Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Mihailut

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut sunt posesorul unui Opel astra H 1,7 CDTI din 2005, z17DTH. Deci îainte de Crãciun am schimbat senzorul de presiune MAP (nu se tura mai mult de 3100 rpm..etc) Pânã sãpt trecutã totul a mers ok, dar acum de la o vreme în treapta 1 când dau sã pronesc (nu știu 1200 - 1500 rpm) apãs pedala și mã pune în cap, iar pânã la 2000 rpm se tureazã foarte greu (cu pedala la fund, nu mã bagã în scaun) abea de la treapta a 2a spre a 3a începe sã tragã cum trebuie.
Nu știu dacã are legãturã cu schimbarea senzorului, problema pare sã fie multiplã.
Am scos mufa de la debitmetru și tot așa face. Dacã mã poate ajuta cineva cu un sfat, mi-ar fi de mare folos.

PS: o altã problemã https://www.clubopel.com/vie...71&highlight=
La testul cu agrafã îmi aratã o eroare pentru alternator ( punte diode defectã ), dar nu cred cã e posibil pentru cã am schimbat-o în urma cu 2-3 ani și nu am mai avut probleme. în plus alternatorul încarcã cum trebuie.
Cred cã e o problemã de alimentare.. S-ar putea sã rãmânã coduri active dupã ce am rãmas fãrã curent ?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
O asemene masina nu se repara -cu vorbe-,ci cu fapte,prin care eu inteleg,coduri de eroare si mai ales valori reale,functie de care un motor poate functiona corect sau NU... La diagnoza...!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR