Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Master1ro

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am o problema cu masina mea(Opel Astra G Z16SE 2002).
Cand am cumparat masina nici nu se auzea motorul cand mergeam cu ea, la relanti sunetul motorului era aproape insesizabil.
Am schimbat la ea distributia, bujiile, filtrelele, uleiului(Motul 5W40).
Am facut testul cu pedalele si mi-a iesit P0400(EGR), iar dupa curatarea acestuia eroare a disparut.
Problema a aparut dupa ce am lasat masina aprox. 30minute asteptand un coleg de munca. Am plecat si nici dupa 1km a inceput sa fasaie/frece ceva pe la motor.
Ei, de atunci masina se comporta astfel: motor zgomotos, nu mai merge motorul "rotund" cum mergea inainte, trage greu in treptele I si II(in treptele III,IV, V raspunde repede la acceleratie), tremura la plecarea de pe loc.
As dori un sfat de la cei care detineti motorizarea aceasta, nu vreau sa cumpar piese si pe urma sa imi dau seama ca nu piesa respectiva este vinovata.
Nu am intervenit la masina decat la curatarea EGR-ului si clapetei de acceleratie, acestea fiind curatate dupa aparitia problemei la motor.
Distributia este exclusa din ecuatie, a fost verificata la service!
Multumesc!
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Uneori si noi la masinile noastre chiar daca stam cu nasul sub capota se mai intampla sa cumparam piese aiurea, cum atunci sa'ti spunem noi la fix pe nevazute care e problema la tine ?
Daca n-ai martori aprinsi si erori ar fi de verificat bujii, bobina, mufe, aer fals, nu stiu, ce crezi ca ai miscat cind ai curatat EGR-ul. Trebuie vazut de ce nu merge rotund.
Uleiul e ok. Despre distributie - nu m-as baza 100% pe parerea unui service.
  • Master1ro

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Am mentionat mai sus ca EGR-ul si clapeta de acceleratie le-am curatat dupa aparitia problemei.
Stiu ca nu pot primi un raspuns exact dar ma gandeam ca poate a intampinat cineva o problema asemanatoare.
Nu, n-am martori aprinsi si nici erori stocate.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Daca ai schimbat distributia, ma gandesc ca ai schimbat si pompa de apa. Nu stii ce marca de pompa ai? intreb pentru ca eu am pus una ...credca glyco (nu sunt 100%) sigur, eh prima saptamana motorul ok, dupa o saptamana a inceput sa se auda un zgomot la pompa, nu tare, dar se aude ca si cum ar trece freon prin instalatie nicidecum apa.
Ulei de care ai bagat?
  • Master1ro

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Ulei am folosit Motul 5W40. Da, am schimbat si pompa de apa. Nu stiu exact marca(deja o aveau baietii in service) dar nu cred ca probleme mele provin de la pompa de apa.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR