Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • florescunicu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am o Astra H din 2005 , 1.6 benzina, la care i-am schimbat de curand uleiul la cutia de viteze. Spuneti-mi , va rog , ce fel de cutie are si cat ulei intra. Dupa ce i-am dat capacul jos, a curs aprox. 1.2 l , iar eu am pus inapoi in cutie 1,6 l , dupa cum am citit prin mesajele colegilor de pe forum. Este ok ? Va multumesc .
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Din Fabrica vine mai putin de 1.6 L ( capacitatea cutiei ) nici nu stau sa ma cert cu cineva ca vine 1.6 litri din fabrica - cat trebuie sa fie normal !

Eu am pus Ulei GM pentru cutia F17 - Unde am dat jos 1.3 litri de ulei, si am bagat inapoi 1.6 FIX
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Se poate vedea tipul cutiei dupa seria sasiului.
La cele mai multe tipuri cantitatea este 1,6 l .
Cel mai sigur se pune ulei pana curge la dopul-surub de langa iesire din cutie a planetarei stanga.
Ulei rosu original GM 19 40 182.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Z16XEP-ul are cutie F17 , singurul lucru care difera sunt rapoartele , scurte , lungi si rapoarte "economice". asa zisele WR , CR, ER
Ca si cantitatea intra 1.6 litri , bine... acuma poti sa-i pui si 2 litri si o sa ti-l arunce pe la selector... Nivelul corect este acela cand curge pe la buson de nivel.
Pune doar ulei original . Nu prea sunt eu cu chestiile astea "originale" dar Opelul dupa ce ca intra cum intra in viteze.... adica SUB multe marci ca si calitate este foarte pretentios la uleiul din cutie. Pretentios in sensul ca ... chiar daca respecti vascozitea echivalentului de la Castrol iarna va intra greu in viteze.
P.S. Din fabrica vine cu fix 1.6 litri . Deoarece am dat jos la o masina luata de noua cu 50 000 km, fara interventii la planetare etc etc sa zici ca s-a umblat la nivel.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR