Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • TMT

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut ! Sunt posesorul unui Opel Vectra C, 2.0 dti si in urma unui incident neplacut am reusit sa "ajung" la intercooler. am ramas putzin surprins de dimensiunile acestuia in comparatzie cu cel al fostei masini, si anume un ford mondeo , 1.800 cmc .Intercooler-ul pt un astfel de motor are cumva aceleasi dimensiuni cu radiatorul de apa, sau fostul proprietar s-a apucat sa faca cv modifacari? am vazut unul de y17DTH si mi se pare mult mai mic...si daca la cel de 2.000cmc, IC e kt cel de apa, la cel de 2.200 cmc kt este? Confused stie cnv sa ma lamureasca?
Skip ads

  • TMT

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nimeni??? kiar nu a vazut nici unu din posesorii de vectra c cu motorizarea y20dth, intercoolerul acestei masini?
  • k8m3l

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
intercooler de la vectra c este cel dintre radiatorul de lichid de racire si cel de la ac si este destul de mare in comparatie cu cel de 17dti Wink





vectra c 20dti
  • silman

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La Y20DTY, toate radiatoarele: instalatia de racire (antigel), climatizare (freon) si intercooler (aer) au aproximativ aceleasi dimensiuni Lungime x latime. Difera doar grosimea. Deci nu a facut modificare fostul proprietar. BTW, parca mai e si un radiator de ulei pe acolo dar ala e mai mic.
Skip ads

  • TMT

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
silman a scris:La Y20DTY, toate radiatoarele: instalatia de racire (antigel), climatizare (freon) si intercooler (aer) au aproximativ aceleasi dimensiuni Lungime x latime. Difera doar grosimea. Deci nu a facut modificare fostul proprietar. BTW, parca mai e si un radiator de ulei pe acolo dar ala e mai mic.


10x Smile
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
nu prea...
la y20dth problema sta astfel:
radiatorul de la AC e la fel de inalt ca cel ce racire motor, dar pe jumate la lungime.
intercoolerul este pus in continuarea radiatorului de clima. cam la fel de inalt, max 20 cm latime si aprox 8 cm grosime.
  • silman

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daniel are dreptate pentru Astra. Tocmai am aflat asta de la Maramu care a avut Astra cu motor de 2. La Vectra C in schimb, e asa cum am spus eu.
  • k8m3l

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:nu prea...
la y20dth problema sta astfel:
radiatorul de la AC e la fel de inalt ca cel ce racire motor, dar pe jumate la lungime.
intercoolerul este pus in continuarea radiatorului de clima. cam la fel de inalt, max 20 cm latime si aprox 8 cm grosime.

daca acelasi tip de motor este si pe astra si zafira si vectra; la astra si zafira inercoolerul are aceiasi dimensiune si anume cum scrie daniel la vectra se schimba datele problemei si intercoolerul este de aceiasi dimensiune cu cel de ac si cel de racire lichid motor Wink






vectra c 20dti
  • mishum03

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
silman are dreptate. in cazul vectrei c 2.0dti, cele 3 radiatoare au dimensiuni aprox egale
  • catalinemil

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am vectra c 74 kw 2006 facelift.cum ma uit la masina primul radiator este cel de racire aer pt ca in el intra un furtun din turbo si iese de duce in admisie...deci este "intercooler"cel de freon este la jumatate si cel de antigel langa ventilatoare in interiorul motorului
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR