Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • PROVID3R

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Bunã ziua.
Mi-am cumpãrat anul acesta un OPEL ASTRA H STATION WAGON - 1.7 CDTI - din anul 2005 dintr-un târg auto din Brașov. La puțin timp dupã ce am cumpãrat mașina, am întâmpinat o problemã...vã voi spune exact pe larg ce simptome face:
- Când plec cu mașina de pe loc, mi se sting farurile pentru 2 secunde - în același timp cu farurile mi se opresc și ștergãtoarele pe parbriz și becul din plafon de lângã oglinda retrovizoare (Menționez cã am observat toate aceste probleme mergând pe vreme ploioasã, iar cu becul din plafon am observat întâmplãtor în altã zi când am fost nevoit sã îl aprind în timp ce mergeam cu mașina) - dupã care își revin imediat și farurile, ștergãtoarele și becul din plafon în același timp.
- O altã observație pe care o am este atunci când pun frânã puțin mai bruscã, îmi face absolut la fel cum am descris mai sus, exact același lucru.
Menționez cã luminile din bord și tot ce ține de ilumnat la bord, NU MI SE OPRESC.
Vã rog frumos dacã mã puteți ajuta cu câteva informații. Vã mulțumesc.
  • xmenmaxx

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut !

Aceiasi problema o am si eu in mers, cand virez mai mult dreapta sau stinga si dau drumul volanului sa se indrepte rotile, se sting farurile, se opresc stergatoarele si cd-ul, dupa care se reaprind, luminile ceasurilor din bord raman aprinse.
Nu stiu inca care ar putea fi problema, am citit pe un forum strain ca problema ar putea fi de la alternator.
Deocamdata nimic concret......alternatorul meu incarca 14.1-14.2V.
Inca mai fac "sapaturi" pe net dupa acest fenomen.......
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sa nu fie din CIM....
  • xmenmaxx

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Problema este alternatorul, in momentul in care se intampla fenomenul, tensiunea furnizata de alternator creste peste 16 V, mai exact de vina este regulatorul de tensiune care nu mai lucreaza asa cum ar trebui....probabil ECU are protectie la supra tensiune si cumva opreste alimentarea......
  • PROVID3R

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
xmenmaxx a scris:Salut !

Aceiasi problema o am si eu in mers, cand virez mai mult dreapta sau stinga si dau drumul volanului sa se indrepte rotile, se sting farurile, se opresc stergatoarele si cd-ul, dupa care se reaprind, luminile ceasurilor din bord raman aprinse.
Nu stiu inca care ar putea fi problema, am citit pe un forum strain ca problema ar putea fi de la alternator.
Deocamdata nimic concret......alternatorul meu incarca 14.1-14.2V.
Inca mai fac "sapaturi" pe net dupa acest fenomen.......


Salut.

Multumesc pentru raspuns.
Am rezolvat problema.Am schimbat alternatorul si nu mai am simptomele alea.
Singurul lucru de care nu sunt lamurit...e ca alternatorul este nou iar incarcarea in computerul de bord...de multe ori imi arata 13.7 V - 13.8 V....si mai rar 13.9 V - 14.0 V sau 14.1 V.
Nu am masurat sa vad incarcarea la baterie...dar o voi face si pe asta zilele astea.
O zi buna.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR