Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Raz.vaN

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu un opel astra H 1.6 16v. Am alimentat cu benzina de vreo 100 lei, ptr ca nu prea mai aveam. Dupa ce am alimentat imi arata RANGE aprox. 600km +-
(Fiind -13 grade C afara, obisnuiesc sa mai trec masina manual pe GPL, mai ales cand e motorul rece ca sa ajunga temp pe la 50-60 grade ptr ca e setata sa se treaca la 30 grade pe GPL si iarna uneori mi se mai opreste motorul daca nu sunt in mers. )
In timp ce ma ma indreptam spre casa imi arunc ochii spre RANGE, imi arata 560km. Ptr moment m.am speriat am crezut ca inca sunt pe benzina, m.am uitat la beculetul de la GPL, nu licarea, imi arata ca sunt pe GPL dar RANGE.ul tot scadea. Am trecuto manual pe benzina si apoi din nou pe GPL, iar Range nu mai scadea, era la 550 km. Am mers cativa km asa, si dupa ce am urcat o coasta mai abrupta , ambaland putin motorul Range arata 543 km si tot scadea pana am ajuns acasa.

Cum vine asta, sunt pe GPL si mananca si BENZINA in acelasi timp?
I s-a mai intamplat cuiva?
De la ce sa fie?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
range-ul este calculat ca un raport intre cantitatea de combustibil determinata ca fiind in rezervor si consumul mediu facut pe ultimii tz km (am gasit mai demult un articol despre tz, da' nu mai stiu ce valoare avea). Astfel se determina cati km mai poti face cu combustibilul pe care il ai la dispozitie. Intrucat masina nu stie ca ai si gpl, si nu a fost invatata sa isi puna intrebari existentiale (gen "de ce nu scate benzina in rezervor"), ea face matematica, si aia e.
Exemplu:
De dragul exercitiului, hai sa presupunem tz=10 km.
Am in rezervor 20 l benzina. Parcurd o distanta mai mare in oras, cu consum de 10%. Range-ul va fi 200 km. Mai parcurg 5 km in extrerior, lejer, consum de 5%. range-ul va creste pana la aprox 260 km, pentru ca am pe ultimii 10 km 5 cu consum de 10%, 5 cu consum de 5%, deci media ponderata va fi de 7.5%. Apoi urc o panta, 3 km, cu consum de 20%. In varful pantei voi avea pe ultimii 10 km, 2 cu consum de 10%, 5 cu consum de 5%, si 3 cu consum de 20%. Consumul mediu ponderat va fi de 10.5%, deci in varful pantei range-ul va fi de 190 km.
Matematica facuta pentru determinarea range-ului e mult mai complexa, insa principiul cam asta e. Si mie, dupa ce urc un deal, cand cobor, in frana de motor, range-ul inca imi scade. Deci, ata ete

Mai e un aspect, unele instalatii, mai destepte, stiu sa suplineasca gpl-ul cu benzina in anumite contexte (varf de sarcina, etc).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR