Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Motor: 2800 cmc
Jante 19"
GPS
Xenon
Faruri adaptive

Parere personala: Nu stiu cum dupa atatia ani Opel n-a invatat la cei 2800 cmc sa traga de un motor si sa-l duca la peste 300 de cai, mai ales la versiunile OPC. Parerea mea este ca pot trage cat vor de design ca nu vor avea succes pana nu vor reveni la revolutionarele idei din anii 90 cand aveau motoare de 2 litri si 204 cai. Luand-o treptat, in peste 15 ani, pentru cei 800 de cmc in plus n-au adaugat decat 80 de cai. Putin, penibil !


In fine, las pozele sa vorbeasca de la sine pentru cei pasionati:











E draguta, dar unei Vectre vechi de 2.0cmc 16 Turbo nu-i trebuie decat alta turbina, evacuare si niste mici modificari si zboara de 300 de cai. Smile

Si da, jantele sunt frumoase, ar merge perfect pe o Vectra B Very Happy
Skip ads

  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sunt 2 membri clubopel ce detin asemenea bijuterii :

OPC2006 si dnb
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Atat timp cat Vectra are tractiune fata, nu prea ai ce sa faci cu mai mult de 280CP. In linie dreapta merge, nimic de zis, dar daca te apuci sa dai cu 4-5000 de ture in curbe, ai sa ai surprize tare neplacute.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Bune motoare LET-urile din '90, intr-adevar. Poate chiar mai performante (ca rapoarte vorbind).
Dar ce facem cu noxele? Z28NET putea mult mai mult decat C20LET daca era "C" si nu "Z" (adica euro1 sau non-euro decat euro 4).
Ar fi mai multe de zis aici.. dar ma rog... fara suparare insa noi romanii, de obicei suntem cam atasati de trecut.
Skip ads

  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai se stie ca masinile din trecut erau mai bune ca fiabilitate.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu discutam aspectul fiabiliatate si aspectul performanta. Ca fiabilitate tot ce se facea inainte (nu numai masinile) era mai fiabil.
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Acum daca exista si un motor de 3200 cmc Turbo de 365 de cai n-ar fi rau Smile Numai ca daca vrei s-o iei noua de3.2 (daca o exista) numai taxa e inca 2500 euro, iar cu 2500 Euro poti aduce niste modificari proprii la un 2.8 L Very Happy si sa-l duci in 350 de cai Smile
  • Pride

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ma gandesc totusi ca cel care dispune de fonduri pt un 3.2 nu se mai uita la 2500 de euro Smile
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Desi nu este subiectul discutiei, fiabilitatea asta este relativa. O masina fabricata in 1990, avea in 1998 aprox 150 de mii km. In zilele noastre o masina face acesti km in 3 ani. Lafel de bun exemplu ar fi ca, tot in 1990 puteai merge linistit in Roma cu cu S iar acum nu mai reusesti nici cu scuterul.
Nu mai zic de faptul ca masinile erau utilizate stric pentru ce erau facute, iar astazi oricine vrea sa scoata untul din tdi-ul lui.
Ontopic Very Happy parca vectra opc nu are nici un farmec daca nu este albastra.
  • Pride

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Blue Arden rulez..nu stiu cum ar arata pe a mea dar cu siguranta as fi interesat de un colour-lift Smile
  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
de curiozitate : unde este opc -ul negru ?
Opel vinde masini de volum .
Opc -urile cu 255-280 cp costa cam 25000 cip si cu toate astea nu s-au vandut prea multe ( chiar putine) . Opel nu v-a lua niciodata din clientii premium mercedes , audi, bmw. Daca dota Opcurile cu motoare si mai puternice ar fi existat si mai putini clienti. mai bine ar cumpara niste tractiune integrala ...si apoi alte motoare.
Eu unul sunt multumit de acest motor ( sport off sunt doar 200 si ceva , dar turbina face banii ).Eu cred ca am facut o afacere buna pentru o masina care ma costa 1/3 dintr-un Audi RS4
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si eu zic ca ai facut o afacere buna.Se stie ca masinile din clasa mare au raport mult mai bun calitate /pret decat cele din clasa compacta,mica.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR