Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • moldovan31

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut ! Imi cer scuze dar am o problema cu un opel astra g 1.6 16 v din 2002! De vreo luna jumatate mi s-a aprins martorul in bord o masina cu o cheie ! Am fost in service i.am facut un test mi-au dat urmatoarele coduri de erori P0230 P1230 P0400 P0300 P0607 am mai cautat pe internet inclusiv pe forum in legatura ca martorul asta si in legatura cu erorile si ok! Am schimbat valva egr am schimbat bujiile ,am schimbat "delco-ul" de la bujii care vine pe motor (imi cer scuze nu stiu exact cum denumirea) , i-am pus o solutie in benzina sa.mi curate injectoarele martorul tot nu vrea sa dispara ,iar atunci cand motorul ajunge la 80° mi se aprinde martorul si in viteza I si a II-a nu vrea sa mai plece parca e o caruta abea in a III-a viteza isi da drumul si prinde forta! Va rog am nevoie de ajutor!
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Trebuie sc sterse erorile ca sa stii ce eroare reapare. Asa vei sti unde sa umbli mai departe... Bafta!
  • moldovan31

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Se reseteaza cumva daca scoti borna de pe baterie? Si dupa sa fac testul "pseudo agrafa?" Ca sincer nu prea am unde sa ma duc maine la nici un servici ca is inchise toate....
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Cauta in casuta de la lupa, dreapta sus a paginii. Si in Iasi este Dan Cuciureanu, care se pricepe din ce am tot citit pe aici... Asa ca citeste si tu si cauta. Bafta!
....se reseteaza si cu borna, dar cauta sa stii exact cum sa faci. . .
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
moldovan31 a scris:...mi-au dat urmatoarele coduri de erori P0230 P1230 P0400 P0300 P0607...

Salut.
Ai ECU defect.
Cauta-l pe @dancuciureanu pt. reparatie sau pune alt ECU pe masina.
  • moldovan31

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Momentan e cam greu sa merg acasa in iasi, de asta am apelat pe forum poate stie cineva , sau poate a mai patit cineva chestia asta! Tin sa mentionez ca toate piesele is noi care sunt schimbate si incepe usor usor sa ma scoata din sarite si sa ma sui pe pereti !
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Schimbi piese de pomana. ECU e defect.
  • moldovan31

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Am reusit sa resetez folosind metoda vesnica "scoaterea bornei" si am facut din nou testul pedalelor sa vad erorile 1120 1550 1122 ! Intradevar se pare ca ECU e dus ! Singura solutie sa schimb ECU cu totul inclusiv cheile mc mult de ajutor si de sfat....acuma stiu sigur ca dupa ce schimb ECU masina va functiona perfect cu toate piesele noi Smile)) exista si partea asta buna! Momentan nu am posibilitatea sa caut acuma un ECU la mana a doua dupa sarbatori revin cu o postare
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca pe ECU ai trecut codul, pe langa HSFI 2.1 ai si de exemplu DJTW, daca nu este identic problem ca pot sa nu mearga ventilatoarele sau clima. Grija ca astia vand fara sa stie sau omit info, poti lua teapa usor. Mai degraba incerci o reparatie la al tau. Un SH ramane second si viata e scurta, cate electronice ai schimbat in 13 ani prin casa sau buzunar? Calculatorul asta sta de la -30 la 100grdC, oricat de bun ar fi tot crapa si nu ca este Opel, este facut de Delphi si ei fac pentru multe masini.
Merge si orice HSFI 2.1 fara cip si IMO, iti reopgramez si resoftez al tau.
La ce coduri ai te depaseste si o caruta...corect?
  • moldovan31

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Dane ma depaseste si un copil cu o trotineta! Tot respectul momentan nu am cum sa-l repar pe al meu! Eu's in germania acuma si numai in vara vin acasa in concediu si atunci pentru scurt timp! Am sa incerc saptamana care vine sa vorbesc cu niste baieti pe aici poate stiu ei aici in germania pe cineva care sa-l repare pe al meu fara sa-l schimb daca nu gasesc cred ca ultima solutie ar fi schimbarea lui! Acuma ramane de vazut
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR