Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • OpelFanCDTI

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un A4, este din 2006, o am de 2 ani, problema e ca ma enerveaza ca mereu trebuie sa bag bani in ea. Am 300.000km cu ea, la motor nu am avut nici o problema, nu are nici DPF, sunt foarte multumit, insa ba trebuie sa schimb bucse, ba rulmenti, ba diverse furtune de cauciuc, ba arcuri, ba telescoape, ba mi se blocheaza un etrier, ba se aude un zgomot de la telescoapele schimbate, ba cand virez la maxim scartaie, ba se mai aude cate un zgomot, incep sa am rugina, ba nu mai merge subwooferul din fabrica, etc. A fost o masina buna, insa mi-as dori una mai noua, pana la urma piesele "imbatranesc" , se cunosc cei 13 ani pe care ii are.

Acuma citind pe forum aici, tot vad si pe aici probleme, ba trancaneli din ceva greseli de proiectare, ba ceva pe la etrieri, etc. Nu vreau sa am parte de aceleasi probleme ca la audi.
Bugetul este undeva la 7500-8500euro. (am vazut ca sunt o gramada dupa 2013)
Credeti ca am sanse sa iau o astra buna cat mai noua pe care sa o mai folosesc o perioada fara sa mi se tot strice diverse chestii pe la ea periodic ? Ideea e ca nu mai vreau sa imi fac mecanici prieteni , adica au niste preturi de manopera nesimtit de mari, costa mai mult manopera decat piesa.

Am vazut ca e cam grea, asa ca 1.4 aspirat si 1.3 diesel ies din start din calcul. Ce motorizare e mai fiabila (nu vreau consum mediu mai mare de 7%) ? Sunteti multumiti de ele ? Pe forum vad ca unii cam au probleme, insa imi place mult la design.

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Poti incerca sa te orientezi spre ceva de genul asta:
http://sixtsh.ro/masina/opel-astra-if-06-zew/
Destul de dotata, motor de ultima generatie si ceva garantie.

Cu siguranta gasesti una buna cu rabdare. cam ala e pretul mediul.
Ar trebui sa excluzi si 1.6 aspirat cred ca i mai lesinat ca 1.3 iar ca si consum e cam ca 1.4 turbo.
  • mihai63

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Maºina..oricare..e ca femeia..la inceput îți place de ea..apoi...vezi tu ce-ai luat..
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
1.6 aspirat nu e lesinat daca ai experienta si ai mai condus masini de turatie.. Si la turbo daca schimbi pana sa intre turbina e la fel de lesinat..
Iar consum sub 7 mediu e imposibil sa scoti indiferent de motorizare pe benzina.
Skip ads

  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Atat timp cand dai drumul la clima si se simte o diferenta importanta de putere, raman la parerea ca nu i ceea ce trebuie 1.6 aspirat. Diferenta intre 1.4 turbo si 1.6 aspirat e ca la 2000 de turatii ai cuplu maxim la 1.4T iar la 1.6 ai la 4000.
  • OpelFanCDTI

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2015

  • Mesaj Privat
mihai63 a scris:Maºina..oricare..e ca femeia..la inceput îți place de ea..apoi...vezi tu ce-ai luat..


Imi e sa nu repet greseala cu Astra din nou.

Deci 1.4t este un motor reusit ? Iar la diesele ce parere aveti de noul 1.6cdti ? Nu prea am gasit multe despre el, doar despre consum si cam atat. 2.0 cdti de 160-165cp ?
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca mergi mult prin oras, clar benzina, remandat ar fi 1.4T ( poate chiar si cutie automata )
Daca mergi mult extraurban, adica peste 20k km/an, merita un diesel. Daca vrei si ceva consum 1.6CDTI. Daca vrei si ceva performanta, 2.0CDTI. Oricum dieselul il omori daca-l plimbi doar prin oras, si cate 5-10km pe zi. Vei avea pb cu regenerarile, cu filtru de particule, etc.
Eu am avut Astra H inainte, luat de nou, l-am tinut cam 185.000km.
Acum am un Astra J din 2015, luat second in 2016, la 1 an si 25k km. Momentam am aproape 100k km si n-am schimbat nimic in afara de consumabile ( ulei, filtre, placute ). E clar o masina MULT mai buna decat Astra H, la care pb au aparut de pe la 60k km...
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Achizitia unei masini SH implica multe riscuri.
E o loterie....mai ales pe piata din Romania.
Statisticile spun ca peste 75% din masinile vandute la SH in Ro au probleme serioase.
Romanul este sarac si nu vinde masina care este foarte buna, doar asa, ca sa isi cumpere alta mai noua.
O vinde cand se satura de problemele pe care i le creeaza sau dupa ce a lovit-o zdravan.
Parca si tu vrei sa scapi de A4 pentru ca e praf..... si nu ca te-ai plictisit de el!
Inteleg ca si cel care ti-a vandut-o a vrut sa scape de ea datorita problemelor....
Cumpara o masina de la o persoana cunoscuta sau de la o Companie care iti acorda garantie, din tara sau din Germania.......
Benzina cu GPL, daca vrei costuri scazute cu combustibilul si nu vrei sa ai probleme cu celebrele DPF si EGR......
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR