Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • jabbaro

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am Corsa D model 2010.La inceput sa aprins martorul pentru ABS care sa stins dupa ce am deconectat contactul si nu a mai aparut dupa aceea.La reprezentanta opel au pus testerul si nu aparea nici o eroare de la ABS;in schimb apare urmatorul semnal:
C0460-Steering Angle Sensor Plausibility Error, care nu se reseteaza.Daca stiti ce poate sa fie mi-ar prinde bine!
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Citeste cu atentie....
http://www.autocats.ws/manu.../92495992.en.html
  • jabbaro

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
...nu pot sa zic c-am inteles tot, dar cei de la service n-ar trebui sa stie asa ceva!?;mi-au spus ca daca apar ceva probleme la servodirectie(merge greu spre stanga sau/si spre dreapta) trebuie schimbata...si costa ceva lei.
...catastefan, crezi ca este o eroare care se poate "repara" sau se va ajunge la inlocuire de piese?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cred ca se poate incerca.....
  • jabbaro

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Se poate schimba senzorul de pozitie al volanului.Credeti ca daca se merge cu eroarea de la senzor poate aparea vreo problema?Explicatia pentru ce sa intamplat ar putea fi asta:
Calculatorul ABS compara informatia furnizata de senzorii de turatie de la roti cu cea furnizata de senzorul pozitiei volanului. Daca senzorul de la volan spune ca masina merge drept, dar rotile au turatii diferite, sistemul deduce ca este o eroare undeva, deoarece informatiile primite nu sunt plauzibile. Ca urmare dezactiveaza partial sistemul ABS.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR