Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Burliam

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut, sunt posesor de Opel astra g 1.6 16v si chinuit de consumul destul de mare din oras am ales sa-mi trec masina pe gpl. In fine am fost la service si dupa au inceput problemele in prima faza dupa ce mi-a fost montata instalatia de gaz am iesit pe un drum liber ca sa vad daca exista vreo diferenta de putere , mergand cam pe la 120 in 3000 rpm incepe sa-mi trepideze foarte rau masina si beculetul acela check engine incepe sa se stinga si sa se aprinda alternativ foarte rau , m-am intors la service sa cer niste lamuriri si sa mi se rezolve problema, baietii de acolo mi-au zis ca nu intra apa in acel plaman pus de ei. Am rezolvat problema si 2 zile n-am mai avut nicio problema cu masina pana cand aceeasi problema s-a intors masina mergandu-mi in 3 pistoane dar numai cand este incalzita si imi apare check engine-ul in bord iar dupa un timp isi revine si se stinge si martorul insa tinand cont ca asta nu se intampla de fiecare data, se intampla numai dupa un anumit timp de mers si de exemplu opresc la semafor imi apare aceasta problema .intreband diversi mecanici mi s-a spus ca ar putea fi din cauza bujiilor sau a bobinei de inductie . Astazi am facut o diagnoza si mi-a dat urmatoarele coduri de eroare P0300,P0304,P0170 . Tinand cont ca inainte de a-mi monta instalatia de gaz nu am avut absolut nicio problema de acest gen . Si inca un lucru pe care am uitat sa-l mentionez si in momentul cand trec masina de pe gaz pe benzina in momentul cand merge in 3 pistoane face acelasi lucru , aceasta problema se remediaza numai daca opresc masina si scot cheile din contact 5-10 minute . As dorii niste sfaturi daca se poate ,multumesc anticipat!
  • camorra

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2014

  • Mesaj Privat
P0170 este de la debitmetru din cate stiam.Si eu am patit asa dupa ce am schimbat garnitura de chiuloasa si axa cu came la un Astra H cu motor de 1.4.Imi licarea uneori check engine-ul si incepea sa trepideze.Incearca sa schimbi bujiile intai.Eu am scapat de problema.
  • Burliam

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Am incercat sa schimb bujiile intre ele pentru ca am crezut ca este vreuna mai slabita si am depistat ca bujia de pe pistonul 4 era asa afumata si le-am schimbat intre ele fara niciun rezultat
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
sa nu fie o problema mecanica (fo supapa belita) la cilindru 4
fa un test de compresie si stii la cat e ceasul..
care este codul exact al motorului/ x16xe sau z16xe?
  • Burliam

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Z16XE este codul motorului
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR