Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara
As vrea sa montez carlig.
Stiu ca masina vine preechipata pt carlig de remorca.
Stie cineva ce inseamna?
Ce anume trebuie sa montez? In afara carligului si a instalatiei electrice, cu mufa de 7 pini.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nicio parere? Nu si-a montat nimeni?
  • valioil

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu sunt un expert in Antara dar pot sa-ti dau un sfat in legatura cu carligul de remorcare pt.ca am vrut sa motez si eu unul dar numai pt.a instala un suport de biciclete pe el.Masina fiind destul de inalta montarea unui suport de biciclete pe barele de plafon este foarte incomod ar necesita o scara ca sa le dai jos sau sa le pui pe suport.In final am gasit un suport de haion dar tot suportul montat pe carlig ramane cea mai buna solutie. Revenind la problema ta cu montajul carligului de remorcare.Am facut ceva investigatii inainte sa aleg solutia optima pt.suportul de biciclete si am constatat ca masina mea nu are un suport preinstalat deci nu este o regula este cred o optiune cand alegi dotarile masinii.Eu detin un Antara 2008 varianta Cosmo deci nu este cea minima la dotari si nu are sistem de remorcare.Daca ai preinstalat acest sistem trebuie sa verifici sub spoilerul spate daca exista aceea bara metalica montata iar la jumatatea ei ai sa gasesti un surub de prindere pt.carlig.De asemenea daca masina a fost dotata cu acest sistem de remorcare normal carligul propriu zis se afla sub placa de portbagaj pe roata de rezerva in suportul de scule.Daca nu ai preinstalat sistemul de remorcare nu ai dacat sa cauti pe net la"carlige de remorcare auto"( eu am gasit cand cautam) si alegand tipul masinii vei gasii la preturi incepand de la 600ron(fara instalatie electrica) sau 800-1000ron cu instalatie electrica insa trebuie sa gasesti un electrician auto sa-ti faca legaturile electrice.Masinile cu sisteme de remorcare preinstalate au o mufa sub spoiler si nu trebuie decat sa infigi mufa ta de la carligul cumparat. Carligele de remorcare de pe net au tot sistemul carlig+bara metalica care se monteaza sub spoiler in niste gauri deja facute in fabrica deci trebuie sa se potriveasca din prima daca alegi tipul potrivit masinii tale.Pe langa asta toate vin cu instructiuni de montaj si kit de montaj(suruburi),orice copil care stie sa citesca poate sa-l monteze.Sper ca te-am lamurit cat de cat si iti doresc succes la montaj.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de informatie.
Cand am "sapat" sa montez carlig mi s-a spus ca trebuie achizitionat si un device care trebuie montat astfel incat masina sa nu "simta" ca mai are un consumator in plus si sa deconecteze instalatia electrica. Toata treaba costa cam la 1800 lei
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR