rosal in asa-zisa iarna care tocmai se termina? Ca se plangeau ca au cumparat nu-s ce zeama d-aia care-mpute orasu' de zici ca e stoarsa din groapa de la Glina da' bani au primit de la primarie numai ca erau in stand-by daca Doamne fereste cade vreun fulgushor.
700 Ron e aberant. Cu banii astia remorchezi o masina pana la Pitesti si inapoi.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
in afara de amenda, pentru celelalte servicii poti sa ii dai in judecata sa le ceri sa justifice preturile
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Total Offtopic:
@Dr.Opel primari de sector sau de muncipiu sunt reprezentati ai administratiei LOCALE,
iar domn' tariceanu este seful administratie centrale. Asta din punct de vedere al cursului de Administrativ Mr. Green

Din punct de vedere erarhic nu au nici o legatura cei 2 zmei democrati (sau demagogi Rolling Eyes ) cu zmeul liberal (sau libertin Rolling Eyes ),
e dept ca bugetele locale sunt aprobate de guvern da asta e alta problema pt ca nu sunt implicati bani de la buget aici.

Din punct de vedere al afacerilor, relatiile dintre demagogi si libertini, pot fi considerate oricum, numai de pretenie nu. Cool

Ontopic:
Daca trag frana de mana si o las in viteza Question o mai pot remorca Question
ca din ce am vazut eu nu au platforme cu elevator Rolling Eyes
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
botosu a scris: ........
Ontopic:
Daca trag frana de mana si o las in viteza Question o mai pot remorca Question
ca din ce am vazut eu nu au platforme cu elevator Rolling Eyes


O pot. Fie cedeaza franele, fie ti se fac varza anveloapele. Stii cum e, cel mai destept cedeaza...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
si la noi in targoviste se ridica masinile tot printR-un astfel de sistem (public privat), la inceput acum vreo doi ani doar blocau rotile dar in timp au inceput sa le mai si ridice, numai ca dupa cateva incidente nefericite cu unele masini ale unor oameni importanti, nu prea mai ridica masini straine, mai mult dacii si masini straine mai vechi, in schimb capacul tot il pune, si cine are pile nu plateste nici amenda

ridicatul unei masini costa parca 150 roni, deci nu e chiar asa scump, dar nici orasul mare.



dar asta e.......... TRAIM IN ROMANIA!!!
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O sa le dea lumea in cap....pana la urma o sa se gaseasca un grup de indivizi sa le dea peste bot.
700 lei e prea mult - 50-100 parca ar mai merge
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pt Botosu: eu zic sa nu crezi tot ce vezi pt ca stiu din interior care sunt de fapt relatiile intre Videanu si tariceanu, crede-ma...
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Asa ne trebuie Exclamation "Actiunea" asta de ridicare a masinilor e o mare afacere din care sa se scoata bani grei, nimic altceva. Ne plangem degeaba pe forumuri. Cata vreme noi ii lasam sa faca ce vor, "minunatiile" de genul asta nu se vor opri.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... oare nu se importa si in romania celebrele alarme ce'si incendiaza atacatorii , eu mi'as monta doua sa pot praji intreaga echipa de banditi ... mama lor ... Twisted Evil

Cine pune bani pentru o masina capcana ? Twisted Evil
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu asa trebuie actionat, ci pe cai legale. Suntem totusi integrati in UE. Ca membrii ai Clubului, putem organiza o actiune de protest si in acelasi timp sa facem o sesizare catre forurile europene
  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu ideea lui "iso" dar probabil ca cea a lui "Dr.Opel" e cea care ar avea ceva succes...
Eu cred ca ar fi trebuit si la noi sa introduca sistemul din tarile nordice, in care cuantumul amenzii se stabileste in functie de venitul fiecaruia, nu in functie de salariul mediu pe economie... Pai daca au castig 1.000 RON pe luna si platesc 700 ca am parcat undeva aiurea, mor de foame... Pe cand un proprietar de masina de " 'jdemii de euro" are salariu de mii de euro... Ala o sa plateasca orice amenda din banii de "buzunar" pentru o zi si merge mai departe.
Din cate am inteles, momentan au o singura masina de "ridicat" masini parcate neregulamentar si "operatori" care nu au avut timp sa se obisnuiasca cu utilajul, ca a venit de cateva zile din strainatate...
Ma gandesc la alta treaba: daca vor fi asa de ocupati cu vanatul/ridicatul masinilor si or sa uite de gunoaie??? Shocked
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@Dr.Opel tu doar sti din, eu chiar sunt in Mr. Green
  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:
botosu a scris: ........
Ontopic:
Daca trag frana de mana si o las in viteza Question o mai pot remorca Question
ca din ce am vazut eu nu au platforme cu elevator Rolling Eyes


O pot. Fie cedeaza franele, fie ti se fac varza anveloapele. Stii cum e, cel mai destept cedeaza...


Tare treaba. Nici macar sa le ridice de bot nu-s in stare.
Cei cu cutii automate sa le lasati in N + frana de mana, daca parcati prin zona ....
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
apachée a scris:Sunt de acord cu ideea lui "iso" dar probabil ca cea a lui "Dr.Opel" e cea care ar avea ceva succes...
Eu cred ca ar fi trebuit si la noi sa introduca sistemul din tarile nordice, in care cuantumul amenzii se stabileste in functie de venitul fiecaruia, nu in functie de salariul mediu pe economie... Pai daca au castig 1.000 RON pe luna si platesc 700 ca am parcat undeva aiurea, mor de foame... Pe cand un proprietar de masina de " 'jdemii de euro" are salariu de mii de euro... Ala o sa plateasca orice amenda din banii de "buzunar" pentru o zi si merge mai departe.
Din cate am inteles, momentan au o singura masina de "ridicat" masini parcate neregulamentar si "operatori" care nu au avut timp sa se obisnuiasca cu utilajul, ca a venit de cateva zile din strainatate...
Ma gandesc la alta treaba: daca vor fi asa de ocupati cu vanatul/ridicatul masinilor si or sa uite de gunoaie??? Shocked


tu nu ai vazut ROMANI ( sau "minoritati" ) care au in cartea de munca Evil or Very Mad ( daca au ... sau firma cvasi-falimentara -- doar in acte--da is patroni ) venituri minimale si limuzine de lux asortate cu vile corespunzatoare ?
La nordici veniturile nedeclarate sunt minime....la romani ...nu prea se aplica legea fiscala...ca de unii asa considera ca e democratie Smile
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@ Dr Opel: daca nu esti ziarist si nici nu ai copiat textul din alta parte, ar trebui sa te faci ziarist, ai talent Smile
on topic: nici transport mobila de la hipermarket acasa nu costa 200 RON - astia cum au calculat acest scor? sau 100 RON se impart frateste intre Videanu si acolitii sai aciuiati la primarie?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR