Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • mihai_8230

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut,detin un vectra b x18xe si am o nelamurire ,are sau nu are valva pvc acest model,daca da ,rog pe cineva care stie sa ma lumineze si pe mine unde se afla aceasta valva deoarece am senzatia ca scoate cam mult fum alb acum cand e rece afara,aceiasi problema am avut o si la un e36 si cand am schimbat valva pvc am scapat de problema asta ,plus ca motorul mergea mult mai bine dupa schimbarea acestei valve,multumesc anticipat,
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu am auzit de valva PVC... Fii mai detaliat
  • mihai_8230

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Mai detaliat....este o supapa care tb sa se deschida cand ai presiunea mare in motor ca altfel iti da pe la garnituri ,nu stiu cum dr sa ma exprim sa ma fac inteles,la unele modele de vectra 1.6 este in sub capacul de la culbutori (asta am citit pe forum),la e 36 era langa motor si arata ca o ciuperca de plastic cu o supapa la interior , cand am avut acea valva defecta masina scotea un fum alb ,dens si relanti instabil ,aveam senzatia ca merge in 3 pistoane ,dupa schimbarea acesteia nu mi venea sa cred ce bn mergea masina ,nu mai zic ,ca majoritatea mecanicilor ziceau"garnitura de chiuloasa domne ,nu vezi ce fum scoate?" ,eu am "rasfoit "pe forumuri si mi am rezolvat singur problema,revenind la ale noastre acum ,motoarele de 1.8 de la vectra au aceasta valva precum au cele de 1.6?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR