Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • myhaylab

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut ! Am si eu o rugaminte avand in vedere ca discutiile pe acest forum par destul de serioase. Ma gandesc sa achizitionez o masina. Cele 2 propuneri sunt in titlu: vw POlO Happy 1.2 65 CP sau Astra classic 2 1.6 103 CP Hatchback. M-am gandit si m-am rasolit de 1000 de ori ce sa imi achizitionez. Astra sta mai bine la dotari si la motorizare in sensul ca la dotari are un avans in ceea ce priveste: ABS, Scaun reglabil inaltime, faruri ceata, spatiu mai mare desigur la portbagaj. Astra costa 12.500 EUR DDP iar POLO 11.200 EUR DDP. Diferenta nu este prea mare ca pret dar ce sa fac ? Comparativ revizii, fiabiliate, hibe ? Pls help ! Thanks ! Rolling Eyes
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Polo este clasa mica, Astra clasa compacta.De la spatiu la motorul mult mai puternic este o diferenta uriasa. In rest, Polo sau VW nu mai este ce a fost inainte si mai toate au probleme (Golf, Bora...)
Singurul si cel mai important minus la G este ca e fabricat in Polonia....in schimb este o masina excelenta ca pret si ca intretinere.
A....ca uitam....Polo are mai mult ca sigur intretinerea mai scumpa sa zicem cu cel putin 20% fata de Opel.
  • myhaylab

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Thanks ! Ma gandeam ca intretinerea nu ar fi o problema in primii 3 ani. Si apoi la targ cu ea ! Ideea este ! Oare pe ce am sa obtin mai multi banutzi ? Un Astra G care este mult mai comun sau un vw POLO ?

Ah si consumul ? Din experienta ta 1.6 103 CP cat consuma ?
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
intre 7% si 9% in bucuresti..daca nu e aglomerat, iar in afara orasului intre 5% si 6.5%. oricum consumul depinde foarte mult si de sofer.
Skip ads

  • myhaylab

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2007

  • Mesaj Privat
The horror ! M-am uitat pe forum la VW si au probleme la directie inca din primele sute de KM si toti se plang de tamponul de la motor, consumuri nejustificate de ulei etc. nu stiu ce sa zic fratilor - voi ati avut ceva probleme cu ele ?
  • Cristian_Seven

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nici nu stiu cum sa-ti zic ca sa nu-mi sara fanii vw in cap.... UITA de Polo! Pur si simplu nu franeaza, masina e de-a dreptul periculoasa. Daca totusi chiar vrei Polo fa un drive test obligatoriu ca sa intelegi problema. Plus ca motorul de 1.2 e in 3 cilindrii si consuma in draci 9-11 in oras iar cel de 1.4 are 8v la versiunea de 85 cai si la fel, consuma enorm pentru performantele lui. Si din nou spun, vw se compara cu Opel IN ROMANIA. In Germania se prefera Opel oricand in fata vw. O sa ne trezim si noi peste 5-10 ani probabil.
  • myhaylab

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Gata ! I've made my decision. Luna aceasta am sa fac comanda la Atra G Hatchback 1.6 103 CP Star Silver: full fara jante (for now Mr. Green ) si fara electric spate. In rest are di toate ! Mersi frumos pentru pareri si ne vedem cand voi deveni membru ! Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR