Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • alinharhata

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am tot cautat pe forum si am gasit pareri impartite. Va rog, daca puteti sa ma ajutati cu recomandari.
Am fost lovit de un domn care are asigurare la Tiriac, am facut constatarea (vinovat celalalt) si urmeaza sa merg in service cu hartiile de la politie si de la Tiriac. Mi-au prezentat lista service-urilor din Iasi si nu stiu unde sa ma duc.

ATI Motors Holding SRL
Auto Hunter SRL
Caremil Impex SRL
Auto CD Serv SRL
Autostar J&G SRL
Bismark Si Picasso SRL
Car Service Ind SRL
Casa Auto SRL
Cersim SRL
Ciolacu Agentia Pentru Prestari Servicii Autoservice Rapid SNC
Delcar SRL
Doly SRL
EVW Holding SRL
Granit SRL
Moldotrans Auto SA
Open Service SA
Service Auto Stop SRL
Service SCM Iasi
Sorana SRL
Total Service Group SRL
Trado Motors SRL Iasi
Vopsitoria Inter Dip SRL
Vopsitoria Remesa SRL
Auto Padova SRL
Bras SRL

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. Mentionez ca am cautat si am gasit pareri pro si contra pe forum, dar inca nu sunt hotarat.
Va multumesc!
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Intreaba ce suma ti-au aprobat si mergi la tiriac si completeaza cerere pt reparatie in regie proprie. In 10 zile iti vireaza banii in contul personal. Bafta!
L.E. eu asa am facut: https://www.clubopel.com/vie...ighlight=#1721148
  • alinharhata

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Ideea e asa :
Cei de la Alianz mi-au dat hartiile cu constatarea ("din ochi") si au zis ca dupa ce voi ajunge la un service (agreat) se vor constata mai multe daune decat ce au constatat ei deja si ca se va face reconstatare.
Au zis ca ei scriu pe foaie doar ce vad chiar daca dedesubt mai sunt multe altele de reparat.
Service-ul face un deviz estimativ (+ poze cu ce mai constata) si il trimit pentru aprobare.
Iar eu trebuie sa aleg in ce service sa merg. E primul accident si nu stiu cum se procedeaza cu despagubirile astea, deci nu vreau sa o fac in regie proprie.
Multumesc!
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
intreba-l pe inspectorul de la Tiriac.
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Inseamna ca nu ai citit macar pagina de la link... Vei regreta mult, dupa ce vei vedea ce bataie de joc vor face din masina ta, in service-uri. Cu banii primiti iti faceai masina cum trebuie si cu cine vrei si iti si mai ramaneau bani. Citeste,citeste,studiaza, inainte de a lua hotarari. Altfel nu inveti!
  • alinharhata

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Mihaidarie, am citit si iti multumesc! Pe constatarea mea nu scrie nici o suma, nimic. In plus cand ajung in service, trebuie sa se faca o reconstatatre deoarece asiguratorul a trecut in hartii doar daunele vizibile. Din ce am inteles (de la asigurator) service-ul trimite constatarea lor + poze la asigurator, acesta din urma o aproba apoi service-ul se apuca de treaba.
Ca sa o fac in regie proprie, nu cunosc nici un service serios si crede-ma ca nu am auzit inca service-uri care sa repare masini pe asigurare si sa o faca intr-un mod responsabil (din plangerile multor forumisti am dedus asta).
Din cauza faptului ca nu cunosc procedura prefer sa repar masina la un service agreat de ei de aceea vreau sa vad care din service-urile agreate sunt mai "rasarite".
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
E clar ca nu ai citit tot. Acolo ai detaliile si procedura pt a repara in regie proprie.
Tu trebuie sa intrebi la tiriac ce suma s-ar aproba pt service, iar din acea suma se scade t.v.a. si asa afli ce suma vei primi in cont.
In functie de gravitatea daunei si a pieselor ce trebuiesc inlocuite te hotarasti tu.
La mine s-a meritat sa imi cumpar usile la culoare din dezmembrari si sa le schimb la un service(cunostinta) ?
Service-ul agreat de asigurare ce facea de 5900 lei? Asa ca am ales sa platesc 580 pe usi+100 lei montat-demontat, iar diferenta in buzunar.
Nici eu nu stiam nimic despre regie proprie si am aflat din acel topic si am si rezolvat f.multumit. Sfat:mai citeste cu rabdare si pune in balanta, apoi decizii bune. Sanatate!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR