Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • cristi birca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect!Ca nou detinator a unui opel astra g 1.2 16v din 1999 160.000km ,va aduc si eu problema mea ,cand am cumparato mi sa spus ca ia fost schimbat uleiul,ok,am zis sa o fac de la 0,am dat o cautare pe net si am ajuns la ulei original GM 5w30,cel de la care am cump nu stia ce ulei a fost pus in ea,la verificarea jojei uleiul arata foarte bine..in fine,dupa schimbarea uleiului motorul meu a devenit unul disel,se aude o mica bataie la motor iar in bord dupa ce merg ceva cu ea mi se aprinde stand la semafor lampa deulei imi palpaie mai exact,mentionez ca toate astea au aparut imediat dupa ce am schimbat uleiul,am vb cu un mecanic si mia spus ca ar fi pompa de ulei de vina(nu stie sigur) sau un senzor....dar ce este cu acea bataie la motor?! va rog daca aveti ideii....la servis nu am mers inca stiti cum sunt mecanici(nu toti) mai ales in bucuresti iti gasesc vrute si nevrute...astept parerile voastre.multumesc
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Schimba uleiul,daca bataia a aparut imediat dupa aceasta operatiune...poate scapi doar cu atit!
  • cristi birca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2015

  • Mesaj Privat
la asta m-am gandit si eu,mecanicul mi-a sugerat sai bag aditiv.dar am auzit ca nu sunt prea bune....
  • cristi birca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Ce ULEI imi sugerati?cel care la avut era foarte gros si negru murdar,,,totusi cand verificam cu joja era ca un ulei alimentar curat...astept parerile si sfaturile voastre.multumes
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Iti palpaie martorul ulei pt ca nu ai presiune ulei la valoarea minima , adica motorul prezinta uzuri pe unde un 5W30 "scapa" fiind prea subtire.
Incearca un 5W40.
  • cristi birca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2015

  • Mesaj Privat
motorul trage foarte bine se tureaza la fel de bine..dopar la relantii face cam urat,daca folosesc un 10w40?este bine?
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu-l mai tura aiurea, sigur ca se stinge becul, dar asta nu inseamna ca ai si ungere corecta.asa bulesti de tot motoru ala! Schimba uleiul pe un 10 w40 si asa mergi direct la mecanic.apropo nu cred ca are 160000 , daca face asa ,are mult mai mult , sau a prajit un bou motorul , a bagat aditiv in ulei si la vanzare cu el.oricum , nasol...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cristi birca, ia si citeste https://www.clubopel.com/vie...asc&start=140
Din X10/12XE au scos Z10/12XE , sunt aproape la fel.
Uleiul pus nu este pentru ea, trebuie 0W40 maxim 5W40.
  • cristi birca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut Domnu Dan,aveti perfecta dreptate,am mai citit din alte comentarii de ale dmv si am ajuns si la concluzia ca ar utea fi si de la distributia care nu ia fost schimbata cine stie de cand,masina am cumparato pot spune acum de la un nesimtit care a masluito sa o poata vinde,asta e ca nestiiutor mi sa parut foarte ok mai ales la pret,am mai facut si eu cateva reparatii la ea si nu vreau sa renunt la ea acum in plus si sotia a pus suflet pentru ea Smile...o rugaminte puteti sa-mi sugerati un magazin de piese auto? si este adevarat ca o pompa de ulei sa fie 1500lei?va multumesc
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...62&start=2940

https://www.clubopel.com/vie...7&start=11720

Magazine de piese de aici de pe forum. Primul e si service-ul dedicat Opel din Bucuresti( colegul maiandrei de aici de pe forum).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pentru piese vezi la publicitate pe forum eduard_33 sau maiandrei.
Iti trebuie :
garnitura baie
garnitura catalizator->esapment
3 piulite catalizator dar de preferat originale, scumpe dar indicate, sa vad cum le dai jos cele vechi...este scris...
carbusolv policolor sau detergent motor Arexion (parca asa) sau detergent hote/aragaz de la Madel
spray degripant, iti ramane dar nu e bai
sparay curatat frane
Ulei+filtru dar sa fi e Mahle ox173d

Lasa pompa de ulei in pace, scumpa si dupa ce am citit nu este ea
Uleiul il arunci , considera ca a spalat motorul de jeg, si cele ulterioare vor spala si ele, iar sorb infundat.
La distributie nu umbla inca, o verifici, vezi sectiunea Agila.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR