Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
2006 cred ca e facelift...
dar daca e nascuta dupa august 2005, neamtul o trece in acte 2006 (masina mea e nascuta in septembrie 2004 si in actele originale apare 2005.
e o politica de-a lor pe care sincer nu o inteleg (si nici nu as vrea sa o inteleg)...
Skip ads

  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Probabil este cu FL, dar vroiam sa știe și dacã nu este. Cat despre logica aia cu anii... Asta e. Asa fac toți din cate am vãzut. Oricum nu prea conteazã, din punctul meu de vedere.
  • zcatalin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Anul de fabricatie se ia de la jumatea anului pana la cealalta jumate a anului. Fabricata iulie 2013, in acte apare 2014. Poate aparea si paradoxul fabricat in 2015, inmatriculat in 2014, spre exemplu.
  • adrian311

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea. mi-am luat un Signum 1.9 D 150 Cp
dintr-o greseala.
mi-am dus cealalta masina in service si baietii mi-au dat Signumul sa merg cu el. dupa 1 saptamina eram indragostit.
nu am crezut pana acum ca un diesel poate urca in turatii ( dupa ce intra turbo) cu asa viteza.
este confortabil , este silentios si are toata herghelia acasa.
le-m spus in clar " Nu-l mai dau inapoi ziceti-mi pretul"
service-ul este specializat pe Opel si foarte rar repara altceva.
a....si portbagajul dupa rabatarea canapelelor din spate este imens.

drumuri bune cu Opelul la toti utilizatorii
Very Happy
Skip ads

  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Felicitãri pentru achizitie! E chiar bunã mașina! Poate ii faci un topic separat cu mai multe poze! Smile
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Becurile sunt xenon D1S, si ca echipare originala tre sa fie Philips. Probabil palpaie din cauza vechimii, uzurii... Si eu am patit la fel, mi a aparut pe ecranul CID mesajul Low beam . Le am schimbat cu Osram D1S, intrucat Philips erau scumpe rau! in jur de 600 lei bucata!
bogdan.dancea a scris:Salutare...sunt nou printre voi...
Am achizitionat de vreo 2 luni un Opel Signum Z19DTH din 2006...farurile sunt AFL si un bec este c-am galbui...iar celalalt are niste "jocuri" de tensiune cred pentru ca uneori pulseaza foarte slab...asa nu se observa din masina doar daca te holbezi la el Smile)...ma poate ajuta si pe mine cineva cu ce becuri are ? din cate am inteles DS1 sau ceva de genul...

  • magdaionut

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salutari titularilor de Signum,ma pot lauda ca si eu sunt un mandru posesor de SIGNUM care din punctul meu de vedere si a fetitei mele este geniala masina asta,imi place de mor,a mea e un tdi 1,9 150 cp cutie automata,o singura problema am acum cu ea pe care nu reusesc sa o rezolv imi da o eroare PRESIUNE RAMPA NU ESTE IN DOMENIU ,daca mecanicul meu nu stie ce sa ii faca eu nici atat si mi se opreste motorul in mers ,in cazul in care stie cineva un mecanic care sa fie doar pe opel va rog sa ma ajutati cu un contact,am inteles ca ar fi un mecanic foarte bun in curte la TAMAZ cica un turc sau ceva de genu care e foarte bun pe opel,astept o mana de ajutor care stie ceva ca sa imi rezolv situatia pentru ca imi place prea mult masina asta,va multumesc si e prima oara cand fac parte dintryn club
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Bine ai venit in familia opel.
Motorizarea e 1.9 cdti (asa se numeste la opel, tdi e la concurenta si sunt ... ma rog, daca vrei sa afli citeste despre dieselgate).

Legat de problema, poate fi cauzata ori de senzorul de presiune de pe rampa comuna, ori de o problema la pompa de injectie sau poatesa piarda presiune pe la o conducta...
As zice in prima instanta ca senzorul e cu probleme sau de ce nu, un contact electric imperfect cu acesta...
Skip ads

  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut, și bine ai venit printre noi! Și eu sunt de aceeași pãrere despre mașinã, este genialã! Cat despre problema, gãsești pe forum 2-3 service-uri specializate pe Opel și de încredere, zic eu, dar în București! (eds service Opel, RevizieOpel și VioCarOpel, toate le gãsești și pe google). Poate colegii din Iași îți recomanda ceva. succes și sper sã-ți rezolvi problema repede ca sa te bucuri cum trebuie de mașinã.
  • danielpaun

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Ce pãrere aveți de aceasta masina http://olx.ro/oferta/vand-o...ata-ID5n3eq.html. Cunoașteți mașina? As fi interesat sa o cumpãr. Mulțumesc
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E dotata, arata bine.
Dar si pretul e pe masura...
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Foarte bine arata și dacã tot ce zice despre ea (pe parte de service) este adevãrat, merita investiția. Eu am una aproape identica și sunt mulțumit de ea. Dacã era automata ma bãtea și pe mine gândul sa o schimb pe a mea.
Skip ads

  • danielpaun

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Știu ca la motorul z19dth exista acea problema la admisie, mai auzisem si niște probleme la volanta. Pe modelul 2008 s-au rezolvat intre timp aceste "bube"? Cam la ce ar trebui sa ma uit mai atent cand ma duc sa vad masina?
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daniel, toate bubele au rezolvãri. Volanta e ceva general la orice diesel, mai devreme sau mai târziu și depinde mult și de stilul de condus. La admisie, într-adevãr e o buba cu tija swirl, dar e rezolvãrile și chiar pe termen lung. Trebuie urmãritã când începe sa aibã joc și tratata din timp sau lãsatã pana pica de tot și înlocuitã. Vezi sa funcționeze tot ce e electric, tempomat, senzorii de presiune în roti, de ploaie, lumina, etc. Și sa te mai uiți la chestiile uzuale, lichide, pierderi, arcuri, amortizoare...
Bafta
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
danielpaun a scris:Știu ca la motorul z19dth exista acea problema la admisie, mai auzisem si niște probleme la volanta. Pe modelul 2008 s-au rezolvat intre timp aceste "bube"? Cam la ce ar trebui sa ma uit mai atent cand ma duc sa vad masina?
z19dth are aceleasi probleme de la primul pana la ultimul cu admisia (tija swirl, cauta pe forum si gasesti).
Toate z19dt* au probleme cu volanta, indiferent de anul de fabricatie..

Daca vrei masina fara probleme tehnice, taxiul, autobuzul, etc.
La astea nu simti tu in buzunar direct problemele...
  • danielpaun

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Știe cineva cum se monteazã "travel assist"-ul pe Opel Signum?
  • signum 2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH,
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Un soft pt dvd 90 gasesc la cineva cu romania valabil.
  • signum 2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH,
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Am gasit niste torrente dar nunmai sunt valabile. Asi dori softul sa ilnpot arde pe un dvd normal
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ai PM cu un link.
  • signum 2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH,
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Dap stiu si eu pe cine cu dvd de vanzare ma gandeam ca e cineva cu sotul virtul si apoi il fac eu acasa pe dvd multumesc pt promtitudine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR