Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • marian19852003

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua!Am un astra g,motor1,6 16v.acum 2 zile am schimbat discurile de frana si placutele pe spate.dupa cativa chilometri facuti roata din dreapta era ff fierbinte,m-am prezentat la mechanic si mia spus ca din cauza ca am folosit frana de mana au ramas placutele blocate pe disc si ca urmare mi sa infierbantat.acel mechanism al franei de mana de pe etrier nu mai functioneaza,ramane blocat(odata trasa frana de mana el nu mai revine la locul lui).as putea sa fac cumva sa am macar frana de mana numai pe cealalta roata?sau se poate reface acel mecanism?mentionez ca frana de picior functioneaza pe roata,doar frana de mana este problema.La toate magazinele de pese care am intrebat nu-mi pot aduce numai acel mecanism,aduc tot etrierul.Va mltumesc!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sa nu fie cablul blocat: desfa cablul din etrier,
apoi vezi ce se blocheaza.
  • marian19852003

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
am dat cablul jos de pe etrier.acea clapeta unde este montat cablul de la fana de mina odata apasat pe pozitia de franare nu mai revine la pozitia initiala(deci ramane roata franata).ca sa aduc acea clapeta la pozitia 0 (sa defranez) efectiv a trebuit sa bat cu ciocanul in ea,este ff intepenita.Dar frana se serviciu functioneaza.Se poate debloca cumva acea clapeta?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Demontezi etrierul, îi faci bucati. Îl bagi in ceva degripant, curata bine fiecare particica, inlocuiesti garnituri.

Sau, daca ai noroc, încearcã sa dai cu wd40 in zona respectiva. Atentie însã sa nu dai pe discuri/ plãcute , ca ramai fãrã frâne. Poate ai noroc si se deblocheaza.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR