Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara colega ,

dupa o verificare de iarna la Radacini mi-au gasit pe lungimea furtunului de la intercooler urme de ulei mai vechi,mai noi dupa uleiul scurs pe acolo.
Din spusele mecanicului acesta cedeaza destul de regulat, stiam si eu asta doar citesc experientele colegilor de aici .
Exista o garnitura care nu etanseaza bine si se scurge pe acolo dar întrebarea mea este daca este normal sa fie ulei pe acest furtun ? ( mai trage turbina mi-a spus este relativ normal ) Am schimbat uleiul de 2 ori dar nu mi-a consumat periculos dupa tija de verificare vorbind.
Sa nu o mai lungesc, solicit ajutor in conditiile in care masina merge perfect ...este cazul sa schimb ceva ? Turbina nu uruie, furtunul inca isi face treaba...ce ma sfatuiti ?

Multumesc
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
pentru Bucuresti este rezonabil sa schimb acest furtun la Revizie Opel ? Pentru ca la Radacini este 700 ron - 20% fidelitate......oricum ies peste 300 - 400 cat este dincolo cred ! Stie cineva cat face cu montaj ?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Montajul dureaza cinci-zece minute, asta daca furtunul are si cotul montat pe el...,scoti ornamentul de la proiector, desfaci colierul de pe radiator si tot pe aici il scoti afara...
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
merci gyzmo nu pare sa fie complicat nu stiam ca poate fi schimbat fara sa dau bara jos.
Visez la vremurile când desfaceam LADA de la un cap la celalalt, insa acum odata cu împlinirea mai multor primaveri mi-au pierit instictele astea....147 precum alfa romeo cantareste fiecare pas al meu acum.....
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Urmele de ulei apar in urma pierderii etanseitatii...sau mai exact din cauza acelui inel verde de cauciuc, aceasta poate face ca o cantitate mai mare de ulei sa ajunga in radiatorul intercooler, ulei provenit de la epurator...
Este de preferat sa inlocuiesti furtunul, scapi de griji...
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
O voi face, merci mult de sfat . Mos Craciun sa vina pregatit ! Trimit cateva mailuri, scrisori acum.... Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR