Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • player7k

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut! Dupa cum spune si titulul as vrea sa schimb si eu motorul meu cel de 1,6 Z16XEP twinport de pe un opel astra h an 2004 198 de mii de km si as vrea sa imi iau unul de 1.8 un pic mai potent si mai bun. Intrebarea mea este cam cat o sa ma coste operatiunea asta si daca a mai facut cineva ceva de genu? Multumesc frumos
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
S ar putea sa schimbi si instalatia electrica ... cel putin cea pt comenzi motor ... Practic orice se poate face pe lumea asta ... dar cu ce costuri ...
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Doar intreb. Ai facut niste calcule estimative ca poate iesi mai in avantaj vanzand masina si cumparand un1.8 de la mama lui ?
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@player7k - Acest Swap de duce lejer la peste 3-4 mii de oiro ! Trebuie sa pui si instalatia electrica de pe 1.8 + ECU + alte fire + , suportul cutie trebuie altul, si inca o gramada de chestii !
DIn cate am citit, ECU de pe XER 1.6 pe XER 1.8 se poate reprograma, dar de pa XEP nu . Renunta la ideia asta
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Difera si sistemul de frinare. Roata se prinde in 5 prezoane la 1.8 fata de 4 prezoane la 1.6 si are discuri fata-spate, discurile fata fiind mai mari la 1.8 ca la cele de 1.6, iar la 1.6 sunt saboti pe spate. Te va costa destul de mult schimbarea, mai bine cumperi un 1.8 de la mama lui.
  • player7k

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2013

  • Mesaj Privat
poi da as lua asa ceva dar nu prea pot sa vand ce am eu acuma!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Plus ca daca vrei sa omologhezi la RAR mai dai inca pe atat sa o faci.
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am eu un 1.8 de vanzare:)! Daca vrei sa iti faci o idee ce ai de pierdut/castigat,vorbim pe PM si poate ne vedem sa iti faci o impresie.In principiu nu ai de pierdut la consum,dar nu stiu ce motor ai tu,de 105 sau 115 CP.Oricum,mai mult de 0.5% in plus nu iese.Acum depinde si care motor de 1.8 il vrei,Z18XE - 125 CP sau Z18XER- 140 CP.Ambele sunt motoare foarte bune,XER-ul fiind o varianta imbunatatita a celui anterior,desi are un cuplu cu 5 newtoni mai mare daca nu ma insel...pentru 15 CP in plus.
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pai, asta e problema , ca are XEP ! Pentru ca la de XER 1.6 la XER 1.8 - schimbarea este foarte simpla ! Costuri minime, si preferabil sa fie de la 2007 + anul masinilor !
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Aaa,cel de 105 CP.Atunci mai bine o resofteaza,schimba evacuarea,eventual un filtru K&N si ajunge pe unde vrea el,mai ieftin.Vezi ca pe soseaua Alexandriei e unul ce aduce Astra H din Anglia si poate gasesti la el un motor de 1.8 daca tii neaparat.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu depasesti 30% din puterea motorului actual platesti 700 lei taxa la RAR sa treci noul motor...dar sa fie acelas euro( la euro 2 nu trebui sa prezinti vreun act de service cum ca ar fi montat in service, la euro 4 trebui)
Nu platesti nimic colosal...

Ca idee eu acum de pe 1.8 ca sa trec pe 2.0 turbo potrivit unui calcul o sa ma coste 1500E....pe o vectra b, cu totul ca la carte si motorul refacut!

Nu stiu de unde preturile astea colosale de 3000-4000E...
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pai, hai pe langa Motor si restu de anexe , trebuie o gramada de fire + ECU ( pe XEP stiu ca este pus Multec S (F) si pe XER este Siemens Simtec 75 ) + nu stiu daca Astra lui are retur , daca nu are inca o gramada de munca de mecanic si conducte trase. Totul trebuie reprogramat , pus cu suporturi si etc.
Acum nu stiu cum prefera altii, dar eu as face la cineva care stie cu ce se mananca Opel , si mana de lucru va costa ceva banuti...

P.S - 09.2013 cineva a luat un motor 1.8 XER la comanda de afara - 1.000 euro cu factura si garantie. Motorul avea 60.000 km !
Skip ads

  • gheo_s

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut

Chiar daca a trecut ceva vreme de la ultima postare vin si eu cu o intrebare asemanatore: se poate pune motor z18xe (125 cp) ceva mai nou de 2001 pe un vectra b caravan cu motor z16xe (101 cp) ? si daca da ,ce implica aceasta transformare atat din punct de vedere mecanic cat si electric ? Vreau sa fac acest upgrade pt ca z16xe- ul are deja 260k si cam ii place uleiul ( 5-600 ml/1000km).
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Fa motorul z16xe ca la carte si nu va mai papa ulei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR