Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • msigarteu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare in legatura cu nivelul la uleiul din motor. Am facut schimbul de ulei in toamna, si mecanicul mi-a pus putin mai mult decat unde ar fi valoarea medie. A zis ca se mai lasa. Poate s-a gandit ca o sa manance din ulei, dar se pare ca nu ii este foame Smile
Zilele astea citind pe aici pe forum, am vazut ca valoarea ar trebui sa fie pe la jumatatea intre minim si maxim. (logic) Pana acum o vreme aveam mai multe drumuri prin afara orasului si recunosc ca de cand mi-am facut schimbul de ulei si filtre nu prea m-am uitat la ulei, si azi dimineata am verificat si e putin peste maxim. Am observat ca pe langa busonul de pe motor este putin ulei, ca si cum ar fi dat afara pe langa el, si din cate imi aduc aminte, inainte, cand circulam mai mult prin afara era curat pe langa busonul ala. De vreo 2 luni nu am mai iesit din oras. Spun asta pentru ca nu stiu daca are vreo importanta, dar mi se pare ca de cand circul numai prin oras, a dat afara putin ulei pe langa buson.
Dupa ce am facut poza am sters bine pe acolo si o sa fiu atent daca mai da afara.

Intrebarea mea e... ce sa fac? E prea mult ulei si ar trebui sa mai scot din el sau sa il las asa... pana peste vreo luna cand vine primavara si o sa fac din nou schimbul de ulei. Acum am Mobil 5W40 si m-am gandit sa pun 10W50 pt vara. E OK?
Daca trebuie sa scot din ulei, numai pe la valva de sub motor se poate scoate? Pt ca mi-e frica sa nu imi curga tot uleiul si sa fac o prostie.
Multumesc anticipat!

Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai citit aici https://www.clubopel.com/vie...p?p=108774#108774 si nu ai elucidat misterul ?
Se masoara dimineata, masina plana....fix 3l nu ce spune nea Gica...daca creste ai 2 variante :
Antigel in ulei
Ai pus ulei bun care a spalat depunerile si le-a dus in baie.
  • msigarteu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pe la threadu ala nu am ajuns pt ca era despre agila... oricum.. foarte bun!
Nu am intrebat cum se masoara, pt ca asta stiam deja, si in Autodata scrie ca intra 3.5 l, nu 3 cum zici tu, si daca bine imi aduc aminte, "nea Gica" a pus 3.8l. Poate la motorul tau de 1000 cc intra fix 3l.
Mersi de reply oricum...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La cantitate nu am fost atent ca ai Z12XE, la tine fix 3,5l.
Daca a pus mai mult (3,8l) plus ca probabil nu s-a scurs tot plus depuneri de mil in baie dar minus 0,1-0,2l consumati ar iesi dupa aproximarile mele 3,8-3,9l ca ai tu acum.
Intre cele 2 repere de pe joja ai 1l deci poti afla cit ai in plus aproximind.
Il scoti pe cel in surplus desurubind putin busonul. Daca nu scoti ai in trimiterile mele ce se intimpla cu motorul.

Mai mult ca sigur nu ai citit la Corsa :
Cititi aceste reguli inainte de a posta!
Unde am scris clar :
Cauta si citeste si la Agila/Astra ca avem multe in comun.
Foloseste CAUTARE si trimiteri la discutii similare, pina la urma tot o masina este.

Skip ads

  • msigarteu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am ramas in ceata dupa ce am citi postul tau de la agila.
dancuciureanu a scris:In conditiile de clima specifice tarii uleiul recomandat este 0W30-0W40 iarna si sezonul de vara 5W40-5W50. Viscozitatea difera de la produs la altul la fel si intre producatori. Deci nu va luati numai dupa cifrele SAE ca nu sunt concludente.

Nu mai inteleg nimic. Eu credeam ca 5W40 se pune pentru sezonul rece, si asa am facut si eu azi toamna, cand am pus Mobil. Am gresit? Partea ciudata la uleiul ala e ca pe cutie scrie doar Mobil, si nu Mobil 1. Dar designu arata la fel. E vreo diferenta intre Mobil si Mobil 1? Am luat teapa cu Mobil?
Anyways, vreau sa fac schimbul la fel ca si tine, o data toamna si o data primavara. Am 130.000 km. Daca mi-ai putea spune clar, ce fel de ulei recomanzi pt sezonul rece si ce ulei pt cel cald as aprecia f mult.
Mersi.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
http://www.mobil1.com/USA-E...il/Oils/Oils.aspx
Nu folosesc Mobil deci nu stiu prea multe despre el.
Vine sezonul cald deci, avind in vedere km tai speli baia de ulei si capacul culbutori....e simplu nu te speria. O sa te sperii de jegul de acolo doar Laughing .
Pe urma folosesti 5W40 sau 5W50 fix 3,5l si restul de 0,5l il ai de completari.
  • msigarteu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
mersi mult de tot!!!!!!!
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
de scos se scoate usor astfel
de la farmacie se cumpara pachet de PERFUZIE
are un furtunel+ace+diferite=dar iti trebuie doar furtunelui
e maleabilsi destul de ingust sa intre pe la joja de ulei
se scoate joja
se baga furtunelul
vezi cind se ajunge in ulei-se trage cu gura
preferabil cu uleiul cald sau caldut
se repeta operatia pina consideri ca ai scos cit trebuie
(sa nu arunci acel paharel de pe furtunel ca se vede mai bine uleiul cind tragi) sa nu-ti umpli gura cu el
  • msigarteu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dan, am uitat sa te intreb.. pentru iarna ce fel de ulei folosesti?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune 0W daca nu iti curge pe la simeringuri. Un 5W merge bine si iarna si vara dar daca dau caldurile sa te asiguri ca este macar 5W40. Cele cu W30 nu fac fata vara ca sunt prea subtiri.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR