Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Eu am gasit in mufa urme de vaselina !

Guys,
Deoarece n-am stiut unde sa postez asta m-am gandit s-o pun aici fiind si discutia despre partea electrica. Dan, dc consideri ca e necesar se poate face un post nou pt asta.Asa...pai sa va spun pasul meu...
Am o problema cu stergatorul de parbriz.Pe pozitia de temporizare prima cum ridica maneta din dreapta in sus, stergatoarele nu fac cursa completa. Se opresc undeva in sus pe parbriz. La urmatoarea trece merge inapoi jos. Deci cumva face ceva mai mult de jumatate de cursa. Trebuie mai multe astfel de jumatati de curse sa vina in pozitia initiala. M-am gandit ca ar fi murdar conectorul si m-am uitat la el. Avea ceva vaselina. Din cate stiu nu e prea normal ca un contact sa aiba vaselina ci ar fi normal sa fie uscat. Poate e ceva special conductiv si protectiv la mediu. Totusi nu am reusit sa curat vaselina poate doar dc desfac papucul cea ce mi se pare riscant de facut pt ca e turnat.
Apoi ma gandeam sa nu fie motorasul...Totusi parca nu l-as desface singur. A patit cineva asa ceva? Aveti vreo idee de unde ar putea veni problema?
Skip ads

  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
La Agila nu am avut problema asta in skimb am avut la astra f motorasul e cam acelasi , se tocise un pinion in reductorul de la motoras, poate fi si surubul pe care se monteaza bratul acela metalic ce angrena stergatoarele

Face faza asta doar daca dai pe prima pozitie?
Pe celelalte functioneaza?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vaselina din intrerupatoare se curata si se inlocuieste.
Problema este de la mecanism care merge greu si da uzura mai departe. Corsarii sunt mai multi si am unit ceva discutii aici :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13269
zaficom are dreptate :
poate fi si surubul pe care se monteaza bratul acela metalic ce angrena stergatoarele
acolo se gripeaza prima oara sau cel mai tare.
La mine merg dar la sfirsitul saptaminii va fac un mic post, nu voi astepta ca cada. Pina atunci am sa va pun macar o poza pentru cei care nu au. La corsari am pus o poza cu sageti si in mare acolo se intervine.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pentru moment aveti pozele si sageti unde se intervine.

Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu am timp si nu este gata dar il voi completa.








1. Se scot clips-urile, cele 4 cu miez se apasa pe mijloc si pe urma se trag afara. Cum se scoate unul cum il pui in buzunar ca sa nu il pierzi. Capacele de plastic de la piulita stergator se scot cu mina si pe urma cu cheie de 12 eliberati bratul. Se trage se stergator si il miscati pina iese.
2. Cu o cheie de 10 se desfac piulitele cite 3 la fiecare stergator.
3. Mai aveti 4 la motoras si ati teminat. Toate piulitele si clips-urile sa le puneti in buzunar !
4. Este marcat cu sageata nuca, se trage de ansamblu motoras si se scoate. Se scoate si restul prin drapta voastra.
5. Se desfac cele 3 suruburi de la melc si se curata contactele, se va unge si completa cu vaselina pentru plastic (electrice).
6. Se scoate cu mare grija siguranta nu cumva sa sara si sa o cautati toata casa.
7. Am uitat sa va spun, cind se scoate grila grija mare cum se trage de ea ca mai are 2 clips-uri marcate in poza.
8. Se desfac toate nucile, se scot palariile de cauciuc si se curata bine cu WD40 si detergent.
9. Se curata fiecare ax si simering.
10-11-12 Aveti dimensiunile la simeringul de cauciuc in cazul in care este distrus.
13. La montare se pune vaselina mai multa, preferabil silicon+teflon ca rezista mai bine la temperaturi joase si este mai subtire. In plus este recomandata la angrenaje plastic-plastic si plastic-metal.
14. Se curata bine cu detergent si penson compartimentul, nu se foloseste WD40 si alte produse care lasa ulei. Dupa aceasta se aplica ceara ca astfel nu va stationa apa.


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Joi 14 Jun, 2007 8:53 am, modificat de 5 ori in total
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
motorasul este identic cu cel de Astra F , doar mufa sa nu se potriveasca probabil dar si aia seamana.
Atentie la dopurile alea care se pun peste suruburile mastii alea negre din platic, se pierd foarte repede.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut baieti,
Eu am facut operatia de dimineata ca tot aveam probleme si am sters si gresat mecanismul stergatoarelor. In toata operatia am reusit sa pierd vreo 3 sigurante din acelea de plastic. Dc stiti de unde as putea sa gasesc sa le pun la loc va raman dator. Totusi dupa toata operatia stergatoarele merg la fel...nu se simte nici o diferenta. Am vazut in pozele lui Dan ca a desfacut si motorasul...mi-e cam frica s-o fac sa nu cumva sa-l dau gata...dar dc tot nu merg stergatoarele cred ca ma bag si acolo. Mai rau de atat ce se poate intampla? Sa nu mai merga deloc Laughing .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Imi pare rau ca ai pierdut crilups sigurantele alea de plastic, clipsuri cum vrei sa le spui. Eu am reusit sa pierd o siguranta metalica si un singur clips. Vina este a mea ca nu am scris nimic si nu am pus toate pozele. Luni va fi completat si cu codurile de la clipsuri. Desfa motorasul si curata contactele, poate e de acolo.
Skip ads

  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dan,

M-am apucat de treaba inainte sa vad pozele tale Laughing Vreau sa pun eu mana sa vad ce-i acolo cum se face, cum se desface...e mai greu la inceput dar cu ajutorul vostru merge Laughing
Am curata/gresat timoniera...Merge beton Laughing Multumesc de ajutor
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dan,

Cand ai vreme sa faci postul eventul pls pune mai multe detalii despre motoras...restul sunt destul de usor de rezolvat...eu zic ca la asta e cel mai mult de munca...Apropo, am vazut ca ai scos siguranta stergatoarelor...ai demonstat toate partea de tabla de sub capacul de plastic? Asta inseamna si capota?

Multumesc.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am comandat si trebuie sa vina, dupa asta cod si poze ca sa nu le incurcati intre ele.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dan, ai scris in post despre vaselina pt plastic sau electrice. Ai idee ce tip e? O pot gasi la un comerciant de piese auto?
Ce fel de ceara trebuie folosita? Asta la fel o gasesti la comercianti de piese auto?
Ai reusit sa obtii codurile pt clipsurile respective?
Mersi mult,

Cristi
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au pierdut clipsurile :

Se comanda dupa cod 47 05 566 , celelalte cu miez nu le gasesc in epc si nici cel de la magazin. Trebuie sa mai fie undeva pe masina si le dau eu de capat.
Vaselina este siliconica, foarte fina si rezista la apa/temperaturi. Am sa va ajut si cu ea.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dan,
Sa nu uiti si de vaselina...As vrea sa fac miscarea in week-end si sa-mi cumpar din timp ce trebuie Very Happy
Multumesc mult. Sincer nu stiu ce ne-am face fara tine.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dan,

Poti sa verifici in EPC am mai gasit intr-un loc clipsurile acele...la bancheta din spate jos de tot e un plastic destul de mare.Asta e prins in 2 clipsuri din astea..Avand in vedere ca mie imi lipseau din fata de la stargatoare am scos 2 de acolo si le-am pus la stergatoarre sa nu intre apa la ele. Dar as vrea sa le pus inapoi si pe cele 2 de la plasticul de sub bancheta...Dc gasesti in EPC ar fi super. O sa-mi sterg si eu curand Windowsul si spre atunci sa reusesc sa instalez EPC-ul.

Multumesc mult,

Cristi
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Clipsuri exact identice (vorbim de cele cu miez de la grila stergatoare) am gasit la aripa interioara plastic de la pasaj roata fata :
CLIP, FRONT WHEELHOUSE PROTECTIVE COVER FIXING 9206847 - 47 05 100
Cele de la grila nu le gasesc si pace.
Ce nu pricep e ca cele de care spune crilups, spate lateral scaun bancheta care prind ornamentele de plastic sunt identice dimensional, au acelasi cod dar sunt gri, nu negre !
Oricum am sa comand (cu specificatie black) sa vad ce primesc.
  • ocevi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Iti multumesc pentru tot ce ai scris aici, dar te rog ajuta-ma si pe mine intr-o problema similara. Am un opel astra 1.7 dti din 2003 si la fel in momentul cand dau pe prima treapta la stergator pe temporizare, face exact ca la tine numai ca pe a doua trepta si a treia merge absolut normal. Sincer sa fiu imi este putin frica sa ma bag acolo desi am o oarecare experienta in surubareala....Te intreb daca si la tine era la fel si te-as ruga daca ma poti intra pe adresa de mess adrian_tutu@yahoo.com pentru alte discutii.
Te intreb poate fi o diferenta intre agila si astra in privinta mecanismului la stergatoare? Am fost pe la toti electricienii care m-au bagat in seama si nici unul nu a stiut ce este de facut. Problema mea este ca a venit frigul si vremea urata, iar eu imi fac nervi din ce in ce mai mari.......
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu am curatat de 2 ori toate mecanismele mecanice insa n-a ajutat deloc...singurul lucru care nu l-am facut e sa desfac motorasul. Probabil la iarna voi face operatiunea insa sunt 100% convins ca problema vine doar de acolo.Dc restul mecanimelor sunt curate, gresate n-are altceva ce sa fie decat motorul. Ar mai fi ceva: unul din brate sa fie stramb. Dar nu e cazul. E 100% motorasul. Ala desfa-l!
  • ocevi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Din cate vad in fotografie ......bateria este data jos..Trebuie sa scot bornele de la baterie cand fac treaba asta?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu am dat jos bateriea ci filtrul de aer si capacul lui ca sa ajung mai usor la motoras. Este foarte important sa scoti borna - de la baterie, accidental se poate face un scurt si nu e chiar indicat. La Astra am desfacut, cel mai greu este sa scoti stergatoarele, bati usor lateral in ele, spray degripant si daca tot nu iese pui o cheie fixa sub el si bati usor in capul surubului. Mecanismul la Astra e similar cu cel de Corsa dat aia nu au pus poze, ai in schimb schita acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR