Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • tony17cool

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1 7 di
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Buna, se poate modifica car kit ul ? in sensul sa bag in mufa de nokia ceva si sa iasa pe cealalta parte samsung? sau ceva care sa fie pe bluetooh?
Sau cum sa caut suport de telefon pt samsung?
Skip ads

  • cristiandonose

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Astea se foloseau pe timpuri, la modelele vechi de telofoane. Nu cred sa existe vre-o adaptare, trebuie sa schimbi carkitul cu totul.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am și eu un kit asemamanator scos de pe mașinã...
l-am scos pentru ca adaptoarele sunt foarte scumpe...
kitul costa pe ebay 20 de lire și adaptorul bt peste 200 de lire...

l-am înlocuit cu un kit bluetooth pentru ca e mult mai practic și îl aveam aruncat prin casa (îl luasem cu ceva timp în urmacdar nu-l pusesem pe mașinã...
  • tony17cool

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1 7 di
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cum ai facut asta? chiar e asa greau ca in locul mufei de la nokia sa taie cablu si sa uneasca firele ca sa fie de samsung sau altceva? nu inteleg de ce e asa complicat...
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca te uiti atent la poze ai sa vezi ca acel kit e pentru telefoane cu DKU5 (sau asa pare dupa mufa)
astea sunt telefoane foarte vechi (eu nu am mai vazut de ani buni de zile asa ceva).

nu ma pricep sa-ti zic cum se poate face o conversie de la acel cablu compatibil cu nokia la unul compatibil cu samsung...
dar nu cred ca se poate face asa ceva doar prin taierea firelor si conectarea altei mufe..
prin cablul ala proprietar telefonul trimite informatii mai multe spre carkit (ca vine apel, sa selectezi alt contact, ce numar formezi, etc) pe cand pe un cablu audio de samsung ai doar microfon, casti si eventual 2-3 butoane.

eu efectiv am modificat CD30-ul pentru intrare auxiliara (care de fapt e intrarea de telefon)
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=73566
dupa care am legat iesirea din kit-ul BT la intrarea din cd30.
kit-ul are posibilitatea sa comute cd30 pe intrarea de telefon atunci cand suni sau esti sunat.
in momentul in care primesc apel pe telefon kit-ul comuta pe intrarea de telefon a cd30 si aud sunetul in boxele masinii
pe penultima pagina am postat si o schema. https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=80
nu am nici un fel de control asupra kit-ului din cdplayerul masinii.
  • tony17cool

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1 7 di
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut ai putea sa ne vedem pt a vb fata in fata despre asa ceva? am sunat la un service gsm si au spsu ca se poate face aceasta schimbare dar dureaza timp si nu am cum sa ma taxeze pt asa ceva.
  • tony17cool

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1 7 di
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
eu am cp70 si cu navi cred ca asta este https://www.opel.ro/content/...AVI_2587-4_RO.pdf
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
tony17cool a scris:Salut ai putea sa ne vedem pt a vb fata in fata despre asa ceva?
daca te referi la mine...
da, ne putem vedea fata in fata dar cu conditia sa treci tu prin Galati. eu nu am drum prin Bucuresti in urmatoarea perioada.

tony17cool a scris:am sunat la un service gsm si au spsu ca se poate face aceasta schimbare dar dureaza timp si nu am cum sa ma taxeze pt asa ceva.
ei nu au cum sa faca... prestari servicii, depanare car kit, etc...
e vrajeala,
da, o sa poti avea sunetul apelului in boxele masinii si probabil o sa poti folosi microfonul carkit-ului insa sunt convins ca nu vei avea nici un fel de control aspura apelului (ex: sa formezi un numar din cd70-ul tau si sa suni).
doar daca stiu sa-ti conecteze un car-kit BT compatibil cu masina ta, in speta cu cdplayerul ta (care zic ca e foarte scump) si care sa aiba aceste optiuni.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR