Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Dario

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2011 Z17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am masina de 5 ani si n-am avut astfel de probleme pana in aceasta toamna, odata cu scaderea temperaturii . Am inlocuit filtrul de doua ori in 3 luni (ultima oara acum 5 zile), am verificat strangerea clemelor la capac, totul etans deci ok . Nu stiu si nu pot sa inteleg ce se intampla, pana la Bucuresti sau Cluj fac febra musulara stergand parbrizul si geamurile laterale .
Pana sa ajung la service vreau si parerea sau sfatul dvs . Va multumesc anticipat .
Skip ads

  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Clapeta aeroterma blocata pe recirculare.tija rupta sau motoras obosit.pana la reparatie poti inchide manual clapeta si o lasi inchisa
  • Dario

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2011 Z17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2011

  • Mesaj Privat
am uitat sa adaug la primul mesaj, tija nu e rupta, clapeta aerotermei face cursa pe toate pozitiile .
nici motorasul nu este cauza, se simte pe ventilatie atat pe parbriz cat si pe orientari in interiorul masinii .

iti multumesc totusi .
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu ma refeream la motorasul aerotermei in sine ci la cel al tijei.nu are importanta ca baga aer ,important e de unde il ia.ai dat jos torpedoul si ai vazut ca inchide si deschide clapeta de la recirculare?
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Scurgerile din fata de sub stergatoare sunt infundate,infiltratii de apa in interior,pierderi antigel la aeroterma daca se depune pe geamuri abur uleios,temperatura motorului,conteaza sa fie apa la la 90 pentru ca atunci si usuca aerul din interior,temperaturile de 70-60 asigura caldura nu si uscarea aerului.
Altele nu mai stiu ,tind sa cred ca e de vina temperatura apei.
  • Dario

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2011 Z17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2011

  • Mesaj Privat
maryusuku a scris:Nu ma refeream la motorasul aerotermei in sine ci la cel al tijei.nu are importanta ca baga aer ,important e de unde il ia.ai dat jos torpedoul si ai vazut ca inchide si deschide clapeta de la recirculare?

da, verificat in momentul schimbarii celui de-al 2-lea filtru .


mecaNIK a scris:Scurgerile din fata de sub stergatoare sunt infundate,infiltratii de apa in interior,pierderi antigel la aeroterma daca se depune pe geamuri abur uleios,temperatura motorului,conteaza sa fie apa la la 90 pentru ca atunci si usuca aerul din interior,temperaturile de 70-60 asigura caldura nu si uscarea aerului.
Altele nu mai stiu ,tind sa cred ca e de vina temperatura apei.


tind sa cred ca aici este problema .
adaug doar faptul ca la 90 de grade gradul de aburire este f. mare, pe laterale la usi efectiv curge apa .



va multumesc !
  • OpelAstraCaravan

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut-o si eu cu ani in urma iar buba a venit de la caloriferul de cal dura de la oringuri gasisem antigel sub covoras asa ca le-am schimbat dar cum a spus si colegul @maryuusuku verifica mai amanuntit recircularea aeruluisa nu fi ramas pe inchis -motoras stricat
  • Dario

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2011 Z17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2011

  • Mesaj Privat
rezolvat, problema a fost de la recirculare.

sa auzim numai de bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR