Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • surlaru dan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am o problema la o Insignia din 2009,motor de 96 kw,motorina;in treapta a 2 la viraje si viteza mica se opreste motorul.ai taie alimentarea,contactul fiind pus si raman fara frana si directie.
Dus la tester la Dibas ...rezultat:nu are nimic masina,niciun cod de eroare; acum mi-au schimbat softul la calculator ,cu ultimul update,si daca se mai intampla poate am "noroc'"sa se vada o eroare.
Ma dispera,mai ales cand sunt cu piciul meu de 5 ani in masina,conduc cu frica.
Daca aveti o solutie va rog sa ma anuntati.
Cu stima
  • surlaru dan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Revin cu update:din cate imi aduc aminte ,atunci ,cred ca se efectua regenerare filtrului de particule,cu toate ca motorul era rece dar consumul era mare de 2 l/h,asa am tras eu concluzia si ca pe tester arata ca ultima regenarere s-a facut acum 4 km(apox cat este pana la sevice).Este posibil sa fie o problema ca cea pe care am gasit-o pe forum la un Opel Zafira:
""Daca apar simptome specifice DPF-ului sau EGR-ului verificati si furtunasele de vacuum aflate in fata DPF-ului si preferabil sa le schimbati la fiecare 100.000km.Datorita regimului termic din faza de regenerare acestea pot ceda in timp si atunci filtrul nu-si mai face regenerarea si se infunda,gazele se intorc si blocheaza EGR-ul,motorul pierde putere dramatic si in final se opreste din lipsa de evacuare""
Daca da,aveti ideea,acesta eroare trebuia sa apara pe test sau te lamuresti decat demotand fizic acele piese.
  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR