Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • florinp

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
De aproximativ o saptamana se aude un troncanit ciudat pe partea dreapta indiferent de viteza, insa troncanitul apare doar pe drum "prost" gropi sau denivelari.
Azi mergand cu un prieten a observat si el troncanitul si a zis ca e de la capetii de bara. Insa nu stie sigur.

A mai intampinat cineva asta? Pot verifica eu acasa daca is capetii de bara problema?
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Da, poti.
  • florinp

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Ah. Bun. Deci de putut pot. Dar cum?
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Evident ca intrebarea ta era "cum pot verifica". Dar unii prefera sa raspunda ironic.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ridici pe cric, misti de roata.
Daca e de la bieletele antiruliu, pe cric nu se misca. Trebuie sa tragi de ele cu rotile pe pamant. Sau cu un mic levier.
Parerea mea: avand in vedere cunostintele tale de mecanica, mai bine mergi la un service. Nu de alta, dar sa patesti cine stie ce...

Decizia e la tine.
  • florinp

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Da. Merg luni la mecanic sa stiu exact. Mi-era daca e safe sa umblu cu ea asa maine. Am niste drumuri de facut..
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nicio problema in ceea ce priveste siguranța. Posibil sa ai pivotul dus, dupa parerea mea. Sa ne spui luni ce ai gãsit. Capatul de bara il poti verifica cu masina pe cric, tragand de roata cand din partea din fata cand din partea din spate a rotii, practic ai roata in brate facand joc "stanga dreapta ".
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Poti verifica prin demontare. Asta cu ridicatul pe cric si miscatul de roata + eventualul levier sunt tehnici care necesita ceva cunostiinte de mecanica adica experienta dar chiar si atunci iti poate scapa spre ex un joc in bieleta de directie.
Jocul in capatul de bara sau bieleta de directie se poate repera foarte usor si cu miscari scurte+ energice ale volanului (cu motorul oprit).
P.S. Cand un capat de bara bate fii sigur ca nu doar ala " bate" de aia este preferabila demontarea nu de alta.... dar sa nu o "desfaci" de X ori ca deh prima data ai luat doar capatu de bara si dupa aia ai observat si pivotu etc...
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
vladutsss a scris:Evident ca intrebarea ta era "cum pot verifica". Dar unii prefera sa raspunda ironic.

Si ce vroiai @vladutsss? M-am prins repede ca, virgula, colegul nu prea a avut tangenta cu mecanica generala ( si chiar nu e un repros ) si ar fi trebuit sa descriu operatiunile de la zero plus variantele adiacente ca dupa o postare de 1 km sa primesc un raspuns - bine, merg la service. (cum s-a si intamplat dealtfel)
Ia scrie si tu @vladutsss 7-8 raspunsuri kilometrice ca apoi sa ti se bage aia cu service-ul si ai sa vezi cum vei fi direct sarcastic, nu ironic.

Si pe cric se vad jocurile mari care le-ar depista si nevasta-mea. Cu o ranguta si miscari anume mai depistezi si o parte din jocurile mici dar nu toate.
Cand iti bate rulmentul din kit-ul telescop ce faci pe cric cand acolo e un joc de 1 mm dar cu zgomot deranjant in mers ?
Omu a pus oarecum 2 intrebari intr-una singura - daca poate si cum. Eu am raspuns doar la prima.
  • florinp

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut.
Am uitat sa revin cu raspunsul la problema mea. Erau bieletele antiruliu sau ceva de genu se numesc. S-a rezolvat rapid ! Multumesc de ajutor!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Bielete antirului.
zgomotul se aude ca si cum ai avea pietre intr-o cutie, si se aude doar la denivelari.
  • florinp

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Exact ! S-a rezolvat. 200 de lei cu manopera inclusa. Totul e bine acum. In schimb am deschis alt subiect cu problema la clima...
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
200 de lei? Scump, chiar foarte scump.
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Daca piesele costa 100-120 lei si manopera tot pentru ambele 80-100 lei, cat de ieftin doriti? E aproape corect prețul din punctul meu de vedere.
  • florinp

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Am verificat si eu preturile si mi s-a parut fair. Nu e nici mult nici putin. Doar nu voiai sa mi le puna gratis? 😂
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cat de corect poate fi sa te taxeze cu 80 de lei pentru 20 de minute manopera?
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Meseria, timpul ºi sculele se plãtesc. Conteazã ce problemã îþi rezolvã, nu cât dureazã s-o facã. Degeaba dureazã puþin dacã tu nu o poþi face. Duceþi-vã în þãrile vestice sã vedeþi acolo manopere.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Timpul de manopera o da constructorul, ca tie iti ia 3 ore ca esti prost asta e partea a doua. La fel cum pentru schimbul de ulei+filtre dureaza 1 ore si constructorul da 3 ore....
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
eu am fost la o reprezentanta Dacia sa-mi schimbe bieletele antiruliu. 2 Bielete Lemforder au costat 150 lei, Manopera 48 lei, Timp 35 minute. Normarea este la ora, ca lucreaza 10 min ca lucreaza 50min tot banii aia ii iau.
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
@horaa: nu m-ai înþeles, nu mã refeream la timpul de manoperã dat de constructor, ci la faptul cã oricât de simplã ar fi operaþia de înlocuire a bieletelor, dacã tu (tu ca ºi individ, nu mã refer la tine) nu ai unde sã þi-o faci, sau nu ai cunoºtinþe de mecanicã sau nu ai sculele necesare - plãteºti, e simplu.

50-80lei (în funcþie de maºinã) pentru 2 bielete mi se pare de bun simþ.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR