Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pentru inceput stiu, e ca si cum as compara merele cu perele si cu prunele Embarassed . Daaaar peste aproximativ 2- 3 luni urmeaza sa inlocuiesc vechea masina cu una mai noua. Primul opel pe care l-am avut ,un kadett, cel din semnatura a urmat un matiz care m-a servit credincios in ultimii 5 ani ieftin si fiabil. Dar timpul a trecut familia s-a marit si nevoile de asemenea, banii in schimb ca de obicei niciodata suficienti Very Happy .Am tot citit pe forum ce mi s-ar potrivi,motoare, probleme disele vs benzina, mi-am facut eu in cap o idee dar parca as mai vrea niste pareri. Finantele nu prea multe, cu chiu cu vai cu imprumuturi si nebunii aproximativ 4000 de iepuroi. Kilometrii pe care ii fac nu sunt multi, 50 de km naveta zilnica 80% in afara localitatii restul prin oras. Anual cam 16-17000 cu tot cu concedii si ce mai are omul de umblat. Acum oscilez intre aceste modele :1 Opel astra H motor 1,4 sau 1,6 in banii astia cred ca voi gasi una cat de cat solidara cu buzunarul, desigur ma incanta si varianta diesele de 1,7 dar cine crede ca in 4000 gaseste una buna se imbata cu apa rece,2 Opel corsa D motor 1,4 benzina sau 1,3 diesel, model mai mic motor pe benzina corect, fiabil, dar spatiu redus, motorul diesel cam pacatos dar exista posibilitatea de a gasi unul mai sanatos, cred Very Happy Ultima varianta meriva ,spatiu avem, motoare cred ca merg pe 1,4 sau 1,6 benzina,diesel 1,7 poate cu multa alergatura gasesc ceva mai sanatos, minusuri foloseste platforma veche de corsa C, lucru care nu ma prea incanta. Cine are timp si bunavointa poate sa scrie cateva randuri. Masina as vrea sa o iau din Germania, va rog nu postati anunturi cu masini de vanzare stiu si singur sa ma uit la rubrica "vanzari" Very Happy , plus ca mai am de astept vreo 2 luni. Multumesc !
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Încearcã un h cu gpl de la mama lui.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am luat anul trecut Astra H cu motor de 1.4 benzina. Am 1 an cu ea si nu am reparat nimic. In ultimul an am facut 17 000 de km.
Am luat-o cu 4700 de eur adusa in tara. An 2009 si 112000 de km verificati.
Am mai bagat 500 de eur in taxa de mediu si alte chestii birocratice, astfel incat am ajuns la 5200 de eur cu masina in curtea mea.

Parerea mea este ca Astra H e mai convenabila decat Meriva sau Corsa dpdvd al spatiului interior.

Costurile de exploatare sunt foarte mici.

Din cate stiu, la Astra H s-a facut un facelift prin 2007, asa ca e recomandat sa cauti masini 2008 sau 2009.
Daca esti la limita cu banii, asta e varianta cu riscurile cele mai mici.
Motoarele de 1.4 din 2004-2006 stiu ca au avut unele probleme la axele cu came, de asta e important sa iei an mai nou.

La Corsa spatiul pe bancheta din spate e problematic. La fel si la Meriva.
In plus, o masina pe platforma mai mare e intotdeauna mai sigura mai ales la mers in extraurban.

1.3 diesel am inteles ca e destul de problematic motorul, iar pentru a obtine consum bun trebuie mare grija la stilul de mers.
1.6 benzina este mult mai puternic decat 1.4 dar si consumul e pe masura.
1.7 diesel pare mai robust, dar nu cred ca gasesti cu kilometri putini.

De 4 luni am montat GPL. Merita toti banii instalatia. Deja am amortizat o suma consistenta.
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere:

-nu m-as baga la diesel la Opel SH

-Meriva A e pe platforma Corsei C. Adica veche. Sta cel mai prost dintre cele 3 la capitolul siguranta. Trenul de rulare e Corsa C, care tren de rulare nici pe Corsa C nu e foarte trainic. Vine cu aceleasi probleme si la caseta de directie... Singurul motor cu care as lua in seama Meriva A e Z14XEP.

-Corsa D e un FIAT Grande Punto redesenat sa semene a Opel si e o masina faina, daca iti ajunge spatiul. Si Corsa E este doar o evolutie a corsei D. Deci caroseria, chiar daca o fi imbunatatita, e de actualitate. Daca ai un singur copil si nu cari porci sau alte necuvantatoare, cred ca ar putea sa iti fie suficienta ca spatiu. E bine facuta, o rupe bine si la drum lung, e aerodinamica si linistita, buna si de concedii la o adica. De acord cu motorul de 1.4, dar fa bine si ia in seama si 1.2. Nu e lent, e doar MAI lent si consuma mai putin. Nici nu rupe, nici nu sta. Oricum face pisu pe Matiz.

1.6 pe Astra H consuma....cat nu face. Parca gasesti si niste probleme legate de motorul asta pe forum. Daca as fi in locul tau, as lua doar 1.4 pe masina asta. Adica tot Z14XEP. E bun din toate punctele de vedere.

PS: Nu lua in seama spusele de genul "nu lua motorul ala ca e prea mic, nu trage". Pune tu mana si fa un test si decide singur daca trage sau nu. Daca ai avut c13nb si Matiz si nu ti s-a parut un capat de tara, ai supravietuit... 1.2 si 1.4 pe oricare din masinile astea te vor satisface.

PS2: Nu te fixa pe un model anume. Cumpara ce gasesti mai bun. Mai putin rulat, mai bine intretinut. In banii tai, evident.
Skip ads

  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Meriva a picat, ramane astra si corsa, motorul de 1,6 de pe astra suna bine, dar se pare ca are o groaza de probleme de la mancat ulei pana la electronica pacatoasa, ramane de rumegat problema, nici cel de 1.4 nu e mai stralucit. Sad .
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Cel de 1.4 e mai stralucit putin. Daca as fi in locul tau as lua Astra 1.4 sau Corsa D 1.2 sau 1.4. Orice gasesc mai nou/bun/putin rulat dintre astea 3.

PS: Mai sunt si alte marci...Smile
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
M-am dus in targ ca omul sa vad si eu cum se sta intr-o corsa intr-o astra si intr-o meriva. Eu am 1,85, in corsa mi s-a parut totul minuscul imi era frica sa nu rup ceva, nu prea pot sa inteleg cum o masina de apropae 1200 de kg poate sa fie atat de mica la interior astra g a lu taicameu break are 1265 si nu se compara ma refer strict la locurile din fata. In astra h spatiu este destul dar atingeam cu genunchii volanul, masina era o tigaie nu prea mergea nimic pe ea nici macar reglajul scaunului, (n-am gasit sa probez alta ca era targul la sfarsit o sa mai caut) per total multumit, Surpriza a venit din partea merivei spatios frate totul robust ,si totul la indemana, am ramas incantat desi nu e o masina prea frumoasa la interior e foarte spatioasa. iar relativ la 3200 de euro se pare ca se gasesc modele intretinute. Mai cautam.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Corsa D iese din discutie, prea mica pentru tine. Acum sincer si pentru sotie a fost prea mica si are 1,68 cu tocuri cu tot, evident invatata cu Agila cea inalta si spatioasa. Sincer dupa ce te cobori deci nu te urci in masina mai stai si inghesuit, sa dai cu cotul in portiera si tot asa, ce draci esti in conserva ?
Sa-ti explicitez :
stela a scris:mi-am cumparat AGILA NJOY din 2002 si, desi pare incredibil, modelul este gandit pentru lungani - aviz amatorilor! - scaunele sunt mai joase si ma simt excelent la volan: nu ating cu genunchii nici bordul si nici volanul; nu am probleme nici cu vederea asupra drumului(cum aveam la modelul A). o recomand oricui are inaltimea peste 1.90.

Acum sa nu crezi ca-ti recomand o Agila, este doar un exemplu de dimensiuni. Tie sa-ti placa pozitia la volan si spatiul interior care la Meriva este generos. O fi ea mai urata ca A2 sau A sau B klasse?

Meriva merita si mie chiar imi place, nu are atata electronica ca majoritatea celor Astra H. Ca motor un Z14XEP este ok dar te rupe la buzunar distributia si sigur trebuie schimbata ca asa vand astia, Z16SE este cam vechi si puturos, Z16XE ca si Z16SE probleme identice inclusiv consum ulei dar macar trage, Z16XEP este mai rasarit dar atentie tot la consum ulei. Cel mai bun este Z18XE dar este rar precum Z14XEP.
Sa uiti complet de Z13xyz ca e cel mai pacatos, costisitor si puturos. Diesel 17CDTI este omenesc dar ce iei pe mere dai pe pere la consum iar 1.7DTI este deja invechit desi are mai putine probleme.

Mai revin.
Skip ads

  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Chestia cu spatiul in Corsa D este relativa si subiectiva. Eu am 1.80 si 90 (plus cateva kg) si mi se pare OK (cel putin in fata; in spate inca nu am "beneficiat", dar oameni adulti mi-au relatat ca nu au avut probleme cu spatiul). Scaunul soferului l-am ridicat complet (si mai am ceva spatiu pana la plafon), la fel si volanul (ca sa pot vedea bordul), dar tot nu reusesc sa vad botul masinii. Dar m-am obisnuit.
Acum este corect sa amintesc ca in concediu am avut ceva probleme cu spatiul pt bagaje, dar daca nu vrei sa iei toata casa dupa tine poti supravietui. Si oricum in vacanta mergi (in mod normal) o data sau de 2 ori pe an. In rest ... traficul (cateodata infernal) din Bucuresti unde se descurca excelent
Ref la motor: A12XER este cam puturos la turatii mici, dar de la 3500 rot/min este efectiv alta masina. Acum depinde de stilul de mers al fiecaruia si de ce pretentii are. Corsa nu prea are fata de aspirator de fete.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
A12XER ca si stramosii lui nu trage gen depasiri decat dupa 3000rpm si cuplu maxim parca pe la 3800.

Acum totul este subiectiv. De exemplu sotia vroia acum 11 ani un Matiz, am ales eu Agila ca aveai spatiu, airbag, tabla tare, servo etc. Acum a fost pe la Opel si alte firme cu niste prieteni care si ei vor sa inlocuiasca SuperNova care este ciur la tabla. Nici vorba de Corsa E ca e mica, da cu cotul in portiera, nu are portbagaj...normal ca s-a invatat cu Agila. Clio iar ca e mic desi pretul e bun, Fabia iar mica. Eu nu am fost ca sa nu intervin in decizie, fiind banii socrilor trebuie sa incapa si ei in masina cu bagaje catel si purcel. Pana la urma pata ei e pe Meriva B, cam mare dar macar incap personajele.
Acum ca sa fie mai maricica interior si mica exterior, ieftina, consum mic, fiabila etc. mai greu sa le ai pe toate, faci un compromis si gata.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru info , am mai probat intre timp cateva opeluri, am renuntat la corsa desi aveam sansele cele mai mari sa gasesc una mai noua mai ieftina si cat de cat mai buna, pur si simplu nu incap in ea. Astra imi place destul de spatioasa cu un reglaj cat de cat al scaunului nu mai dau cu piciorul in volan si meriva imi place, spatioasa frate Very Happy , Voi alege ce voi gasi intre aceste doua modele, motorul vreau sa fie z14xep, ma astept la niste costuri cu distributia dar macar stau linistit dupa. La meriva asi lua in calcul si 1,7 cdti cel de 100 de cai, am observat ca sunt mai ieftine decat astra si poate gasesc una bunicica sa o inmatriculez si sa mai ramana eventual si ceva bani de distributie plus eventuale reparatii. Domnule Dan cu siguranta am sa va caut pentru un schimb de distributie, pe aici prin zona sunt cam nule sansele sa gasesc pe cineva capabil Sad , dapoi sa mai aiba si trusa de KM-uri si toate cele trebuincioase, multumesc de aprecieri.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motorul de 1.7cdti are avantaj distributia mai ieftina, ca trage bine, avantaj la combustibil si implicit consum.
Dezavantaje ar fi ca pica partea de ambreaj, trebuie curatat EGR anual, mai cad injectoare, turbina etc.
Cam ce iei pe mere dai pe pere.
Skip ads

  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
hmalex87 a scris:......... meriva imi place, spatioasa frate Very Happy , ......


Poate sunt eu mai ciudat, dar Meriva mi se pare ca seamana cu o dubita de carat marfa pt micii patroni comercianti (scuze anticipate care se simte cineva jignit, nu asta este intentia mea).
Pana la urma totul se reduce la necesitati, "adancimea" buzunarului (sau grosimea portofelului daca preferati) si evident (poate nu chiar in ultumul rand) gustul si preferintele fiecaruia.
Sau cum bine a subliniat @DanCuciureanu:
"mai greu sa le ai pe toate, faci un compromis si gata".
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
erata (a trecut termenul si nu mai pot edita):
scuze anticipate daca se simte cineva jignit
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu este vorba de jigniri, fiecare cu gustul lui si trebuintele lui.
De asta exista clienti pentru A si B Klasse, A2, Golf Plus, Colt, B si C-MAX, Meriva, Capture etc.
Isi doresc o masina mai inalta, spatioasa, destul de scurta =- pentru oras dar si pentru extern ocazional.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pentru familie as merge pe Meriva pe benzina, dintre cele enuntate de tine, daca nu reusesti sa te incadrezi la o Zafira benzinara. E compromisul cel mai reusit din punctul meu de vedere, ca doar iti iei masina de familie, de naveta, nu de curse. Numai bine!
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La partea de familie cred ca e un pic incurcata treaba.
Astra H hatchback are portbagaj 380 de litri
Meriva A are portbagaj 360 de litri
Astra H Caravan are portbagaj 500 de litri
Meriva ar fi o varianta doar daca ai maxim un singur copil.
Daca ai / vei avea 2 copii sau daca iti place sa iei bagaje multe, atunci Astra H Caravan e ceea ce ai nevoie.
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Poti lua in calcul si Astra H sedan, are portbagaj de 480de litri, iar masina nu arata rau deloc.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
era vorba si de banii la care se poate inscrie. E departe un astra H in mintile lui, de bugetul de care spune omul ca dispune. Dar eu zic ca in 4000 se inscrie la o zafira A, benzinara.
Cateva exemple:
http://suchen.mobile.de/fah...&pageNumber=2

http://suchen.mobile.de/fah...&pageNumber=1

http://suchen.mobile.de/fah...&pageNumber=1
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
fac si eu o impretinenta...
daca vrei masina mare de ce nu te uiti la clasa urmatoare?
adica vectra / signum?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR